حرفه ای ها

چگونه مدرک تحلیلگری بازار سرمایه را دریافت کنیم؟

در قانون بازار اوراق بهادار مصوب سال ۱۳۸۴ توسط مجلس شورای اسلامی، تمامی نهادهای مالی – اعم  از شرکت‌های کارگزاری، سرمایه‌گذاری، تأمین سرمایه‌ها، مؤسسات رتبه‌بندی و پردازش اطلاعات مالی، شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری، هلدینگ‌های مادر تخصصی، صندوق‌های بازنشستگی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری – باید زیر نظر سازمان بورس فعالیت کنند و از آن‌جا که با توجه به مقررات حاکم بر بازار سرمایه، دریافت مجوز بعضی فعالیت‌ها مشروط به استفاده از افراد دارای گواهینامه بازار سرمایه در این نهادها می‌باشد، لذا اخذ مدرک تحلیلگری بازار سرمایه و به‌خصوص اخذ گواهینامه اصول بازار سرمایه به عنوان مدرک پایه و پیشنیاز سایر مدارک جهت تصدی‌گری مشاغل موجود در نهادهای مالی تحت نظارت سازمان بورس امری غیرقابل اجتناب خواهد بود.

در جستار حاضر تلاش می‌شود به سؤالات گوناگون پیرامون مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، آزمون‌های تحلیلگری بازار سرمایه و … پاسخ داده شود تا متقاضیان بتوانند به اطلاعاتی جامع پیرامون مدرک تحلیلگری بازار سرمایه دست یابند.

مدرک تحلیلگری بازار سرمایه چیست؟

مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، همانند گواهینامه‌های مربوط به اصول بازار سرمایه، معامله‌گری بازار سرمایه، کارشناسی عرضه و پذیرش، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار از جمله مدارک و گواهینامه‌هایی است که برای ورود حرفه‌ای به بازار سرمایه ایران طراحی شده است و یکی ‌از شروط  اصلی استخدام در نهادهای مالی بازار سرمایه، دارا بودن مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه می‌باشد. طبق مصوبه سازمان بورس و اوراق بهادار، کلیه نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه و همچنین شرکت‌هایی که زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت می‌کنند، برای بعضی سمت‌های سازمانی خود ملزم به استخدام دارندگان مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه هستند که دستیابی به هر یک از این مدرک‌ها نیازمند داشتن پیشنیازهایی است.

پیشنیازهای لازم جهت دریافت مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، علاوه بر گواهینامه اصول بازار سرمایه، مدرک تحصیلی کارشناسی یا بالاتر از دانشگاه‌ها یا مؤسسات آموزشی داخلی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یا معادل آنها یا مدرک تحصیلی  – در کلیه رشته‌ها – از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی خارجی که توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری معادل کارشناسی یا بالاتر ارزشگذاری شده باشد. هر فرد با داشتن پیشنیازهای لازم می‌تواند جهت آزمون تحلیلگری بازار سرمایه اقدام کند و جهت دریافت مدرک آن، به نوعی در کنکور بورس شرکت نماید.

مزایای دریافت مدرک تحلیلگری بازار سرمایه

بازار سرمایه و سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است کلیه گواهینامه‌ها و مدارک مربوط به بازار سرمایه، مزایای متنوعی برای داوطلب، کارفرما و جامعه به همراه خواهد داشت. دریافت مدرک تحلیلگری بازار سرمایه نیز همانند سایر گواهینامه‌ها، مزایایی برای شخص دارد که از جمله آن می‌توان به کسب صلاحیت حرفه‌ای میان فعالان بازار سرمایه، کسب مزیت رقابتی و بهبود در دورنما و پویایی شغلی، امکان فرصت دستیابی به بعضی جایگاه‌های خاص شغلی، افزایش ارتباطات و امکان ورود به شبکه ارتباطی با افراد حرفه‌ای بازار سرمایه و امکان معرفی و شناسایی شخص به کارفرمایان و جامعه اشاره نمود.

دریافت مدرک تحلیلگری بازار سرمایه برای کارفرمایان نیز ویژگی‌های مثبتی به همراه خواهد داشت که از جمله آن می‌توان به مواردی چون: افزایش صلاحیت حرفه‌ای و دانش بنگاه اقتصادی به شیوه‌ای اثربخش و کارا و صرفه‌جویی در وقت و انرژی جهت گزینش و به کار گماشتن افراد اشاره نمود. بدین‌ترتیب می‌توان گفت اخذ مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، نه تنها برای افراد متقاضی، بلکه برای کارفرمایان نیز برآیند مثبتی به همراه خواهد داشت و در جامعه منجر به ارتقای سطح دانش حرفه‌ای فعالان نظام مالی، کارایی و شفافیت هر چه بیشتر بازارهای مالی و افزایش صلاحیت‌های عمومی خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:
تحلیل‌گر حرفه‌ای بورس کیست؟

سازمان صادرکننده مدرک تحلیلگری بازار سرمایه

سازمان بورس و اوراق بهادار به عنوان تنها مرجع برگزارکننده آزمون‌های مربوط به مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه ایران، مسئولیت صدور مدارک گوناگون در این حوزه را دارد. از مرداد ماه سال ۱۳۹۰، تحولات بیشماری در راستای شکل و محتوای مدارک حرفه‌ای بازار سرمایه ایران ایجاد شد تا هر ‌چه بیشتر به ساختارهای مدارک معتبر بین‌المللی نظیر CFA و CIIA نزدیک شوند. بدین ترتیب، هم‌اکنون ۹ گواهینامه حرفه‌ای از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار صادر شده است که عبارتند از: گواهی اصول بازار سرمایه، معامله‌گری اوراق بهادار – که به نمایندگی دو یا سه معامله‌گری اوراق تأمین مالی شهرت دارد – تأمین مالی، معامله‌گری بورس کالا، معامله‌گری ابزار مشتقه، کارشناسی عرضه و پذیرش، تحلیلگری بازار سرمایه، مدیریت نهادهای بازار سرمایه، مدیریت سبد اوراق بهادار و ارزشیابی اوراق بهادار.

کاربردهای مدرک تحلیلگری بازار سرمایه

طبق مقررات حاکم بر بازار سرمایه، داشتن گواهینامه و مدرک تحلیلگری بازار سرمایه و سایر مدارک مربوط به بازار سرمایه، پیش‌شرط استخدام در بعضی مناصب شغلی در نهادهای مالی و دریافت مجوز بعضی فعالیت‌های حرفه‌ای در بازار است. دارندگان این گواهینامه‌ها می‌توانند متناسب با مدرک خود و در صورت احراز سایر شرایط شغلی از نگاه کارفرمایان، از فرصت‌های شغلی مناسبی در کارگزاری‌ها، ‌شرکت‌های تأمین سرمایه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر نهادهای مالی بازار سرمایه برخوردار شوند. البته با توجه به افزایش متقاضیان و همچنین ملاحظات بیشتر کارفرمایان، افراد در هنگام استخدام در نهادهای مالی می‌توانند دارای اولویت نسبی نسبت به سایرین باشند. بدین‌ترتیب، استخدام اشخاصی که علاوه بر داشتن دانش تئوریک، گواهینامه‌های حرفه‌ای مربوط نیز داشته باشند – با احتمال بیشتر نسبت به سایرین – بهترین انتخاب خواهد بود.

در نمای کلی دارا بودن مدرک تحلیلگری بازار سرمایه، گذشته از اینکه موجب انتصاب در سمت تحلیلگری در شرکت‌های کارگزاری، سبدگردان و مشاور سرمایه گذاری می‌شود، می‌تواند منجر به تصدی سمت‌های مختلف، چون: مدیریت سبد، تحلیلگر و پردازشگر اطلاعات مالی، نماینده مشاور پذیرش در کارگزاری، نماینده مشاور عرضه در کارگزاری و مدیر سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری شود.

چه کسانی امکان شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه را دارند؟

براساس مصوبات کمیته گواهی‌‌نامه‌‌های حرفه‌ای، دانشجویان و افرادی که تا پیش از برگزاری آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه بتوانند حداقل مدرک دانشگاهی خود را – یعنی مقطع کارشناسی – پس از تایید از سوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارسال کنند، می‌توانند در آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه شرکت نمایند. البته لازم است تمام متقاضیان پیش از ثبت‌نام در هر آزمون، حتماً شرایط عمومی و اختصاصی آزمون مورد نظر خود را که روی سایت مرکز آموزش قرار دارد، به دقت مطالعه نمایند، چرا که در صورت عدم رعایت مقررات موجود در زمینه هر آزمون، مسئولیت‌ آن به عهده متقاضیان خواهد بود.

ذکر این نکته حائز اهمیت است که گذشته از مدرک تحصیلی مذکور متناسب با هر رشته، داوطلبان باید لزوماً گواهینامه مربوط به اصول بازار سرمایه را جهت شرکت در آزمون‌های حرفه‌ای دیگر کسب کرده باشند. در این راستا، لازم است متقاضیان سرفصل‌هایی چون: فهم و تحلیل صورت‌های مالی، مقدمات بازارها، ابزارهای مالی، مقدمات امور مالی شرکت‌ها، مقدماتی بر اقتصاد، روش‌های کمی مقدماتی، اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای و مقررات اصول بازار سرمایه را به صورت کامل فرا گیرند تا بتوانند با شرکت در آزمون اصول بازار سرمایه و کسب رتبه قبولی، به راحتی مدرک پیشنیاز را دریافت کنند. ناگفته نماند در این میان لازم نیست گروهی برای شرکت در آزمون‌های بازار سرمایه از جمله تحلیلگری، حتماً گواهینامه اصول بازار سرمایه را دریافت کرده باشند. در واقع گروهی از افراد شامل معافیت دریافت گواهینامه اصول بازار سرمایه به عنوان پیشنیاز هستند که در ذیل به آن پرداخته خواهد شد.

این مطلب را هم بخوانید:
تحلیل‌گر حرفه‌ای بورس کیست؟

معافیت‌های موجود در آزمون اصول بازار سرمایه

کسانی که از معافیت در آزمون اصول سرمایه برخوردارند شامل سه گروه می‌شوند که در ذیل به آنها پرداخته خواهد شد: دارندگان مدرک دکتری یا معادل آن در رشته‌های مدیریت مالی، مهندسی مالی، اقتصاد، حسابداری،  مدیریت بازرگانی (گرایش مالی)، بیمه و بانکداری مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری که حداقل امتیاز سوابق تحصیلی و سوابق پژوهشی را مطابق دستورالعمل اعطای گواهینامه حرفه‌ای بازار سرمایه به دارندگان مدرک دکتری مصوب هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار کسب نمایند، از شرکت در آزمون اصول  بازار سرمایه بی‌نیاز بوده و می‌توانند در صورت تصویب کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار اوراق بهادار، گواهینامه مورد تأیید کمیته را دریافت نمایند. لازم به ذکر است در صورت تشخیص کمیته متقاضی می‌بایست دوره‌های آموزشی مقررات مربوط به گواهینامه را سپری نمایند.

دارندگان مدرک CFA  (تمامی سطوح) در صورت کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای، گواهینامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد و سرانجام، دارندگان مدرک CLLA در صورت کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر دو ماده امتحانی مقررات اصول بازار سرمایه و اصول بازار سرمایه اسلامی و اخلاق حرفه‌ای و همچنین شرکت در دوره آموزشی در مورد اوراق بهادار اسلامی، با تأیید کمیته گواهینامه‌های حرفه‌ای گواهینامه اصول بازار سرمایه را دریافت خواهند کرد.

نحوه و مراحل ثبت‌نام مدرک تحلیلگری بازار سرمایه

ثبت‌نام آزمون‌های گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه به صورت اینترنتی است. جهت انجام این کار لازم است به نشانی https://icmc.seo.ir/register/ مراجعه نموده و گزینه ثبت نام را کلیک کنید. در این صورت صفحه‌ای برایتان باز خواهد شد. در این صفحه لازم است کلیه فیلدهای ستاره‌دار را پر نموده و بعد از آنکه گزینه اجازه انتشار اطلاعات شخصی‌تان را تیک زدید، اطلاعات خود را ثبت نمایید. در این صورت، شما عضو سایت اداره امور گواهینامه حرفه‌ای سازمان بورس اوراق بهادار تهران خواهید شد. در این صورت اگر دارای مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر در یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آزمون عالی معتبر باشید، می‌توانید در آزمون‌های حرفه ای بازار سرمایه شرکت نمایید. جهت ثبت‌نام در آزمون مورد نظر نیز لازم است، برای خود پروفایلی شخصی تشکیل داده و پس از تکمیل موارد مورد نیاز، در زمان مقرر با مراجعه به پروفایل خود نسبت به انتخاب آزمون و ثبت‌نام اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید برای پرداخت هزینه ثبت‌نام، بایستی دارای کارت بانکی عضو شبکه شتاب بوده و رمز دوم خود را از بانک دریافت کرده باشید. به محض انتخاب هر آزمون، شما به درگاه پرداخت الکترونیکی بانک هدایت شده و از آن طریق می‌توانید نسبت به پرداخت هزینه مربوط اقدام نمایید. ناگفته نماند امکان رزرو آزمون بدون پرداخت هزینه نیز – از طریق نرم‌افزار – وجود دارد، اما نکته مهم آن است که رزرو هر آزمون تا زمانی ممکن است که داوطلبین دیگر ثبت‌نام خود را کامل ننموده باشند. بنابراین، از آن‌جا که ظرفیت پذیرش هر آزمون محدود است، در صورتی که تعداد ثبت‌نام شده‌های قطعی به اندازه ظرفیت موجود باشد، رزروهای قبلی عملاً غیر قابل استفاده خواهد بود. لذا پیشنهاد ما در این جستار آن است که اگر برای شرکت در آزمون مصمم هستید، ثبت‌نام خود را به روزهای آتی موکول ننمایید.

این مطلب را هم بخوانید:
تحلیل‌گر حرفه‌ای بورس کیست؟

جزئیات آزمون تحلیلگری بازار سرمایه

چنان که پیش از این نیز تبیین شد پیشنیاز شرکت در آزمون تحلیلگری بازار سرمایه، داشتن گواهینامه اصول بازار سرمایه است. فقط افرادی می‌توانند در این آزمون شرکت کنند، که قبلاً یکی از گواهینامه‌های اصول بازار سرمایه، اصول مقدماتی بورس اوراق بهادار یا اصول مقدماتی بورس کالا را دریافت کرده باشند. حد نصاب قبولی در این آزمون در هر درس ۳۵ از ۱۰۰ است و نمره کامل باید حداقل ۵۰ از ۱۰۰ باشد. تعداد پرسش‌های مطرح شده در این آزمون ۱۴۰ پرسش است که باید نهایتاً طی ۱۹۵ دقیقه از سوی متقاضیان پاسخ داده شود.

سرفصل‌هایی که جهت اجرای این آزمون لازم است از سوی متقاضیان مطالعه شود در ۷ سرفصل اصلی خلاصه شده که از جمله آن می‌توان به لغات تخصصی مالی، اقتصاد و درک مطلب متون مالی- اقتصادی زبان به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۲، مباحث پیشرفته در فهم و تحلیل صورت‌های مالی به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۴، مباحث پیشرفته در امور مالی شرکتی به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۴، مباحث پیشرفته سرمایه‌گذاری به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۴، مباحث اقتصاد پیشرفته به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۳، مباحث روش‌های کمی پیشرفته به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۳ و مباحث مقررات تحلیلگری بازار سرمایه به تعداد ۲۰ پرسش با ضریب ۴ اشاره نمود. هر یک از سرفصل‌های مذکور مجموعه‌ای حاصل از ۲ تا ۱۰ زیرفصل هستند که لازم است متقاضیان جهت هر چه بهتر دادن آزمون خود، کاملاً بر آن مسلط باشند.

نتیجه‌گیری

در این جستار تمام آنچه هر یک از متقاضیان شرکت در دوره‌ تحلیلگری بازار سرمایه لازم است  بدانند به طور کامل تبیین شد تا متقاضیان داوطلب از کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت شرکت در آزمون تحلیلگری بازار سرمایه مطلع باشند. با شرکت‌ در این آزمون، نه تنها سطح تحلیل، دانش تخصصی و صلاحیت حرفه‌ای داوطلبان بازار سرمایه بیشتر خواهد شد، بلکه آنان صلاحیت حرفه‌ای لازم را جهت فعالیت در نهادهای مالی دریافت خواهند کرد و به راحتی به فرصت‌های شغلی و آموزشی مناسب در آینده  دست خواهند یافت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا