عمومی

چگونه وارد بورس بین‌المللی شویم؟

 بورس بين‌الملل، بازار جهانى خريد و فروش ارز است.بازارى كه تمامي بانك‌ها،صندوق‌هاي باز‌نشستگي ،شرکت‌هاي بيمه، شرکت‌هاي صادرات و واردات و... در آن ارزهاى مختلفي همچون دلار، يورو، پوند، ين و... را معامله مى‌كنند.

بورس بین‌الملل

بورس بین‌الملل ، بازار جهانى خريد و فروش ارز است. بازارى كه تمامي بانك‌ها (اعم از تجاري و مرکزي و سرمايه‌گذاري)، مؤسسات مالى بزرگ، شرکت‌هاي چند‌مليتي، تاجران، شرکت‌هاي بيمه، شرکت‌هاي صادرات و واردات، صندوق‌هاي باز‌نشستگي، سفته بازها و اشخاص حقيقي در آن ارزهاى مختلفي همچون دلار، يورو، پوند، ين و… را معامله مى‌كنند. بورس بین‌الملل بازار بين‌المللي تبادل ارز است. خريد و فروش در بورس‌هاي بين‌المللي: سهام (‌اروپا، آمريكا و آسيا‌) كالا (طلا‌، نقره‌، نفت‌، محصولات كشاورزي‌‌، فلزات و…) و ارز (پول رايج كشورها).

در مورد اعتبار و جهاني‌بودن اين تجارت مي‌توان گفت حدود ۳۰۰ دانشگاه معتبر در سراسر جهان به‌صورت تخصصي اين رشته را تدريس مي‌كنند‌، زير‌شاخه IT محسوب مي‌شود‌، حدود ۳۰ كانال تلويزيوني به‌صورت زنده اخبار و وقايع اين تجارت را پوشش مي‌دهند كه يكي از معتبر‌ترين آن‌ها به نام Bloomberg از طريق اينترنت نيز قابل دسترسي است‌، بيش از ۱۰ ميليون كاربر فعال در سراسر جهان دارد، بيش از ۵۰ هزار كارگزار در سراسر جهان سرويس‌دهي به كاربران اين بازار را به عهده دارند و با توجه به اينكه اين بازار در اصل يك بازار بين بانكي است و كليه بانك‌هاي معتبر جهان و شركت‌هاي بزرگ معاملات پولي خود را در اين بازار به انجام مي‌رسانند معتبر‌ترين بازار جهان است.

بازار ارز بين‌المللى (Foreign Exchanage) هر دوشنبه با باز‌شدن بانك‌هاى استراليا شروع به كار مى‌كند. بانك‌هاى اين قاره شروع به معامله در بازار بورس بين‌الملل و دادن قيمت به مشتريان در كليه نقاط دنيا مى‌كنند، قبل از تعطيل‌شدن بانک‌هاي استراليا، بانك‌هاى كشورهاى آسيايى كه صبح را آغاز كردند اين كار را ادامه مى‌دهند تا چرخه فعاليت بازار بورس بين‌الملل به بانك‌هاى اروپا و آمريكا برسد. قبل از بسته‌شدن بازار آمريکا مجددا بازار استراليا فعاليت خود را آغاز کرده تا بازار بورس بين‌الملل بدون يک ثانيه وقفه از صبح دوشنبه تا صبح شنبه به فعاليت خود ادامه دهد. بنابراين کاملا مشخص است که بازار بورس بين‌الملل نمي‌تواند مانند بورس‌هاي محلي در يک مکان فيزيکي خاص محدود و متمرکز باشد. حجم معاملات روزانه در بازار بورس بين‌الملل نزديك به ۲ میلیارد دلار است که بيش از ۴۰% بازار تجارت الکترونيک دنيا را شامل مي‌شود. معاملات در بازار بورس بين‌الملل در گذشته‌اي نه‌چندان دور يکي ازبزرگ‌ترين امتيازات و در انحصار بانک‌هاي بزرگ محسوب مي‌شد. امروزه با توسعه و پيشرفت سريع فناوري اطلاعات، تجارت و سرمايه‌گذاري در بازار بورس بين‌الملل بسيار فراگير‌تر از قبل و امکان ورود سرمايه‌هاي متوسط و حتي کوچک نيز به اين بازار فراهم شده است.

 در ادامه مطالب درمورد بورس بین‌الملل، به بازار فارکس می‌رسیم.

نحوه ورود به بورس بین‌‌المللی

نحوه ورود به بورس بین‌الملل همانند بورس داخلی به وجود یک واسطه به نام کارگزاری نیاز دارد. کارگزاری‌ها در بازار بین‌المللی همچون فارکس با نام بروکر شناخته می‌شوند. بروکرها از طریق ارتباط الکترونیکی و اینترنتی به شبکه‌های بانکی متصل می‌شوند و با گرفتن آخرین قیمت ارز به انجام معامله می‌پردازند. هر بروکر نرم‌افزار معامله‌گر مخصوص به خود را به مشتریان معرفی می‌کند.

بنابراین ثبت‌نام در یک بروکر مطمئن و خوش‌نام اولین قدمی‌ست که در نحوه ورود به بورس بین‌‌المللی باید بردارید. برای آگاهی از نحوه عملکرد بروکر مدنظرتان به سایت آن و یا به جست‌وجو در فضای اینترنتی بپردازید و نظر سایر کاربران در مورد خدمات‌رسانی آن‌ها را به‌دقت مطالعه کنید.

بروکرها در ازای خدمت‌رسانی به مشتریان و همچنین واسطه‌گری در انجام معاملات از شما کارمزد دریافت می‌کنند و این کارمزد به‌عنوان هزینه معامله از خریدوفروش‌های شما کم می‌شود. میزان این کارمزد به هزینه کل معامله شما بستگی دارد. هرچه رقم معامله بالاتر باشد، کمیسیون بیشتری به بروکر خواهد رسید. بنابراین رقم این کارمزد همیشه یکسان نیست و نسبت به حجم معامله تغییر می‌کند.

نحوه ورود به بورس بین‌المللی نظیر بازار فارکس این‌گونه است که بروکر بانکی را به مشتری معرفی می‌کند و مشتری باید مبلغی به نام خود در آن بازار سپرده بگذارد. این سپرده درواقع پشتوانه مالی تریدر است. بعد از آن بروکر نام کاربری و رمز عبوری را در خدمت شما قرار می‌دهد که با استفاده از آن به نرم‌افزار معاملاتی واردشده و شروع به انجام معامله می‌کنید.

IG Broker، Tradengine، IQ option از معروف‌ترین بروکرهایی هستند که در دنیا وجود داشته و بیشتر معامله‌گران ترجیح می‌دهند به ‌واسطه این بروکرها معاملات خود در سطح جهانی را انجام دهند.

برداشت و واریز پول فراتر از تحریم‌ها

یکی از مشکلاتی که اکثر ایرانیان در بورس بین‌الملل و بازارهایی مثل بورس نیویورک یا نزدک با آن روبه‌رو هستند، ممنوعیت بستن قرارداد بروکرها با هویت ایرانی است. متاسفانه به دلیل تحریم‌های موجود در برخی کارگزاری‌ها امکان ثبت‌نام افراد با هویت ایرانی وجود ندارد. بنابراین اگر دارای تابعیت دیگری هستید با تابعیت دوم خود موفق به بازگشایی حساب خواهید شد.

همچنین می‌توانید از مدارک و نام دوستان خارج از کشورتان استفاده کنید. البته برخی بروکرها خیلی روی این موضوع حساسیت نداشته و با ایرانی‌بودن مشتریان خود مشکلی ندارند. با یافتن این‌گونه کارگزاری‌ها باز‌کردن حساب کار سختی نخواهد بود.

هنگامی‌که شما با ثبت‌نام در یک کارگزاری کار خود در بورس بین‌المللی را آغاز می‌کنید در واقع انجام معامله به عهده خودتان است. این شما هستید که بالا یا پایین‌رفتن ارز خاص و یا سهام خاصی را پیش‌بینی کرده و اقدام به خریدوفروش می‌کنید. اما این روش، روشی مستقیم است.

اگر خیلی به خود و دانش‌تان در حوزه بورس بین‌الملل اطمینان ندارید یکی دیگر از راه‌ها و نحوه ورود به بورس بین‌الملل روش غیرمستقیم است. به این معنا که شما سرمایه خود را در اختیار شرکت‌های سبد‌گردان و صندوق‌های سرمایه‌گذاری گذاشته و آن‌ها با سرمایه شما در این بازارها معامله کرده و سود آن را به حساب‌تان واریز می‌کنند.

در نوع اول هر نتیجه‌ای که از معامله نصیب‌تان شود حاصل تصمیم‌گیری خود شماست و درواقع خود شما مالک سهام‌تان هستید اما در حالت دوم شخص دیگری تصمیم‌گیری کرده و انتخاب می‌کند چه سهام یا ارزی را خریده و یا به فروش برساند. اگر نحوه ورود به بورس بین ‌المللی غیرمستقیم را انتخاب می‌کنید باید مراقب افراد و شرکت‌های سودجو باشید. از اعتبار و درستی عملکرد شرکت یا صندوق موردنظرتان اطمینان کسب کرده و سپس سرمایه خود را به آن‌ها بسپارید.

برای حضور در بورس بین‌الملل چه به‌صورت مستقیم و چه غیرمستقیم کسب آگاهی و افزایش دانش از ضروریات است. همان‌طور که برای فعالیت در بازار بورس ایران اخبار مختلف شرکت‌ها و سهام را دنبال می‌کنید در بازار بین‌المللی نیز باید مداوم پیگیر اخبار و اطلاعات جهانی باشید. به‌خصوص در بازاری همچون فارکس که ارز کشورها مبادله می‌شود، هر روز اخبار کشور مبدا ارز را دنبال کنید و در مورد لیست جفت ارزهای فارکس بیشتر اطلاعات کسب کنید. زیرا ارز بسیار زیاد از انواع اتفاقات و حوادث سیاسی و اقتصادی جهان متاثر است. اگر دانش زبان انگلیسی خود را نیز بهبود بخشید که چه‌بهتر. در این صورت اخبار را از منابع اصلی دریافت کرده و می‌توانید بهتر تصمیم‌گیری کنید.

این مطلب را هم بخوانید:
راه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم چگونه است؟

نحوه ورود به بورس بین‌الملل چنانچه بروکری بیابید که با تریدرهای ایرانی همکاری کند کار سختی نیست. اما پیش از ورود و انجام معامله باید شیوه معامله‌کردن را بیاموزید. با توجه به وضعیت اقتصادی ایران و بی‌ارزشی ریال کشورمان در مقایسه با بسیاری از ارزهای دسته دوم و سوم حتی، سرمایه‌ای که فراهم می‌آورید کم سرمایه‌ای نیست و اگر خدایی نکرده این سرمایه را به دلیل بی‌تدبیری و اشتباهات ناشی از ناآگاهی ببازید دیگر توان جبران آن را نخواهید داشت. از طرف دیگر موفقیت در بورس بین‌المللی بسیار به نفع‌تان خواهد بود و شیرینی آن به این زودی‌ها از زیر زبان‌تان بیرون نمی‌رود.

دل‌نگرانی‌ها در رابطه با افتتاح حساب در بورس بین‌الملل

برای فعالیت در بازارهای جهانی همچون فارکس برخی ممکن است بحثی همچون اصطلاحات مهم فارکس و یا باز‌کردن حساب بین‌المللی و یا چگونگی برداشت یا واریز وجه را مطرح کنند. به دلیل تحریم‌هایی که متوجه ایران است. ممکن است افراد از باز‌کردن حساب بین‌المللی و یا بلوکه‌شدن حساب‌شان هراس داشته باشند و به همین دلیل از سرمایه‌گذاری در فارکس یا سایر بازارها پشیمان شوند. باید به شما بگوییم که برای هر چیزی چاره‌ای است و این مشکل نیز بی‌چاره و درمان رها نشده است.

می‌توانید برای شارژ حساب بروکر خود به صرافی‌ها مراجعه کرده و از این طریق یا پولی ارسال و یا دریافت کنید. البته مجبور خواهید بود مبلغی اضافه‌تر بابت کارمزد صرافی پرداخت کنید. راه دیگر استفاده از کیف پول و یا حساب‌های مجازی است. همچون وبمانی، پرفکت مانی و یا کارت‌های بین‌المللی مستر یا ویزا ازجمله حساب‌ها و کیف پول‌ها مجازی هستند که به‌واسطه آن‌ها حساب‌تان را شارژ و یا از آن پول برداشت می‌کنید.

ممکن است برخی صرافی‌ها بابت شارژ دلاری کیف پول یا کارت شما هزینه زیادی بگیرند، به همین خاطر برخی صرافی‌های آنلاین به شما فرصت واریز و برداشت وجه حتی با کارت‌های عضو شتاب را داده‌اند. بهتر است در مورد فعالیت و خدمات این صرافی‌ها تحقیق کرده و انتخابی مطمئن داشته باشید.

روش دیگر عامل بروکر است به این معنا که بروکر عاملی در کشور ایران داشته و شما با واریز وجه برای آن فرد می‌توانید معادل دلاری همان پول را در حساب بروکر خود داشته باشید. برای برداشت وجه نیز آن شخص معادل ریالی درخواست شما از بروکر، پول به حساب‌تان واریز خواهد کرد.

نحوه ورود به بورس بین‌‌المللی برخلاف تصور بسیاری از افراد سخت نیست و حتی جای نگرانی برای نقل و انتقالات پول نیز وجود ندارد. فقط همچون بازارهای داخلی نیاز به دانش ‌پایه و پیگیری دائم اخبار و اطلاعات دارد. همچنان به شما توصیه می‌کنیم پیش از هر اقدامی تمام راه‌های موجود برای افزایش آگاهی و دانش خود را بیازمایید و سپس سرمایه خود را در بورس بین‌الملل و یا هر نوع بازار دیگری به کار ببندید.

معرفی کامل بازار فارکس

بازار فارکس، به‌عنوان بزرگ‌ترین بازار دنیا شناخته شده که روزانه پنج تریلیون دلار گردش مالی دارد. پس از شکل‌گیری بازارهای بورس در سالیان گذشته، بازارهای جدیدی در سراسر دنیا ایجاد شده که امروز این بازارها رو تحت عنوان بازار فارکس می‌شناسند. این بازارها با الگوگیری از بازارهای آتی، فارکس و CFD شکل گرفتند.

البته تمامی بازارهای فوق، بازار فارکس نیستند. وقتی کارگزاری‌های فارکس قصد دارند شرکت خود را معرفی کنند، اعلام می‌کنند ما کارگزاری فارکس هستیم و دارایی‌های ما شامل سهام‌های آمریکا، تمام جفت ارزها، ارزهای دیجیتال، طلا، نفت، شاخص‌های بورس و هزاران موارد دیگر است. شما می‌توانید این دارایی‌ها را معامله کنید.

دارایی‌های فوق، تمام مواردی هستند که می‌توانید در یک کارگزاری فارکس معامله کنید. اما لزوما تمام این‌ها بازار فارکس نیستند. درواقع، بازار فارکس (Forex) برگرفته از Foreign exchange به معنای تبادل ارز خارجی است. در این بازار می‌توان ارزهای مختلف را به میزان برابری با هم معامله کرد. مثلا فرض کنید ۳۰۰۰۰۰ یورو دارید و می‌خواهید به دلار تبدیل کنید. برای تبدیل یورو به دلار باید از نرخ تبدیل یا Exchange rate استفاده کنید.

شیوه معامله در بازار فارکس

برای بررسی نحوه معامله در این بازار، ابتدا باید ببینیم از سنجش و تبدیل ارزها چه سودی به‌دست می‌آید. فارکس بازار پر‌نوسانی است، اما با وجود نوسانات زیاد خود، بازاری امن است. از این لحاظ امن است که کم‌تر حرکات غیرقابل‌تصور در جفت ارزها مشاهده می‌شود. در این بازار، ارزی وجود ندارد که طی یک شب از بین برود و نابود شود. پس بازاری کاملا امن است.

فرض کنید اقتصاد آمریکا در وضعیت خوبی است و برطبق شواهد به این نتیجه می‌رسید که ارز آمریکا ‌در‌مقابل پوند انگلستان قوی‌تر می‌شود. در این حالت به احتمال زیاد جفت ارز پوند دلار یعنیsell GBP/USD را می‌فروشید. زیرا، وقتی ارزی را در بازار فارکس می‌خواهید مبادله کنید، درواقع یک ارز را درمقابل ارز دیگر مقایسه می‌کنید.

همواره ارز اول، ارز پایه (Base currency) و ارز دوم، ارز متقابل (quote currency) است. ارز پایه، دارای مبنای یک است. مثلا اگر هر دلار را برابر با ۱۱۱ ین ژاپن درنظر بگیریم، ارز پایه دلار است و ارز متقابل ین است.

مزایای بورس بین الملل- فارکس

منافع و مزایای بسیاری در داد و ستد بازار فارکس وجود دارد در اینجا فقط چند دلیل ذکر می‌شود که چرا بسیاری از مردم این بازار را انتخاب می‌کنند:

عدم کمیسیون در هزینه‌های مبادله، هزینه‌های دولت و هزینه‌های کارگزاری

اغلب کارگزاران خرده‌فروشی در قبال خدمت‌شان از طریق چیزی به نام کارمزد خرید و فروش دستمزد می‌گیرند.

بدون واسطه

داد‌و‌ستد فارکس سبب حذف واسطه‌ها می‌شود و به شما امکان می‌دهد تا به‌طور مستقیم با بازاری که قیمت یک جفت ارز خاص را تعیین می‌کند معامله کنید.

این مطلب را هم بخوانید:
صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ صندوق با درآمد ثابت چه ویژگی‌هایی دارد؟

عدم وجود لات ثابت

در بازارهای آتی فیوچرز اندازه لات یا قرارداد توسط بورس‌ها تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال مقدار استاندارد برای قراردادهای آتی نقره ۵۰۰۰ انس است. در فارکس شما اندازه لات را جهت انجام معاملات تعیین می‌کنید. این امر به معامله‌گران امکان می‌دهد که حتی با حساب کوچک شرکت کنند.

هزینه‌های پایین معاملاتی

هزینه معاملات خرده فروشی کارمزد خرید و فروش معمولاً کمتر از یک دهم درصد در شرایط عادی بازار است. در معاملات بزرگ‌تر کارمزد حتی می‌تواند ۷صدم درصد باشد البته این بستگی به ضریب اهرمی شما دارد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

بازار ۲۴ ساعته

انتظار برای زنگ بازگشایی بازار وجود ندارد. از باز‌شدن در صبح روز دوشنبه در استرالیا تا بسته‌شدن بعد‌از‌ظهر در نیویورک، بازار فارکس هرگز نمی‌خوابد. این برای کسانی که می‌خواهند به‌صورت پاره‌وقت معامله کنند عالی است. زیرا می‌تواند زمان دلخواه معامله را انتخاب کنند صبح ظهر شب حین صبحانه یا در خواب!! هیچ‌کس نمی‌تواند بازار را در کنترل خود در آورد. بازار ارز آنقدر بزرگ است و شرکت‌کنندگان بسیار زیادی دارد که هیچ نهاد واحدی، حتی بانک مرکزی یک کشور نمی‌تواند قیمت بازار را برای مدت زمانی طولانی کنترل کند.

ضریب اهرمی

در معاملات فارکس معامله‌گر با سرمایه اولیه کم می‌تواند قراردادی به ارزش بسیار بالاتر را کنترل کند. ضریب اهرمی این توانایی را به معامله‌گر می‌دهد که سود خوبی به‌دست آورد. برای مثال کارگزار فارکس ممکن است ضریب اهرمی  ۱ به ۵۰ را ارائه دهد این به این معنی است که موجودی ۵۰ دلار به معامله‌گران امکان می‌دهد تا ارزهای به ارزش ۲۵۰۰ دلار را خرید و فروش کنید. به‌طور مشابه با ۵۰۰ دلار می‌توان ۲۵ هزار دلار را معامله کرد و غیره. در حالی‌که این مطلب جالبی است اما به یاد داشته باشید که ضریب اهرمی شمشیر دو لبه است. بدون مدیریت ریسک مناسب، این درجه بالای ضریب اهرمی می‌تواند زیان‌های بزرگ و همچنین سود‌های بزرگ منجر شود.

نقدینگی بالا

از آنجا که بازار فارکس بسیار عظیم است، بسیار هم نقد است و این بدان معنی است که در شرایط عادی بازار با یک کلیک ماوس بلافاصله می‌توانید به خرید‌و‌فروش بپردازید. زیرا همیشه کسی در بازار وجود دارد که مایل باشد که طرف دیگر معامله شما باشد.

هرگز در معامله گیر نمی‌کنید

حتی می‌توانید نرم‌افزار معاملاتی آنلاین خود را تنظیم کنید که وقتی به سطح سود مورد‌نظرتان رسیدید دستور محدودیت به‌صورت خودکار موقعیت‌تان را ببندد یا اگر معامله علیه شما پیش می‌رود آن را ببندد.

دستور توقف ضرر، موانع کوتاه برای ورود

فکر می‌کنید که آغاز به کار به‌عنوان معامله‌گر ارز، هزینه زیادی در بر دارد؟ واقعیت این است که در مقایسه با داد‌و‌ستد سهام، آپشن یا آتی چنین نیست. کارگزاران آنلاین فارکس حساب‌های دادوستد مینی و میکرو را ارائه می‌کنند که برخی از آن‌ها حداقل موجودی حساب ۲۵ دلار را دارند. نمی‌گوییم که باید حساب کاربری با حداقل موجودی را باز کنید اما این امر بازار معامله را بسیار بیشتر در دسترس فرد متوسطی قرار می‌دهد که سرمایه معامله آغازین زیادی ندارد.

ارائه حساب‌های معاملاتی رایگان به‌صورت هدیه

برخی از کارگزاران آنلاین بازار حساب‌های دمو آزمایشی را برای تمرین داد‌و‌ستد و ایجاد مهارت‌هایتان همراه با اخبار فارکس با خدمات رسم نمودار ارائه می‌کنند که همه آن‌ها رایگان هستند. حساب‌های آزمایشی بروکر مورد تایید سایت گوگل فارکس منابع بسیار ارزشمند برای کسانی است که مشکل مالی دارند و می‌خواهند مهارت‌های معاملاتی خود را افزایش دهند و پس از آن اقدام به باز‌کردن حساب با پول واقعی نمایند. از این رو تیم گوگل فارکس بروکر معتبر را به شما معرفی می‌کند تا به‌صورت رایگان یک حساب ۳۰ دلاری رایگان افتتاح کنید و علاوه‌بر آشنایی بیشتر با این بروکر، شروع به کسب درآمد کنید.

معایب بورس بین الملل- فارکس

در ادامه لیستی از معایب اساسی تجارت فارکس را با جزئیات آن‌ها در اختیار شما قرار خواهیم داد.

عدم شفافیت کامل

معایب فارکس

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، برای انجام تجارت در فارکس باید در ابتدا یک بروکر انتخاب کنید، و یک اکانت در آن بسازید. این واقعیت که بازار فارکس تحت سلطه بروکرها است، از شفافیت این کسب‌و‌کار می‌کاهد.

در این صورت، به‌عنوان یک تاجر نمی‌توانید فکر کنید که کنترل کامل سفارشات تجاری‌تان را در دست دارید. قیمت‌ها لزوما بهترین قیمت نیستند، و نقل‌قول‌های معاملاتی نیز توسط بروکرها انتخاب می‌شوند.

هرچند با انتخاب سیستم‌های مقرراتی برای تجارت فارکس، می‌توانید از پس این عیب بر بیایید. بروکرهای مورد‌اعتماد می‌توانند تا حدودی این مشکل را رفع کنند.

قیمت‌گذاری پیچیده از معایب فارکس

یکی از مهم‌ترین معایب تجارت فارکس این است که تعیین قیمت‌ها و داشتن یک تجارت موفق کار آسانی نیست. قطعا می‌دانید که نرخ ارزهای خارجی بر عوامل زیادی وابسته است. سیاست‌های جهانی و منطقه‌ای، شرایط اقتصادی، و بسیاری از عوامل دیگر می‌توانند در لحظه بر قیمت‌ها تاثیر بگذارند.

ممکن است حجم زیاد تجزیه و تحلیل داده‌ها برای رسیدن به نتیجه مطلوب و دستیابی به سود تجارت فارکس، برای شما مشکل باشد. این تجزیه و تحلیل ممکن است برای تازه‌کارها و کسانی که دانش کمی درباره کارهای اقتصادی دارند، بسیار سخت باشد. هر تجزیه و تحلیل اشتباهی ممکن است به قیمت از‌دست‌دادن سرمایه شما تمام شود.

ریسک بالا در استفاده از لوریج زیاد

اگر در مورد تجارت فارکس اطلاعات داشته باشید، احتمالا با ویژگی لوریج یا (اهرم) که توسط بروکرهای فارکس ارائه می‌شود آشنا هستید. تاجران با استفاده از لوریج می‌توانند با مبلغی بیش از موجودی حساب‌شان تجارت کنند. برای مثال ممکن است شما تنها ۱$ داشته باشید، اما به‌صورتی تجارت کنید که انگار ۵۰$ دارید.

درست است که لوریج به افزایش سود تاجران کمک می‌کند، اما این حقیقت که ضرر شما نیز چند برابر بیشتر خواهد شد، قابل‌انکار نیست. تجارت فارکس ممکن است تبدیل به ضرری قابل‌توجه برای تاجران، و مخصوصا آن‌هایی که از لوریج استفاده می‌کنند شود. آیا تاجری وجود دارد که در برابر وسوسه استفاده از لوریج مقاومت کند؟ من فکر می‌کنم که این چنین نیست، و هیچ تاجری حداقل در طولانی‌مدت، نمی‌تواند در برابر این وسوسه مقاومت نماید.

خودآموز‌بودن از دیگر معایب فارکس

به‌عنوان یک تاجر فارکس، خودتان تنها هستید. هیچ دستیار حرفه‌ای همانند بازار بورس برای شما وجود ندارد. در بازار فارکس نمی‌توانید هیچ‌گونه مشاور یا فردی را در کنار خود داشته باشید که به شما بگوید که برای دستیابی به بیشترین سود، چه زمانی به خرید و چه زمانی به فروش بپردازید.

این مطلب را هم بخوانید:
آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید بدانیم

این به این معنی است که شما باید تماما روی پای خودتان بایستید. باید خودتان تمام چیزهایی که برای انجام فرآیند تجارت لازم است را یاد بگیرید. به همین خاطر است که بسیاری از مبتدیان در این عرصه، در مراحل ابتدایی سرمایه خود را از دست داده و این کسب‌و‌کار را رها می‌کنند. داشتن دانشی هر چند محدود درباره تجارت فارکس، برای کسب درآمد از فارکس ضروری می‌باشد.

نوسانات زیاد

وجود نوسانات زیاد می‌تواند هم از معایب و هم از مزایای تجارت در بازار فارکس باشد. نوسانات زیاد باعث می‌شود که تاجر هیچ‌گونه کنترلی بر اقتصاد و پیشرفت‌های کلان نداشته باشد. این‌مورد ممکن است منجر به ضرر و زیان زیاد تاجران در بازار فارکس شود. در این بازار هیچ‌گاه نمی‌توان قیمت‌ها و نوسانات را به‌صورت تمام‌وقت تحت‌نظر داشت.

بازار فعال ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته

این ویژگی نیز یکی از ویژگی‌های تجارت در فارکس است که می‌تواند هم جزئی از معایب و هم جزئی از مزایای این بازار باشد. از آن جایی که فارکس یک بازار جهانی است، انجام تجارت در آن تا زمانی که هر بازاری در هر جای دنیا باز باشد، امکان‌پذیر است. بازار فارکس به بازاری که هیچ‌وقت نمی‌خوابد مشهور است، و بنابراین می‌توان گفت که سرمایه‌گذاران و تاجران فارکس نیز هیچ‌گاه وقتی برای خواب پیدا نخواهند کرد.

ممکن است هر لحظه قیمت‌ها به‌روز‌رسانی شوند، و قطعا شما نمی‌توانید به‌صورت تمام‌وقت این قیمت‌ها را تحت‌نظر داشته باشید. این موضوع ممکن است باعث از‌دست‌رفتن شانس‌های شما در یک روز شود و همچنین حتی ممکن است باعث رنجش شما برای آگاهی از نوسانات این بازار شود.

دانش و مهارت مورد نیاز برای موفقیت در تجارت

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که نشستن در خانه و کسب درآمد از فارکس آسان است. در صورتی‌که این‌گونه نیست. برای این که تجارتی موفق داشته باشید، باید دانش اقتصادی خود در مورد چگونگی عملکرد بازار را افزایش دهید.

شاید حتی مجبور شوید دوره‌هایی را بگذرانید تا بفهمید که اصول بازار تبدیل ارز خارجی چیست و چطور می‌توانید در این بازار به درآمدی فوق‌العاده برسید. برای این که از ضرر‌کردن جلوگیری کنید، باید پیش از ورود به این بازار کسب‌و‌کار، مهارت‌های خود را در زمینه تجزیه و تحلیل و ضرر و زیان اقتصادی بالا ببرید.

خطر کلاه‌برداری از معایب فارکس

یکی از بزرگ‌ترین معایب تجارت در بازار فارکس این است که خطر کلاه‌برداری و تقلب بروکرها وجود دارد. متقلبان همواره آماده هستند تا سرمایه شما را از طریق این تجارت از چنگ شما در بیاورند.

از آن‌جایی که شما تاجر هستید، تصمیم با شما است و این شما هستید که باید تصمیم درست را بگیرید و پلتفرم و فرد صحیح را برای جلوگیری از کلاه‌برداری انتخاب نمایید.

قیمت‌های ثابت

بسیاری از بروکرهای فارکس، از حقه ثابت‌کردن قیمت‌ها استفاده می‌کنند. بروکرهای آنلاین موقتا بازار را متوقف می‌کنند تا اخبار رویدادها و تغییر قیمت‌ها برای تاجران نمایش داده نشود، و این موضوع می‌تواند مستقیما بر تجارت و انتخاب تاجر تاثیر داشته باشد. در این صورت ممکن است بسیاری از موقعیت‌های پر سود احتمالی در آن روز را از دست بدهید.

آشنایی با انواع معاملات در بورس بین‌الملل

۱.  قرارداد لحظه‌ای – اسپات (‌Spot‌)

در این قرارداد خریدار ملزم است تمام مبلغ قرارداد را به‌علاوه کارمزد کارگزار به‌صورت نقد پرداخت کند و همچنین فروشنده نیز باید تا حداکثر دو روز کاری کالای مورد‌معامله را به خریدار تحویل نماید. این نوع قرارداد در بازار مبادلات ارز اکثرا به‌صورت لحظه‌ای نقد می‌شود.

۲.  قرارداد سلف – فوروارد (Forward)

در این قرارداد، کل مبلغ در زمان انجام معامله از سمت خریدار پرداخت می‌شود و فروشنده متعهد می‌شود در تاریخ و زمان تعیین‌شده کالا را با قیمت مورد‌توافق به خریدار تحویل دهد.

۳.  قرارداد آتی – فیوچر (Future)

در این شیوه فروشنده طبق یک قرارداد صلح تعهد می‌نماید مقدار مشخصی از دارایی یا کالایی معین را در زمانی معین در ازای مبلغی به خریدار تحویل دهد.

طبق این قرارداد، فروشنده مقدار دارایی مورد‌مصالحه را در سررسید مشخص تحویل می‌دهد و خریدار نیز مبلغ مورد‌مصالحه و توافق‌شده را در سررسید می‌پردازد.

طرفین در قالب شرط ضمن قرارداد به شخص ثالث یا کارگزاری وکالت می‌هند که از وجه‌الضمان آن‌ها متناسب با نوسانات قیمت در بورس به طرف دیگر اباحه تصرف بدهد.

هر یک از طرفین می‌توانند پیش از سررسید با انعقاد قرارداد صلح دیگری، شخص ثالثی را در قرارداد صلح اولیه جایگزین خود نمایند و بعد از تسویه از قرارداد خارج شوند. تمام قرارداد‌ها در موعد سررسید مقرر حتما باید تسویه شوند.

۴. قرارداد اختیار معامله – آپشن (Option)

قرارداد اختیار خرید: قراردادی است که بر اساس آن عرضه‌کننده کالا، حق خرید مقدار معینی از کالای مورد‌نظر را در زمان معین و با ارزش مشخص تعیین‌شده در حال حاضر، به طرف دوم قرارداد اعطا می‌نماید؛ بدون این‌که طرف دوم ملزم به خرید آن کالا باشد.

قرارداد اختیار فروش: قراردادی است که به‌عنوان شرط ضمن عقد، براساس آن خریدار حق فروش مقدار معینی از کالای مد‌نظر را در زمان معین و با قیمت مشخص به طرف دیگر اعطا می‌نماید؛ بدون آن‌که فروشنده ملزم به فروش کالا در تاریخ تعیین‌شده باشد.

در همه قراردادهای اختیار خرید و فروش، کارمزد بالاتری نسبت به انواع قراردادهای دیگر مورد‌محاسبه قرار می‌گیرد، باتوجه به زمان لغو یا تحویل کالا این قراردادها به دو نوع سیستم آمریکایی و اروپایی نیز تقسیم‌بندی می‌شوند.

 

در اینجا چهار مورد از عمومی‌ترین قراردادهای استفاده‌شده در بورس‌های بین‌المللی توضیح داده شد، لازم به توضیح است موارد دیگری مانند قرارداد اعتباری، قرارداد معاوضه، قرارداد صلح و موارد مختلف دیگری از قراردادها وجود دارد که به دلیل عمومیت‌نداشتن در بازار مبادلات ارز از توضیح در مورد آن‌ها صرف‌نظر می‌نماییم‌.

باتوجه به توضیحات داده‌شده و درنظرگرفتن مزایا و معایب بازار بورس بین‌الملل، درنهایت ما در ای‌تحلیل امیدواریم توانسته باشیم سهم کوچکی در تصمیم‌گیری‌های درست شما داشته باشیم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا