بیلبوردکارگزاری ها

همه چیز درباره کارگزاری مفید

این کارگزاری معاملات بورس کالا، بورس انرژی و بورس اوراق بهادار را سازماندهی می‌کند و آسان‌سازی مسیر سرمایه‌گذاری و معاملات، سابقه درخشانی برای خود ثبت کرده است.

کارگزاری‌های بورس، رابط میان خریداران و فروشندگان سهام هستند. این سازمان‌ها با هدف تسهیل امور معاملاتی طرفین معامله، ایجاد شده‌اند. یعنی به طور کلی کارگزاری خوب، کارگزاری است که پیچیدگی‌های بازار را برای مردم ساده‌تر کند و ترس فرایندهای سرمایه‌گذاری را از ذهن مردم بزداید. برای ورود به بورس باید در یک کارگزاری مناسب ثبت نام کنیم و برای این کار نیز، بهتر است در مورد کیفیت عملکرد کارگزاری‌ها و خدمات آنها اطلاعات کافی به دست آوریم تا کارگزاری مناسب خودمان را پیدا کنیم. کارگزاری مفید، یکی از کارگزاری‌های صاحب نام و معتبر شناخته می‌شود که سالهاست در توسعه فعالیت‌های بازار سرمایه، نقشی اساسی ایفا کرده است. در این مقاله می‌خواهیم با ماهیت این کارگزاری و خدمات آن، آشنایی کاملی پیدا کنیم.

آغاز کارگزاری مفید

شرکت کارگزاری مفید، در سال ۱۳۷۳ به دست حمید آذرخش تأسیس شد و در یک دفتر کوچک ۴ متری کار خود را آغاز کرد. در آن زمان که یک سیم‌کارت ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت،  حجم معاملات روزانه مفید ۳۰۰ هزار تومان در روز بود. با گسترش جامعه بورس و افتتاح اولین تالار منطقه‌ای در شهر مشهد، کارگزاری مفید در سال ۸۱ اولین شعبه خود را در این شهر افتتاح کرد.

 • سال ۸۴: راه اندازی معاملات اینترنتی برای اولین بار در ایران. به دنبال این توسعه، امکان ارسال سفارش در تمام ساعات شبانه روز، فراهم شد.
 • سال ۸۷: آغاز فعالیت صندوق مشترک “پیشتاز”
 • سال ۸۸: آغاز فعالیت صندوق مشترک “ممتاز”. تأسیس شرکت “پردازش اطلاعات مالی پویا” به منظور فراهم کردن اطلاعات مالی دقیق جهت کمک به سرمایه‌گذاران و تحلیل‌گران
 • سال ۸۹: به عنوان اولین کارگزار بورس، سامانه معاملات آنلاین به نام “مفید آنلاین”‌ را راه‌اندازی کرد.
 • سال ۹۰: آغاز فعالیت صندوق مشترک “پیشرو”
 • سال ۹۱: آغاز فعالیت صندوق مشترک “امید توسعه”
 • سال ۹۲: باشگاه مشتریان مفید به نام پلکان با هدف ارائه خدمات ویژه به مشتریان کارگزاری، شروع به کار کرد. صندوق “اطلس” نیز در این سال وارد فعالیت شد.
 • سال ۹۳: معرفی طرح حامی با هدف تبدیل مانده حساب راکد مشتریان به سرمایه‌گذاری در قالب یک صندوق با درآمد ثابت
 • سال ۹۴: آغاز فعالیت شرکت مشاور سرمایه‌گذاری “ایده مفید” که حیطه کاری آن، مشاوره تأمین مالی و عرضه و پذیرش شرکت‌ها در بورس است.
 • سال ۹۵: شرکت “انتخاب مفید” جهت تخصصی کردن فعالیت‌های مدیریت دارایی، شروع به کار کرد. در این سال از پلتفرم معاملاتی آنلاین پلاس نیز رونمایی شد. همچنین “بورس ویو” توسط شرکت تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی پویا، به بازار سرمایه معرفی شد.

جایگاه کنونی کارگزاری مفید

در حال حاضر کارگزاری مفید که اولین هلدینگ خدمات بازار سرمایه در ایران می‌باشد، با بیش از ۷۰۰ نفر پرسنل، یاری‌دهنده بیش از ۷ میلیون کاربر معامله‌گر است و بیش از ۲۸۰ هزار میلیارد ریال دارایی را مدیریت می‌کند. این کارگزاری معاملات بورس کالا، بورس انرژی و بورس اوراق بهادار را سازماندهی می‌کند و آسان‌سازی مسیر سرمایه‌گذاری و معاملات، سابقه درخشانی برای خود ثبت کرده است. تا به امروز، سه شرکت دیگر از این کارگزاری منشعب شده و آغاز به کار کرده اند؛ شرکت های سبدگردان انتخاب مفید، شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ایده مفید و شرکت پردازش اطلاعات مالی پویا. حمید آذرخش، مؤسس و رئیس هیئت مدیره این شرکت، شعار کارگزاری مفید را اینگونه توصیف می‌کند:

این مطلب را هم بخوانید:
همه چیز در مورد کارگزاری آگاه

“تلاش مفید معطوف به چند موضوع است؛ ایجاد دسترسی افراد بیشتر به بازار سرمایه، ایجاد خدمات با بهترین کیفیت با التزام به حفظ سرمایه و نفع سرمایه‌گذاران. اعتماد مشتریان و سلامت کاری مهم‌ترین سرمایه ماست. تلاش می‌کنیم تا از این سرمایه محافظت کنیم.”

خدمات کارگزاری مفید

کارگزاری مفید، خدمات متنوعی برای مشتریان خود در نظر گرفته است که می‌توان آنها را به این صورت خلاصه کرد:

 • عرضه و پذیرش شرکت‌ها: مشاوره برای تأمین مالی شرکت‌ها از طریق بورس و انجام فرآیند پذیرش شرکت‌ها در بورس
 • معاملات بورس اوراق بهادار: طراحی ابزارها و بستر برای انجام معامله در بازارهای بورس و فرابورس
 • معاملات بورس انرژی: انجام معاملات در سه بازار فیزیکی، مشتقه و فرعی
 • معاملات بورس کالا: انجام معاملات در گروه‌های فلزات، پتروشیمی و مشتقات نفتی و کشاورزی
 • سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی: صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردانی اختصاصی و طراحی راهکارهای سرمایه‌گذاری
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی: ارائه سامانه جامع اطلاعات بنیادی برای تحلیلگران و معامله‌گران
 • ارزش گذاری شرکت‌ها: تعیین ارزش شرکت‌ها به وسیله صورت‌های مالی و پیش‌بینی سود‌آوری آنان
 • مشاوره سرمایه‌گذاری: ارائه مشاوره تخصصی به افراد حقیقی و حقوقی متناسب با اهداف و نیازهای آنها
 • خدمات آموزشی: مقالات آموزشی و مطالبی راهنمای مشتریان تازه وارد، برگزاری کلاس‌ها، سمینارها و وبینارهای آموزشی در حوزه سرمایه‌گذاری و بورس

ابزارهای آنلاین کارگزاری مفید

همانطور که می‌دانیم، کارگزاری مفید، سامانه معاملات اینترنتی را برای اولین بار در ایران راه‌اندازی کرد. بنابراین می‌توان گفت سرعت و سهولت بخشیدن به سازوکار بازار بورس برای مردم، یکی از چشم‌اندازهای اولیه این شرکت بوده است. شرکت کارگزاری مفید در حال حاضر علاوه بر سایت اصلی، چند سامانه معاملاتی آنلاین برای مشتریان تدارک دیده‌است.

نرم‌افزار ایزی تریدر

این نرم‌افزار یک پلتفرم معاملاتی پرکاربرد می‌باشد که کارگزاری مفید آن را ارائه کرده است. از ویژگی های آن می‌توان به فیلترنویسی ساده، انواع ابزارهای نموداری تحلیل تکنیکال، نمایش اطلاعات به صورت قابل فهم، چیدمان شخصی در بخش‌های مختلف نرم‌افزار، کلیدهای میانبر و همچنین پشتیبانی آنلاین اشاره کرد. این نرم‌افزار چهار بخش مجزا دارد:

 • دیده‌بان: قفسه نمادهای منتخب
 • پرتفوی: وضعیت لحظه‌ای دارایی کاربر.
 • سفارش‌ها: نمایش حداکثر تعداد سفارش‌ها
 • جزئیات: ترجمه تصویری اعداد و اطلاعات پیچیده

این نرم‌افزار، نسخه دیگری با نام “ایزی تریدر همراه” دارد که تمام امکانات نرم‌افزار دسکتاپ را داخل تلفن همراه، باز می‌کند.

سامانه آنلاین پلاس

این سامانه، بستری در فضای وب برای انجام معاملات در صفحه پنل شخصی است. در این سامانه کاربران به نقشه و نمای بازار دسترسی دارند. همچنین نمودار قیمت‌ها در کنار دیگر ابزارها و اندیکاتورهای تحلیلی در اختیار کاربران کارگزاری مفید قرار می‌گیرد که امکان سفارشی‌سازی نیز در آن وجود دارد.

سامانه مفید تریدر

این سامانه نسخه بومی شده نرم‌افزار “متاتریدر۵” است که شرکت کارگزاری مفید، تحت لیسانس و پشتیبانی شرکت MetaQuates، آن را به بازار سرمایه ایران معرفی کرده‌است. این سامانه یکی از بهترین نرم‌افزارهای معاملاتی جهان می‌باشد که در میان معامله‌گران از محبوبیت زیادی برخوردار است. نرم‌افزار مفید تریدر امکانات مختلفی دارد از جمله:

 • ابزارهای تحلیل تکنیکال
 • دسترسی به قیمت‌های داخلی و جهانی
 • ارسال سفارش‌های خرید و فروش به صورت مستقیم یا شرطی
 • نمایش سبد سهام، موقعیت‌های معاملاتی و سابقه سفارشات
 • نمایش انواع نمودار به همراه سابقه تاریخی ۱۱ ساله قیمت نمادها
 • امکان تمرین و آزمون و خطای استراتژی‌ها در حساب مجازی
 • دریافت پیغام های ناظر بازار، سیستم کدال و اخبار مالی و اقتصادی
این مطلب را هم بخوانید:
همه‌چیز درمورد کارگزاری فارابی

طرح‌های خدماتی دیگر

شرکت کارگزاری مفید، علاوه بر وظایفی که دارد، خدماتی مازاد برای مشتریان خود ارائه می‌کند. آنها به این بخش از فعالیت‌ها، عنوان “دستیاران معاملاتی” داده اند.

طرح پلکان

پلکان طرحی است که در آن، کاربران با فعالیت‌های مختلف می‌توانند امتیاز کسب کنند و این امتیاز‌ها را به پاداش‌های کاربردی تبدیل کنند. عضویت در پلکان فقط مخصوص مشتریان کارگزاری مفید نیست و دیگران هم می‌توانند وارد این طرح شوند. در پلکان از سه روش می‌توان امتیاز به دست آورد:

 • خرید و فروش سهام؛ به این صورت که پس از عضویت در پلکان، با انجام هر معامله به صورت خودکار امتیازی به حساب کاربر اضافه می‌شود.
 • معرفی پلکان به دوستان
 • شرکت در مسابقات تحلیل و پیش‌بینی در پلکان

سپس کاربران از این امتیازات می‌توانند خدماتی از قبیل بسته‌های اعتباری معاملاتی، گزارش‌های تحلیلی هفتگی به همراه سبد سهام پیشنهادی، سرویس مشاوره تلفنی یا حضوری، کلاس‌های آموزشی و اشتراک سامانه جامع تحلیل بنیادی را دریافت کنند.

اعطای اعتبار

کارگزاری مفید، اعتبارات ریالی را برای مشتریان خود در نظر گرفته است تا هنگام پیداکردن فرصت‌های طلایی معاملاتی، با خاطری آسوده و بدون دغدغه موجودی حساب، خرید سهام خود را ثبت کنند. این اعتبار هیچ هزینه بهره یا کارمزدی برای کارگزاری ندارد اما شرایط ویژه‌ای برای دریافت آن در نظر گرفته شده است. اول این که طبق قوانین سازمان بورس اوراق بهادار، هر فرد می‌تواند تا ۶۰ درصد ارزش پرتفوی خود را اعتبار دریافت کند. به دلیل این این اعتبارات از ۱۰ میلیون تومان شروع می‌شوند، حداقل پرتفوی مورد نیاز برای کسب اعتبار، ۱۶.۷۰۰.۰۰۰ تومان می‌باشد. حال اگر کاربر پرتفوی لازم را داشته باشد، راه دریافت این اعتبارات، عضویت در پلکان، فعالیت در آن و کسب امتیاز است. زیرا این اعتبارات فقط جزو پاداش‌های پلکان هستند.

طرح حامی

طرح حامی مخصوص مشتریان کارگزاری مفید است که به آن‌ها این امکان را می‌دهد که پولشان بیکار نماند. هر فرد پس از معاملات خود، ممکن است مقداری وجه نقد در موجودی خود یا در حساب آنلاین، داشته باشد. به طور معمول، معامله‌گران این سرمایه را تا معامله بعدی نگهداری می‌کنند و اساسا آن را بلا استفاده می‌دانند. اما کارگزاری مفید با ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری حامی، از باقیمانده حساب مشتریان، درآمد ثابتی نصیب آن‌ها می‌کند. از طرفی، هنگامی که فرد بخواهد سهام بخرد، بدون هیچ وقفه زمانی می‌تواند از حساب حامی خود برای معاملات استفاده کند.

سبد سهام پیشنهادی

بسیاری از افرادی که وارد بورس می‌شوند، به سختی می‌توانند راجع به انتخاب سهام تصمیم بگیرند. زیرا نه اطلاعات کافی از هر سهم دارند و نه دانش تحلیلی برای مقایسه آن‌ها. اما  تیم تحلیلی کارگزاری مفید هر هفته یک سبد سهام مناسب به مشتریان خود پیشنهاد می‌کند. این سبد با دید میان‌مدت تهیه شده و به شما محدوده خرید و فروش مناسب را پیشنهاد می‌دهد. همچنین این تیم تحلیلی، هر هفته یک گزارش تحلیلی از بازار جهان و بازار داخلی و آینده بازار، در اختیار مشتریان قرار می‌دهد. افراد برای استفاده از مزیت‌های این طرح باید ابتدا در کارگزاری مفید ثبت نام کنند و سپس به عضویت طرح پلکان درآیند.

بورس ویو

بورس ویو یک سامانه اینترنتی در فضای وب است که اطلاعات دقیق شرکت‌ها را برای مشتریان روشن می‌کند. این سامانه سوابق ۱۵ ساله شرکت‌های بورسی را با دقت و حساسیت زیادی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در این فضا که کارگزاری مفید آن را طراحی کرده، برای فیلترنویسی بنیادی و تکنیکال، نیازی به کد نویسی نیست. نسبت‌های مالی، آمار تولید و فروش ماهانه و فصلی شرکت‌ها و گزارش پرتفوی شرکت‌های سرمایه‌گذاری، پاره‌ای از اطلاعات پردازش‌شده‌ای است که بورس ویو ارائه می‌دهد. این سامانه نیز برای کسانی است که هم عضو کارگزاری باشند و هم عضو پلکان.

این مطلب را هم بخوانید:
هر آنچه که باید درباره سبدگردانی اقتصاد بیدار بدانید

شروع سرمایه‌گذاری در کارگزاری مفید

برای سرمایه‌گذاری در بورس طبیتاً باید در ابتدا در سامانه سجام ثبت نام کنید و کد بورسی خود را دریافت کنید. پس از آن می‌توانید برای ثبت نام در کارگزاری اقدام نمایید. کارگزاری مفید، چندین مرحله را برای ورود شما در نظر گرفته است.

 • مرحله ۱، مشاوره: در این مرحله کارشناسان در مورد مسیر سرمایه‌گذاری مشاوره می‌دهند و اهداف شما را با در نظر گرفتن ظرفیت کارگزاری، منطبق می‌کنند.
 • مرحله ۲، بررسی و پیشنهاد سرمایه‌گذاری: در این مرحله، بر اساس میزان ریسک‌پذیری و مقدار سرمایه‌شما، و انتظارات شما از بازار سرمایه، سبک سرمایه‌گذای مخصوص شما را پیشنهاد می‌کنند.
 • مرحله ۳، ارتباط مستمر: تیم کارگزاری مفید، پس از ثبت نام و شروع سرمایه‌گذاری شما، همچنان شما را در جریان وضعیت سرمایه‌گذاری‌تان قرار می‌دهند و رابطه‌ای تعاملی میان شما و کارگزاری همواره برقرار است.

سخن آخر

کارگزاری مفید بر طبق نگاه و اندیشه کارشناسان و مدیریت آن، شیوه خاصی از امکانات را برای سرمایه‌گذاران طراحی کرده است. این سبک و طراحی برای هر کارگزاری متفاوت است. شما نیز در ابتدا باید انتظارات خود را از یک کارگزاری مشخص کنید و سپس به مقایسه این شرکت‌ها و انتخاب یک کارگزاری مناسب، اقدام کنید. در صورتی که کارگزاری مفید، اولین گزینه شما باشد، می‌توانید با ورود به سایت https://www.emofid.com/ ، اطلاعات شعب و دفاتر نزدیک به خودتان را پیدا کنید و مراحل ثبت‌نام را پیش ببرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا