بورسی شو!!

تحلیل بورس چیست؟

تحلیل بورس چیست؟

بازار بورس، بستری است برای سرمایه‌گذاری قانونی که تجربه چندین ساله جهانی و داخلی، حاکی از سود و منفعت بالای آن می‌باشد. اما اگر بی دلیل سهام شرکتی را بخریم و انتظار رشد قیمت آن را داشته باشیم، کاملا غیرمنطقی است. از طرفی، اگر به نوسانات بازار و صعود و فرود قیمت‌ها آگاه باشیم و باز هم بدون فکر اقدام به خرید و فروش کنیم با این باور که “به خواست خدا شاید سود کنیم” این بازار را یک بازی شانسی تلقی کرده ایم و در نتیجه، دیر یا زود با خسارت‌های مالی، این میدان بازی را ترک خواهیم کرد. زیرا بازار بورس بازار بسیار هوشمندانه‌ای است که در آن هر حرکت ما باید حساب شده، استراتژیک و دارای علّت محکمی باشد؛ شاید مقیاس بسیار بزرگتری از بازی شطرنج. تحلیل بورس، همان تفکر و استراتژی قبل از هر تصمیم در بازار بورس می‌باشد.

تحلیل بورس به چه معناست؟

تحلیل بورس مجموعه از تحقیقات، مطالعه و بررسی است که به تصمیم‌گیری ما در این بازار، جهت هوشمندانه‌تر و ثمربخش‌تری می‌دهد. این مجموعه شامل بررسی وضعیت اقتصاد کلان، وضعیت صنعت، کیفیت عملکرد شرکت و همچنین نمودار نوسانات قیمت سهام مورد نظر می‌باشد. این تحقیقات و بررسی‌ها در نهایت به ما سیگنال می‌دهند. به این معنا که تصمیم می‌گیریم در این موقعیت زمانی، سهام مورد نظر را بفروشیم، ذخیره کنیم یا خریداری کنیم. اگر نتیجه انتخاب ما، با پیش‌بینی تحلیل بورس ما همسو باشد، از این معامله سود می‌کنیم و در برخی موارد، جلوی ضرر احتمالی را می‌گیریم. اما وقتی اسم تحلیل بورس را می‌آوریم، ناگزیر ذیل این عنوان پرسشی می‌آید که “کدام تحلیل؟” زیرا تحلیل بورس از دو روش متفاوت انجام می‌شود که هرکدام اصول و قواعد خودش را دارد.

تحلیل بورس به روش فاندامنتال

تحلیل بنیادی یا تحلیل فاندامنتال(Fundamental Analysis)  یکی از راه‌های تحلیل بورس می‌باشد که کیفیت آن بر مبنای تشخیص نسبت قیمت هر سهم به ارزش ذاتی آن می‌باشد. این تشخیص از بررسی عوامل مؤثر بر ارزش سهام به دست می‌آید. سه دسته ی عوامل محیطی (مانند سیاست‌های کلان کشور، وضعیت اقتصادی و سیاسی و…)، عوامل مرتبط با صنعت (مانند شیوه حجم سرمایه‌گذاری در صنعت، آمار عرضه و تقاضا برای محصولات و….) و وضعیت خود شرکت (میزان سودآوری شرکت، وضعیت دارایی‌ها و بدهی‌های آن و….) بر ارزش سهام یک شرکت تاثیرگذار می‌باشند.

سه نتیجه متفاوت در این تحلیل، بر تصمیم سرمایه‌گذار موثر هستند. شاید سرمایه‌گذار با تحلیل بورس به روش فاندامنتال به این نتیجه برسد که قیمت سهام کمتر از ارزش ذاتی آن می‌باشد و به اصطلاح سهم undervalue  است.

در این حالت فرد تصمیم به خرید این سهام می‌گیرد. حالت دوم که این است که فرد قیمت اعلام شده را با ارزش ذاتی سهم مساوی ببیند. لذا در خرید و فروش آن هیچ منفعتی وجود ندارد. اما در حالت دیگر، سرمایه‌گذار ممکن است به این درک برسد که ارزش واقعی سهم از قیمت آن پایین تر است. به بیان ساده تر، قیمت اعلام شده گران می‌باشد و سهم overvalue است. در چنین وضعیتی فرد نه تنها موضع خرید اتخاد نمی‌کند بلکه اگر از قبل، سهمی از این شرکت ذخیره کرده باشد، آن را به فروش می‌گذارد.

این مطلب را هم بخوانید:
انواع تحلیل در بورس

رویکردهای تحلیل بنیادی

دو نوع رویکرد در این روش تحلیل بورس وجود دارد. گاهی تحلیل‌گر ابتدا مستقیم به سراغ خود شرکت می‌رود. در این مرحله مواردی همچون صورت‌حساب‌های شرکت، سوابق شرکت، نحوه عملکرد فعلی آن و مواردی از این دست، به دقت مطالعه و وارسی می‌شوند.

سپس پرسش‌هایی در مورد صنعت مورد نظر را دنبال می‌کند و بعد از آن اگر نیازی دید اقدام به تحقیق در مورد وضعیت کلی اقتصاد و سیاست‌های کشور و حتی وضعیت بازار جهانی می‌کند. به این شیوه تحلیل بورس بنیادی، رویکرد پایین به بالا می‌گویند. زیرا از جزئی ترین اطلاعات شروع شد و به درک وضعیت کلی جهان ختم شد.در روش دیگر که به آن رویکرد بالا به پایین گفته می‌شود، تحلیلگر در موقعیت صنعتی که می‌خواهد در آن سرمایه‌گذاری کند را در بازار جهانی بررسی می‌کند. سپس وضعیت آن را در چارچوب صنعت و اقتصاد کشور می‌سنجد. بعد شرکتی را که موقعیت خوبی در بازار دارد را تشخیص می‌دهد و بعد به سنجش عملکرد خود شرکت می‌پردازد و این گونه تحلیل بورس خود را به سرانجام می‌رساند.

تحلیل بورس به روش تکنیکال

تحلیل تکنیکال (Technical Analysis) که نام دیگر آن تحلیل فنی است، سبک و سیاق دیگری است برای تحلیل بورس. در اصول این نوع تحلیل، باوری وجود دارد که می‌گوید “گذشته، چراغ راه آینده است.” به بیان ساده‌تر، کسانی که راه تکنیکال را برای تحلیل بورس پیش می‌گیرند معتقدند که با سنجش و بررسی جریان نوسانات قیمت یک سهم در گذشته، می‌توان به قیمت آینده آن را پیش‌بینی کرد. می‌توان اینطور تعریف کرد که “تحلیل فنی، پیش‌بینی قیمت سهم در آینده، بر مبنای اتفاقات گذشته می‌باشد.”

 این نوع از تحلیل بورس با بهره‌گیری از نمودارها و رابطه‌های ریاضی، پیش‌بینی مسیر قیمت سهم در آینده را بر اساس نوسانات گذشته آن قیمت، میسّر می‌کند. حال اگر برداشت سرمایه‌گذار از تحلیل، این باشد که قیمت سهم در آینده، نسبت به نرخ فعلی آن رشد پیدا خواهد کرد، اقدام به خرید سهام می‌کند. اما اگر نتیجه تحلیل چنین باشد که سهام مورد نظر، در مسیر افت قیمت قرار دارد، سهام خود را به فروش می‌رساند.

اصول اساسی تحلیل تکنیکال

علاقه‌‌مندان به تحلیل تکنیکال بر این باورند که بورس یک بازار بسیار هوشمند است و قیمت سهام در این بازار، بر اثر دگرگونی در عوامل بیرونی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل درونی شرکت، تغییر می‌کند. از این رو، خود قیمت سهم می‌تواند نشانگر میزان تاثیر این عوامل باشد و بر خلاف تحلیل فاندامنتال،لزومی ندارد سرمایه‌گذار برای تحلیل بورس، عوامل تاثیرگذار را به طور مستقل بررسی نماید. فقط کافی است مسیر گذشته قیمت سهم را ردیابی کند تا مسیر آینده آن برایش روشن شود.

این باور طرفداران تحلیل فنی، به باورهای دیگری نیز مرتبط است. آن‌ها معتقدند تاریخ تکرار می‌شود و روند گذشته قیمت سهم، رابطه مستقیمی با مسیر آینده آن دارد. به عنوان مثال اگر قیمت هر سهم شرکت x در گذشته سیر صعودی داشته و به قیمت ۲۰۰۰ تومان امروز رسیده است، در آینده هم به همین جهت پیش می‌رود و تا سه ماه دیگر به ۲۵۰۰ تومان می‌رسد.

در این صورت، سرمایه‌گذار قطعا این سهام را خریداری می‌کند. اما اگر در سابقه نوسانات قیمت این سهام، حرکت نزولی مشاهده شود و قیمت امروز آن به ۲۰۰۰ تومان رسیده باشد، در آینده هم وضع سهام، متفاوت از این نخواهد بود و ممکن است تا چند ماه دیگر به ۱۵۰۰ تومان برسد. پس بهترین تصمیمی که سرمایه‌گذار می‌تواند بگیرد، پرهیز از خرید و حتی فروش سهامی که از قبل از این شرکت خریده بوده می‌باشد.در نتیجه تحلیل بورس به روش تکنیکال، سه اصل اساسی دارد:

  • همه چیز در نمودار قیمت، قابل مشاهده است
  • قیمت‌ها در مسیر معیّنی پیش می‌روند
  • تاریخ تکرار می‌شود
این مطلب را هم بخوانید:
بازار اولیه بورس چیست?

بهترین روش برای تحلیل بورس

اکثر کارشناسان حوزه بورس معتقدند که بهترین روش برای تحلیل بورس، تلفیقی از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال است. به این معنا که ما جدا از این که مسیر نمودار قیمت سهم در گذشته را بررسی می‌کنیم، نباید به همین تحلیل اتکا کنیم و در کنار آن همواره عوامل تاثیرگذار بر قیمت سهام (عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و وضعیت شرکت) را مورد تحقیق و بررسی قرار دهیم.

ممکن است قیمت سهام یک شرکت تا به اینجای مسیر، سیر نزولی داشته باشد، اما بر اثر هر دگرگونی در این عوامل سه گانه، این خط نمودار مسیر رو به رشدی را پیش بگیرد و نتایج مطلوبی را برای سرمایه ما رقم بزند. در حالت دیگر امکان دارد قیمت یک سهم سابقه درخشان و افزایشی در نمودار ثبت کرده باشد اما با تغییر در این عوامل تاثیرگذار بر قیمت، این مسیر صعودی بشکند و به سمت فرود حرکت کند و موجب خسارت و زیان مالی ما شود.

اگر سرمایه‌گذاری در بازار بورس را به باغبانی تشبیه کنیم، می‌توانیم این دو نوع رویکرد تحلیل بورس را بهتر درک کنیم. برای برنامه‌ریزی رسیدن به کامیابی در باغداری، تحلیل بنیادی به ما می‌گوید که “کدام میوه را می‌توانیم در آب‌و‌هوای شهرمان بکاریم؟ کدام میوه طرفدار بیشتری دارد؟ وضعیت آن در بازار چیست؟” اما تحلیل تکنیکال مسائل دیگری را بیان می‌کند؛ چیزهایی مانند این که “چه زمانی بهترین موقع برای کاشتن بذرها است؟ فصل برداشت این میوه (و بهترین زمان برداشت آن) چیست؟ و مواردی مانند این‌ها” طبیعی است که برای موفقیت در باغبانی و فروش محصولات باغ، نمی‌توان هیچکدام از این موضع‌ها را به تنهایی به کار برد. ترکیب این‌ها در نهایت ما را به فروش سودمند میوه‌های مرغوب در بهترین موقعیت زمانی می‌رساند.

سخن آخر در باب تحلیل بورس

دنیای بورس با همه افت‌وخیزها و نوساناتش، بازاری اصولی و روش‌مند است و اصل کلی آن، تحلیل بورس به صورت دقیق و هوشمندانه می‌باشد. در ابتدا گفتیم که اگر کورکورانه دست به خرید و فروش در این بازار بزنیم، امیدواری ما به سود و منفعت انتظاری بیجاست و قطعا ما را به گرفتاری‌های غیرقابل جبرانی می‌کشاند. انتظار بازدهی و افزایش سرمایه بدون تحلیل بورس درست و حساب‌شده، مانند این است که بدون داشتن نقشه دنبال گنج باشیم و صرفا بر پایه حدس و گمان نقاطی را انتخاب کنیم حفاری کنیم. به این منوال، دست آخر، ما می‌مانیم و جسم فرسوده و یک زمین سوراخ سوراخ که تنها چیزی که از آن به دست آمده، خاک است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا