بورسی شو!!

فایده بورس برای افراد و کدام نوع سرمایه گذاری بهتر است

فایده بورس برای چه افرادی است و کدام نوع سرمایه گذاری بهتر است؟ سرمایه گذاری در بورس به اشخاصی پیشنهاد می شود که پول مازاد دارند و برای حفظ و نگهداری ارزش سرمایه ای که دارند بورس را انتخاب می کنند و باید ریسک آن را هم بپذیرند. در بازار سرمایه گذاری بورس تعداد زیادی خریدار و فروشنده وجود دارد که رفتار بعضی از آن ها بر اساس هیجانات روانی است و نیز سهام دارانی هستند که بر اساس مطالعات و بررسی و تحلیل هایی که انجام می دهند، نسبت به معامله سهام خود تصمیم گیری می کنند.

آیا سرمایه گذاری در بورس خطرناک است؟

سرمایه گذاری در بورس خطرناک نیست. بلکه یک موقعیت مناسب است که بتوان ارزش سرمایه خود را زیاد کرد. اگر چه خطرات و ریسک هایی نیز دارد که شامل:  نوسانات قیمت کالا، وجود تحریم ها، نوسانات قیمت در بازار و محدودیت در صادرات و واردات، اما‌ می توان از این خطرات دور ماند. در واقع با کمی مطالعه و تحلیل می توان روند صعودی و نزولی بازار را پیش بینی کرد. با به دست آوردن تجربه بیشتر و استفاده از خدماتی مانند سبد گردانی می شود ریسک معاملات را تا حد زیادی کاهش داد. برای کسب موفقیت در بازار سرمایه و اوراق بهادار لازم است تا با اطلاعات کافی و دانش و آگاهی شروع به کار کنید.

نکات محافظت از سرمایه در برابر ریسک های بازار

اگر چه هر شخصی با هر میزان تجربه و دانش می تواند در بورس فعال باشد و فعالیت کند. اما در شرایطی که نوسانات قیمت به صورت لحظه ای اتفاق می افتد تصمیمات عجولانه و بدون بررسی به هیچ عنوان هوشمندانه نیست. می توان برای حفظ کردن سرمایه خود از ریسک های بازار بورس به این نکات توجه کرد:

  • مطالعه کنید و از کتاب های تالیف شده در خصوص بورس استفاده نمایید.
  • در کلاس های آموزشی و دوره هایی که در خصوص بورس برگزار می شود شرکت کنید.
  • تلاش کنید که وقت کافی را برای فعالیت کردن در این بازار بگذارید.
  • از اشخاص با تجربه کمک و مشورت بگیرید.
  • برای تصمیمات در معاملات بورس عجول نباشید و عجولانه رفتار نکنید.
  • هرگز تمام سرمایه و پس انداز موجود خود را وارد بازار بورس نکنید.
  • یک منبع درآمد جانبی داشته باشید.
  • دانش و اطلاعات خود را بروز نگه دارید.
  • برای آنالیز کردن بازار از تحلیل های تکنیکال و بنیادی استفاده کنید.

با کمی هوشمندی و توجه به این نکات گفته شده در شرایط فعلی می توانید سود بالایی را به دست بیاورید. و در کلام آخر در صورتی که دست به انجام معاملات غیر منطقی نزنید بورس خطرناک نمی باشد.

انواع مدل های سرمایه گذاری در بورس

– سرمایه گذاری مستقیم:

در این سرمایه گذاری می توان با مراجعه حضوری و یا به صورت تلفنی و اینترنتی ضمن درصد بازار به خرید و فروش سهام های موجود به شرکت های حاضر در بورس اقدام کنید. برای سرمایه گذاری مستقیم حرفه ای بودن و شناخت کافی از سارو کار بورس و ابزار های معامله گری ضروری است. حضور افراد بی تجربه در این سرمایه گذاری، ریسک و چالش های حضور در بورس را افزایش می دهد.

این مطلب را هم بخوانید:
چگونه سهام عرضه اولیه بخریم؟

اگر آگاهی و تخصص کافی را در سرمایه گذاری مستقیم را دارید و فکر می کنید این نوع سرمایه گذاری مناسب تر است. می توانید با مراجعه به یکی از شعبه های کارگزاری های معتبر در زمان بسیار کوتاهی عضو خانواده بورس شوید. سرمایه گذاری مستقیم در بازار بورس حتی با وجود داشتن یک مشاور حرفه ای، نیازمند زمان کافی می باشد.

اما اگر سرمایه گذاری غیر مستقیم را انتخاب کنید کار سختی نیست. در کل برای حضور در سرمایه گذاری مستقیم باید شخصا وارد معاملات بورس و خرید و فروش سهام شوید و معامله گر می تواند با استفاده از روش هایی همچون تلفنی، آنلاین و حضوری خودش به خرید و فروش سهام و تشکیل پرتفوی اقدام کند. نکته ای که وجود دارد این است که برای حضور در این سرمایه گذاری باید روحیه ریسک پذیری بالایی داشته باشید.

سرمایه گذاری غیر مستقیم:

در سرمایه گذاری غیر مستقیم شما باید به عنوان یک سرمایه گذار با بررسی وضعیت بازدهی و ریسک موجود در سرمایه گذاری صندوق ها و سبد های مختلف، همچنین با توجه به سابقه مدیران این صندوق ها و سبد ها، می توانید پولتان را در یکی از این صندوق ها و سبد ها سرمایه گذاری کنید و در این صورت عملا کاری به وضعیت بازار و چالش های موجود در آن ندارید. و دیگر لازم نیست مانند سرمایه گذاری مستقیم زمان زیادی را صرف بازار کرده و یا نگران شرایط مختلف سیاسی و اقتصادی باشید. در این سرمایه گذاری، شما نهاد های متخصص بازار سرمایه را برای به رشد رساندن سرمایه تان به کار می گیرید و در قبال مدیریت دارایی شما که این نهاد های متخصص انجام می دهند، باید هزینه کمی از سرمایه گذاری صورت گرفته را به آن پرداخت کنید.

ابزار های موجود در این سرمایه گذاری شامل: صندوق های سرمایه گذاری، سبد گردانی های اختصاصی، حساب های مشاوره ای، سرمایه گذاری غیر مستقیم مناسب برای افراد غیر حرفه ای است و کسانی که زمان کافی برای رصد کردن معاملات و بازار را ندارند و همچنین افرادی که روحیه ریسک پذیری ندارند و این سرمایه گذاری از طریق ابزار های مالی در بازار مانند صندوق سرمایه گذاری مشترک و قابل معامله می باشد.

 سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

سرمایه گذاری کوتاه مدت چیست؟

 یکی دیگر از فاکتورهای مورد نظر سرمایه گذاران توجه به فاکتور زمان است. بعضی از آنها  مایل هستندتا در مدت زمان کوتاه به بازدهی مورد نظر خود برسند. در عوض بعضی دیگر، به سرمایه‌گذاری بلندمدت و ترسیم افق‌های درازمدت اعتقاد دارند. در بین انواع سرمایه‌گذاری؛ سرمایه‌گذاری کوتاه مدت اغلب برای افراد ریسک پذیر مناسب‌تر است. انواع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت معمولا به دسته ای از سرمایه‌گذاری‌ها گفته می‌شود که در آنها رسیدن به بازدهی مورد نظر در یک سال یا حتی کمتر از آن  می‌ رسد. سرمایه‌گذاری کوتاه مدت، میزان نقد شوندگی سرمایه درصد بالایی دارد و اشخاص می‌توانند در مدت زمان کمی منابع خود را به پول نقد تبدیل کنند.

از مهم‌ترین انواع سرمایه‌گذاری کوتاه مدت می‌توان سپرده‌های بانکی کوتاه مدت نام برد.هر چند که روش‌های دیگری نیز در این خصوص وجود دارد. با این حال، اصلی ترین تفاوت مدل سرمایه‌گذاری کوتاه مدت و بلندمدت زمانی است که سرمایه‌گذار می‌تواند سرمایه خود را به پول نقد تبدیل کند.

این مطلب را هم بخوانید:
آشنایی با بازار سرمایه

سرمایه گذاری بلند مدت چیست؟

تقریبا همه آن چیزی که در خصوص سرمایه گذاری کوتاه مدت توضیح دادیم، برعکس آن برای سرمایه گذاری بلند مدت می باشد. در این مدل، سرمایه گذاران منتظر بازگشت رود هنگام سرمایه خویش به طور نقدی نیستند در واقع این اشخاص دید استراتژیک تری از سرمایه گذاری داشته و به دنبال به دست آوردن سود کوتاه مدت نیستند. مدل ذکر شده اغلب ریسک کمتری به دنبال داشته و مقدار برگشتن سرمایه در آن بیشتر از یک سال است. با این وضعیت مقدار رسیدن به سود در سرمایه گذاری بلند مدت معمولا بیشتر از سرمایه گذاری کوتاه مدت است. از مصادیق این سرمایه گذاری می توان به املاک و مستغلات، سپرده های بانکی بلند مدت اشاره کرد.

چه کسانی در بورس نباید سرمایه گذاری کنند

تمام افراد میتوانند مناسب با شرایط شان در بورس سرمایه گذاری کنند. اما در کل می توان گفت بورس برای افرادی که روحیه ریسک پذیری به هیچ عنوان ندارند مناسب نیست و ریسک پذیری در بورس لازم است. افرادی که سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری را به خرید اوراق مشارکت و اوراق اجاره ترجیح می دهند برای سرمایه گذاری در بورس مناسب هستند چرا که در این صندوق ها قابلیت بازدهی بالاتری برای این افراد وجود دارد. افرادی که ریسک پذیر تر و حرفه ای تر هستند ترجیح می دهند خودشان به زور مستقیم سهام شرکت را بخرند. زیرا احتمال می دهند در ازای پذیرفتن این ریسک سود بالاتری را به دست بیاورند و در آخر اشخاصی که به شدت ریسک پذیر هستند می توانند در قرارداد های آتی سرمایه گذاری کنند.

در کل اشخاص با کمترین تخصص هم می توانند به واسطه خرید اوراق مشارکت و یا اوراق اجاره و سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه که سود ثابت دارند وارد بورس شوند. افرادی که با تجربه و آگاه هستند می توانند از بین سایر صندوق ها، صندوقی که عملکرد مناسب تری برای سرمایه گذاری دارند انتخاب کنند. در کلام آخر بورس امکان سرمایه گذاری برای تمام اشخاص با سطوح ریسک پذیری متفاوت وجود دارد.

امروزه با تنوع فرصت های سرمایه گذاری در بورس، افراد غیر حرفه ای هم می توانند در این بازار سرمایه گذاری کنند و اوراق اجاره و مشارکت جزو ابزار های سرمایه گذاری بدون ریسک به حساب می آیند. پیشنهاد ما این است که افراد غیر متخصص به جای خریدن سهام از طریق صندوق های سرمایه گذاری متنوع وارد بورس شوند زیرا این صندوق های سرمایه گذاری با به کار گیری افراد حرفه ای و مورد اعتماد سرمایه افراد را به صورت حرفه ای کنترل می کنند. خرید سهام به صورت مستقیم نیازمند ریسک پذیری بسیار بالا و دانش و تجربه کافی می باشد.

برای سرمایه گذاری در بورس از کجا باید شروع کنید

ابتدا باید کد بورسی را دریافت کنید. کد بورسی اصلا چیز عجیبی نیست. همانطور که کار با بانک، با باز کردن یک حساب بانکی شروع می‌شود، برای اینکه در سرمایه گذاری باید یک حساب در یک کارگزاری معتبر ایجاد کنید. تعداد کارگزاری‌ها موجود کم نیست و هر یک فوایدی دارند.

این مطلب را هم بخوانید:
بازار ثانویه چیست؟

مرحله بعد شناخت صندوق هاست. ابزار های برای سرمایه گذاری وجود دارد که به هیچ وجه نیاز به دانش و تجربه ندارد. یکی از این ابزار ها صندوق است که با درامد ثابت شبیه به سپرده سرمایه بانک است. با این تفاوت که در کوتاه مدت می توانید از سود سرمایه گذاری بلند مدت استفاده کنید.

در گام بعد بهتر است با بهره مرکب آشنا شوید و اینکه هر سهم چقدر سود دارد.در این میان بهتر است از اطلاعات رایگان استفاده کنید و هر چه بیشتر درس بخوانید و آگاه باشید زیرا داشتن سواد در بورس ارزنده است بعد از این می توانید کارتان را شروع کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا