بورسی شو!!

چگونه سهام عرضه اولیه بخریم؟

عرضه اولیه یعنی شرکتی برای نخستين‌بار، سهام خود را در بورس عرضه کند. به بيان دیگر در این فرآیند، سهام شرکت برای اولین‌بار در بازار بورس، توسط عموم مردم، قابل خریداری خواهد بود.

عرضه اولیه یعنی شرکتی برای نخستين‌بار، سهام خود را در بورس عرضه کند. به بيان دیگر در این فرآیند، سهام شرکت برای اولین‌بار در بازار بورس، توسط عموم مردم، قابل خریداری خواهد بود. به‌طور معمول عرضه‌های اولیه سود‌ده هستند و به همین خاطر، طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. به‌طوری که در آخرین عرضه اولیه انجام شده سال ۱۳۹۸، حدود ۱ میلیون نفر مشارکت داشتند. روش‌های عرضه اولیه متعدد هستند. در گذشته، خرید این سهم‌ها به آساني امروز نبود؛ چراكه هم‌زمان تعداد سفارشات زیادی به سامانه معاملاتی ارسال می‌شد و از طرفی، تعداد سهام شرکت مد‌نظر نیز محدود بود. به همین دلیل عده‌ای نمی‌توانستند مالک سهام شوند و از آن بی‌بهره می‌ماندند. طی چند سال اخیر با استفاده از روش ثبت سفارش (Book Building) کار ساده‌تر شده و سرمايه‌گذاران بیش‌تری می‌توانند در خرید سهام عرضه اولیه مشارکت کنند. در این روش، به هر فرد تعداد یکسانی از سهام تخصیص می‌یابد و عدالت بیش‌تری بر آن حاکم است. اما عرضه اولیه به روش «بوک بیلدینگ» چه معنایی دارد؟ در این روش، ثبت سفارش در بازه زمانی مشخصی (مثلا دو ساعت) انجام می‌شود و سرمایه‌گذاران بدون نگرانی و عجله می‌توانند برای خرید سهام اقدام کنند.

چگونه عرضه اولیه بخریم؟

برای خرید عرضه اولیه، باید همانند خرید سهام ديگر شرکت‌ها کد بورسی تهيه كنيد. پس خرید سهام در عرضه اولیه برای همگان امكان‌پذير است به‌شرطی که کد بورسی (کد معاملاتی) داشته باشند. اخذ کد بورسی رایگان است. بعد از دریافت کد بورسی، نام کاربری و رمز عبور ورود به نرم‌افزار معاملاتی توسط کارگزاری برای شما فرستاده می‌شود. عرضه‌های اولیه معمولا چندین‌بار در سال انجام می‌شوند. به طور کلی، تعداد عرضه‌های اولیه آنچنان زیاد نیستند. برای اطلاع از عرضه‌ اولیه باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری را پیگیری کنید. بیش‌تر کارگزاری‌ها نیز این عرضه‌ها را به مشتریان خود اطلاع می‌دهند. در ادامه به توضیح مراحل چگونگی خرید عرضه اولیه می‌پردازیم.

۱. مطالعه اطلاعیه عرضه اولیه

مطالعه اطلاعیه عرضه اولیه

موارد مهمی که در این اطلاعیه درج می‌شوند شامل اطلاعات زير است:

–        نام شرکتی که عرضه اولیه خواهد شد با نماد آن

–        زمان دقيق انجام عرضه اولیه

–        حداکثر حجمی که خریدار مي‌تواند خريداري كند

–        بازه قیمتی که برای خرید سهام در نظر گرفته شده است

البته اطلاعات دیگری مثل درصد سهامی از شرکت که عرضه اولیه می‌شود، کارگزاری متعهد خرید و ساير اطلاعات نیز در این اطلاعیه موجود است. پس از آگاهی یافتن از تاریخ عرضه اولیه، اگر تصميم به خرید سهم داشته باشید، گام بعدی آغاز می‌شود.

۲. شارژ‌کردن حساب سامانه معاملاتی

برای سفارش گذاشتن و خرید سهام، باید حساب سامانه معاملاتی خود را شارژ کنید. به‌راحتی می‌توانید این کار را از منوی پرداخت وجه که در سامانه معاملاتی شما وجود دارد، انجام بدهید. در اکثر سامانه‌های معاملاتی، دو حالت برای شارژ حساب وجود دارد: پرداخت آنی و ثبت فیش بانکی. در روش پرداخت آنی، مبلغی که برای خرید سهام با در‌نظر‌گرفتن کارمزد آن لازم است را وارد کرده و با اتصال به درگاه اینترنتی بانک، آن را مي‌پردازيد. اما اگر به بانک رفته و مبلغ مورد نظرتان برای شارژ حساب را پرداخت کرده‌اید، شماره فیش را در قسمت مورد نظر ثبت می‌کنید تا حساب‌تان به همان میزان شارژ گردد. بهتر است شارژ‌کردن حساب خود را به ساعات نزدیک انجام معامله عرضه اولیه موکول نکنید و در روزهای قبل این کار را انجام دهید؛ زیرا امکان شلوغی سامانه معاملاتی وجود دارد.

این مطلب را هم بخوانید:
انواع تحلیل در بورس

۳. ثبت سفارش

معمولا در اولين ساعت‌های زمان معاملات، از طریق پیغام ناظر سایت مدیریت فناوری بورس تهران، بازه زمانی ثبت سفارش اعلام می‌شود. اطلاعیه‌های ناظر بازار به شکل یک اعلام کوچک در گوشه سمت چپ و پایین صفحه نمایش، نمايش داده می‌شوند.

در پیام ناظر بازار، می‌توانید اطلاعات زير را به‌دست آورید:

–        تاریخ عرضه اولیه

–        تعداد کل سهام قابل عرضه

–        ساعت مجاز برای ثبت سفارش

–        سهمیه هر نفر (هر کد معاملاتی)

–        بازه قیمت هر سهم

–        ديگر شرایط ورود سفارش

باید به تک تک جزئیات این پیام دقت کنید. چراكه وارد‌کردن اطلاعات اشتباه به‌طور عمدی یا سهوی، سبب می‌شود عرضه اولیه به شما تعلق نگیرد. اگر بازه زمانی براي مثال ساعت ۱۰ تا ۱۲ صبح باشد، شما می‌توانید در ساعت مورد نظر وارد سامانه معاملاتی شوید، نماد شرکت مورد نظر را جست‌وجو کرده و با توجه به نقدینگی خود حجم خریدتان را ثبت کنید. این حجم نباید بیش‌تر از حداکثر حجم درج شده در اطلاعیه عرضه اولیه باشد. چراكه سهمیه هر فرد مشخص شده است و چنانچه سفارش خرید را بیش از این مقدار قرار دهید، هیچ سهامی به شما تعلق نمی‌گیرد. البته می‌توانید کف قیمتی یا سقف قیمتی را تعیین کنید. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر سهم مورد نظر به عقیده شرکت‌کنندگان ارزنده باشد و بیش‌تر آن‌ها قیمت سقف را ثبت کنند، شما نیز باید قیمت سقف را درج کنید تا سهام به شما تعلق گیرد. در این حالت، اگر کف قیمتی را درج کنید به احتمال زیاد، سهامی به شما تعلق نخواهد گرفت.

نکته مهم آن است که اختصاص سهم در عرضه اولیه به روش ثبت سفارش، بر اساس اولویت زمانی ثبت سفارش نیست. بنابراین چه در ساعت‌هاي اولیه این کار را انجام دهید و در چه ساعت‌هاي پایانی، تفاوتی در تعداد سهام تخصیص یافته به شما ندارد.

۴. تخصیص سهام

اگر عرضه اولیه در ساعت‌هاي اولیه صبح انجام شود، به‌طور معمول بعد از ساعت ۱۶ روز عرضه اولیه، تخصیص سهام تمام مي‌شود. شما می‌توانید تعداد سهام تخصیص یافته را در سامانه معاملاتی‌تان مشاهده کنید. مراحل بالا، چگونگی خرید عرضه اولیه به روش ثبت سفارش از طریق خود شخص را نشان می‌دهد. راه‌های دیگری نیز برای خرید این سهام وجود دارد. بعضی کارگزاری‌ها، خودشان برای مشتریان عرضه اولیه خريداري مي‌كنند. در این روش، شما فقط فرم توافق نامه مبنی بر خرید سهام عرضه اولیه توسط کارگزار را تایید می‌کنید و کارگزار در ساعت تعیین شده، سهام عرضه اولیه را برای شما خريداري مي‌كند. برای استفاده از این روش، باید روز پيش از عرضه اولیه، حساب‌تان را شارژ کنید تا کارگزار در زمان ثبت سفارش از حساب‌ برداشت و خرید را انجام دهد. بعضی دیگر از کارگزاری‌ها، برای افزایش مشارکت خریداران و تشویق مشتریان، عرضه اولیه را بدون احتياج به نقدینگی انجام می‌دهند که این روش هم مانند روش بالا نیاز به تایید فرم توافق‌نامه کارگزاری دارد.

جزئياتي درمورد خريد عرضه اوليه به‌صورت آنلاين

–        به‌طور معمول اطلاعیه‌های عرضه اولیه از طریق سایت سازمان یا فرابورس به اطلاع‌ سرمايه‌گذاران مي‌رسد.

این مطلب را هم بخوانید:
چرا استقبال از عرضه اولیه زیاد است؟

–        در روز انجام عرضه اوليه، علاوه‌بر سامانه آنلاین خود، از طریق سایت www.tsetmc.com و مطالعه پیام‌های ناظر بازار می‌توانید از بازه زمانی موردنظر برای ثبت سفارش آگاه شويد. اطلاعیه‌های ناظر بازار به شکل یک اعلام کوچک در گوشه سمت چپ و پایین صفحه، ‌نمایش داده می‌شود.

–        با دانستن حجم درخواستی و بازه قیمتی اعلام‌شده، می‌توانید مبلغ تقریبی موردنیاز براي خرید آنلاین عرضه اولیه سهام را حساب كنيد و حساب‌تان را به همان میزان شارژ کنید. بدین‌صورت که حجم موردنظرتان را در سقف قیمت درخواستی ضرب كنيد. البته این مبلغ بدون درنظرگرفتن کارمزد است و برای محاسبه دقیق‌تر لازم است از ماشین‌حساب بورسی استفاده كنيد.

–        عده‌ای از سهامداران، از طریق فروش سهام دیگر با افزایش موجودی در همان روز عرضه اولیه، قصد مهيا‌کردن موجودی موردنیاز را دارد که بهتر است این کار را انجام ندهيد.

–        با توجه به امکانات سامانه معاملاتی، ثبت سفارش متفاوت است. در بعضی از سامانه‌های معاملاتی، گزینه خرید آنلاین عرضه اولیه وجود دارد که شما با کلیک روی آن می‌توانید، حجم مدنظر و قیمت مدنظر را ثبت کنید. در سایر سامانه‌های معاملاتی، لازم است از گزینه جست‌وجو استفاده كنيد و نماد شرکت موردنظر برای خرید آنلاین عرضه اولیه را تایپ کنید سپس همانند ساير معاملات سهام، قیمت و حجم را وارد نموده و ثبت نهایی کنید.

–        پس از ارسال سفارش، باید پیام موفقیت‌آمیز بودن ارسال سفارش را ببینید. برای اطمینان از ارسال‌شدن سفارش، می‌توانید لیست سفارشات را چک کنید. با بستن صفحه آنلاین، سفارش شما باقی می‌ماند و مشکلی برای آن ايجاد نمي‌شود.

–        شما مي‌توانيد با ثبت سفارش آفلاین، از کارگزار بخواهید عرضه اولیه را برای شما خريداري كند. این کار را در روزهای پيش از عرضه اولیه با ثبت در سامانه معاملاتی می‌توانید انجام دهید.

خرید اتوماتیک عرضه اولیه چگونه انجام می شود؟

خرید اتوماتیک عرضه اولیه همیشه یکی از دغدغه‌ها و همچنين جذابیت‌های سرمایه‌گذاری در بورس بوده است. عرضه اولیه به زبان ساده به‌معناي فروش سهام یک شرکت که به تازگی وارد بازار بورس یا فرابورس شده، مي‌باشد. سال‌هاست که بسیاری از کارگزاری ‌ها در روزهای عرضه اولیه با مشکلات زیادی روبرو می‌شوند، که دليل عمده این مشکلات هجوم خيلي بالای مراجعه‌کنندگان به سایت‌های کارگزاری و بعضی اوقات هسته مرکزی بورس بوده است که گاهی مواقع این مشکلات موجب می‌شد مشتریان نتوانند سهام عرضه اولیه مورد نظرشان را خريداري كنند.

چه زمانی به خرید اتوماتیک عرضه اولیه نیاز داریم؟

عموماً در زمان عرضه اولیه به‌خاطر تعداد زیاد درخواست‌کنندگان خرید ممکن است سامانه‌های معاملات آنلاین، درگاه‌های بانکی متصل به نرم‌افزارهای معاملاتی و یا حتی هسته بورس با شلوغی و کندی مواجه شوند. این کندی ممکن است مانع از ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در مهلت تعیین شده، شود و یا این روند را با دشواري و کندی بسیار به انجام رساند. همچنین امكان دارد به دلیل مشغله کاری یا فراموشی مشتری برای ارسال سفارش، امکان سفارش‌گذاری به‌منظور خرید عرضه اولیه وجود نداشته باشد.

چرا ثبت سفارش دو روز جلوتر نیز در تخصیص عرضه اولیه قابل قبول است؟

روش فعلی برای ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در بازار بورس و فرابورس، روش بوک‌بیلدینگ است. در روش ارسال سفارش به شیوه بوک‌بیلدینگ، سفارشات بر روی یک نماد در بازه زمانی مشخصی که توسط سازمان بورس از پیش اطلاع‌ رسانی شده است، دریافت می‌شود؛ یعنی مشتریان فرصت دارند تا طی چند ساعت و بدون هیچ‌گونه اولویت زمانی سفارش خود را ثبت کنند. در روش بوک‌بیلدینگ به‌جای تعیین یک قیمت مشخص، یک بازه قیمتی از بالاترین و پایین‌ترین آستانه قیمتی اعلام می‌شود. همينطور در این روش حجم یا حداکثر تعداد سهامی که هر شخص می‌تواند اخذ کند نیز از طریق اطلاع‌رسانی‌های سازمان بورس اعلام می‌شود. بعد از تمام‌شدن مهلت سفارش‌گیری نیز تعداد سهم هر کد بورسی تعيين می‌شود که این تعداد بر مبناي کل افرادی است که در مهلت مقرر سفارش خود را به ثبت رسانده‌اند. لذا با در نظر گرفتن این روش، فرقی نمی‌کند شما نخستين كسي هستید که در روز عرضه سفارش خرید ثبت می‌کند یا نفر آخر، چراكه به تمام افراد که پیش از اتمام مهلت سفارش‌گیری، درخواست خود را فرستادند، عرضه اختصاص داده مي‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
سیگنال چیست؟

 مرحله اول : ورود به پنل کاربری

ابتدا به سامانه آنلاین پلاس به آدرس mofidonline.com مراجعه کنید. در فیلدهای مربوطه نام کاربری و پسورد خود را که از کارگزاری دریافت کرده‌اید را وارد کرده و به پنل کاربری خود در سامانه آنلاین پلاس وارد شوید

مرحله دوم: امضای توافق نامه خرید اتوماتیک عرضه اولیه

بر روی نام خود در بالای صفحه کلیک کنید.

بر روی توافق نامه‌ها کلیک کنید و در نهایت باید تیک توافق نامه مربوط به ارسال اتوماتیک سفارش عرضه اولیه را روشن کنید.
از این پس در صورتی که در حساب کارگزاری شما موجودی کافی باشد، کارگزاری به صورت اتوماتیک عرضه‌های اولیه را برای شما خریداری میکند. توجه کنید حتما باید سرمایه مورد نیاز برای خرید عرضه اولیه در حساب شما موجود باشد. برای مشاهده‌ی موجودی خود به بالای صفحه سمت راست توجه کنید.

نحوه‌ی افزایش موجودی

برای افزایش موجودی و شارژ کردن حساب خود، به آیکون مربوطه در سمت راست صفحه مراجعه کنید.

  امکان خرید اتوماتیک در کارگزاری‌ها

  امکان خرید اتوماتیک عرضه اولیه، در کارگزاری‌های مختلف به صورت‌های متفاوتي مهيا شده است، در بعضی از آن‌ها شما مي‌توانيد ثبت سفارش‌تان را دو روز جلوتر از عرضه انجام دهيد و در روز سفارش بدون مراجعه به كارتابل خود به صورت خودكار سهم عرضه اولیه برای شما خریداري می‌شود و در بعضی دیگر، عرضه اولیه حتی بدون ثبت سفارش، در صورت داشتن موجودی کافی، برای شما خریداری شده و تخصیص داده می‌شود. این موضوع در صورتی امکان‌پذیر است که پیش از این توافق‌نامه مربوط به ارسال سفارش عرضه اولیه را تاييد کرده باشید.

  در اين مطلب دو شيوه‌ي آنلاين و اتوماتيك خريد عرضه اوليه را براي شما توضيح داديم، اميدواريم مورد استفاده مفيد شما قرار گيرد.
  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
  [کل: ۰ میانگین: ۰]
  نصب اپلیکیشن فانتیکال

  احسان حسینی

  احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  همچنین ببینید
  بستن
  دکمه بازگشت به بالا