عمومی

صفر تا صد سهام عدالت، هرآنچه باید دانست

در مورد سهام عدالت بیشتر بدانیم

احتمالا همه ما در مورد اینکه سهام عدالت از کجا آمده، چگونه تخصیص داده شده و اصلا سود شرکتهایی که ارزش سهام آنها دست ۴۹ میلیون نفر از مردم است چگونه محاسبه شده است مطالب بسیاری را در فضای مجازی مطالعه کرده ایم. آنچه که بناست در گزارش پیش رو بدان پرداخته شود تعریف سهام عدالت، اهداف به وجود آمدن آن، توصیه های انتخاب روش مستقیم و غیر مستقیم ،کاهش یا افزایش ارزش سهام،اصل چگونگی آزادسازی سهام عدالت از سوی سهامداران که عموم مردم ایران هستند است.

سهام عدالت چیست؟

واگذارکردن سهام های شرکت های دولتی به اقشار پایین درآمدی جامعه در جهت رفاه و حمایت از آن ها را سهام عدالت میگوییم.

اهداف به وجود آمدن سهام عدالت چیست؟

  1. سهام عدالت باعث میشد خانواده های نیازمند به خود مستقل شوند.
  2. و یکی دیگر از ارزش های سهام عدالت آن بود که به بهبود روند خصوصی سازی شرکت های دولتی کمک کند.
  3. سهام عدالت در کوچک کردن دولت و افزایش دخالت مردمی نقش به سزایی داشت.
  4. توزیع شدن متعادل ثروت و درآمد در کشور یکی دیگر ازاهداف سهام عدالت محسوب می شود.

چه کسانی مشمول سهام عدالت می شدند؟

  1. مدد جویان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی
  2. روستاییان و عشایر
  3. کارگران فصلی ساختمانی
  4. سایر اقشارمانند زنان سرپرست خانوار، طلاب، خادمان مسجد و گروه کارمندان و بازنشستگان دولتی، دستگاه های عمومی و بازنشستگان کشوری و لشکری هستند.

منظور از آزاد سازی سهام عدالت چیست؟

بحث آزاد سازی سهام عدالت در سال ۹۹ مطرح شده یعنی مردم امکان فروش سهام در بازار سرمایه را دارند که به آزاد سازی به دو روش مستقیم و غیرمستقیم امکان پذیر است و به این صورت است که مدیریت سهام عدالت مشخص میگردد:

روش آزاد سازی مستقیم

اختیار مدیریت ارزش سهام مستقیما به عهده ی دارنده ی سهام است. به همین دلیل به کد بورسی نیاز هست، زمانی باید از این روش استفاده کرد که آگاهی کافی و تخصص مورد نیاز برای مدیریت یک سبد سهام را داشته باشیم.

روش آزاد سازی غیر مستقیم

در این روش مالکیت همچنان حفظ میشود اما مدیریت و نگهداری ارزش سهام بر عهده ی شرکت های سرمایه گذاری استانی است.این شرکت ها به مرور وارد بازار سرمایه خواهند شد و تا حدودی شبیه به صندوق های واسطه ی مالی است.

علت افت ناگهانی سهام عدالت چه بود؟

برخی از حقوقی‌ها که ارزش  سهام یک شرکت را در اختیار دارند، یک محدوده قیمتی یا یک رویداد خاص را به عنوان یک هدف برای فروش قرار می‌دهند. مثلا ممکن است سیاست‌های سهامدار عمده این باشد که اگر سود عملیاتی آن شرکت بطور مداوم افت کرد اقدام به فروش گسترده سهام کند یا مثلا تعیین می‌کنند اگر قیمت سهام از ۳۰۰ تومان بالاتر رفت، زمان شناسایی سود است و بهتر است میزان سرمایه‌گذاری‌شان را در آن شرکت کاهش دهند.به این صورت ارزش یک سهام افزایش یا کاهش پیدا میکند البته این یک مثال است و فروش سهام توسط سهامداران عمده، هزاران دلیل متنوع و گوناگون دارد. در هر حال، اگر این فروش بطور گسترده اتفاق بیفتد و عرضه از تقاضا پیشی بگیرد، شاهد افت قیمت سهام آن شرکت خواهیم بود.

این مطلب را هم بخوانید:
بهره یا سود مرکب چیست؟

تحلیل ها یا اخبار منفی که در مورد ارزش سهام عدالت  وجود دارد

گاهی اوقات یک تحلیلگر یا خبرنگار یا یک رسانه که دارای مخاطبین بسیار زیاد است، در مورد وضعیت یک شرکت یا صنعت اخبار یا تحلیل منفی منتشر می‌کند. این اطلاعات (حتی اگر کمی منفی باشد) می‌تواند روی دید سرمایه‌گذاران و خوانندگان تاثیر بگذارد، مخصوصا آنهایی که سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت انجام می‌دهند و رفتارهای احساسی‌شان بیشتر است. در هر حال، در نتیجه انتشار این اطلاعات و تحلیل منفی، فشار فروش در معاملات سهام افزایش می‌یابد و قیمت سهم افت می‌کند.
هرچقدر نفوذ آن رسانه و تحلیلگر یا خبرنگار بیشتر باشد و آن محتوا به دست افراد بیشتری برسد، تاثیرگذاری آن خبر بیشتر خواهد بود. سرمایه‌گذار حرفه‌ای می‌داند در زمانیکه تحلیل‌ها و اطلاعات منفی در مورد یک شرکت منتشر شده و باعث افت قیمت سهم می‌شود، اگر وضعیت بنیادی آن شرکت تغییری نکرده باشد، چنین تغییر قیمتی صرفا یک موقعیت خرید است. زیرا پس از اینکه فشار فروش روانی ناشی از آن اطلاعات منفی کنار رفت، ارزش سهم رشد می‌کند و در بیشتر مواقع تا سطح قیمت قبلی می‌رسد.

محقق نشدن شایعات گاهی باعث افت ارزش سهام میشود:

گاهی اوقات یک شرکت مطابق پیش‌بینی‌هایی که انجام داده، سودآوری دارد ولی این سودآوری که در گزارش مالی اعلام شده، شایعاتی که وجود داشته را محقق نمی‌سازد.مثلا شایعه شده که یک شرکت در سه‌ماهه اول سال مالی خود ۲۵۰ ریال سود می سازد ولی این اتفاق نمی‌افتد.شایعات می‌تواند یک تخمین غیررسمی یا شنیده شده در بازار باشد که سود یک شرکت را حدس می‌زند. اینچنین شایعاتی مخصوصا اگر بطور گسترده پخش شوند، تاثیر بیشتری روی قیمت سهام می‌گذارند. معمولا یک سرمایه‌گذار معمولی نمی‌تواند کاری در برابر این شایعات انجام دهد.

عملکرد ضعیف شرکت باعث افت ارزش سهام آن شرکت میشود:

گاهی اوقات برای افت قیمت ارزش سهام یک دلیل بنیادی وجود دارد. مثلا در صورت‌های مالی یک شرکت حاشیه سود خالص کاهش یافته است. یا اینکه ممکن است شرکت هزینه‌های عمومی و تولیدی بسیار زیادی را برای ایجاد یک محصول جدید پرداخت کرده باشد. سرمایه‌گذاران باید با احتیاط صورت‌های مالی را بررسی کنند تا ببینند تخمین‌ها و پیش‌بینی‌های انجام گرفته محقق خواهد شد یا نه. بررسی وضعیت اقتصادی شرکت اهمیت زیادی دارد، زیرا دیر یا زود این وضعیت در قیمت ارزش سهام آن منعکس خواهد شد.مخصوصا به حاشیه سود خالص و هزینه های عملیاتی  این دو مورد باید در گزارش‌های سه ماهه و یک ساله در چند سال مالی بررسی شده و همچنین موجودی نقدی شرکت را در دوره‌های قبلی و فعلی بررسی نمود.

تغییر در چشم اندازشرکت یکی از عوامل مهم در افزایش یا کاهش ارزش سهام شرکت ها محسوب میشود:

برای تقسیم سود، تصویب صورت‌های مالی همه ی شرکت هایی که در بورس پذیرفته شده اند سالیانه باید یک مجمع عمومی و… تشکیل دهند . در این مجمع باید به سخنان هیئت مدیره در خصوص آینده و چشم‌انداز شرکت دقت کرد سرمایه‌گذاران باید هرگونه اظهارات و پیش‌بینی‌های مثبت یا منفی که خلاف انتظار سرمایه‌گذاران است را به خاطر بسپارند، زیرا این موارد اثر خود را روی ارزش سهام و قیمت سهم ها  خواهد گذاشت.

این مطلب را هم بخوانید:
سهم چیست؟ سیر تا پیاز سهامداری

به دلیل افزایش سرمایه ارزش سهام کاهش می یابد:

شرکت‌ها گاهی افزایش سرمایه می‌دهند و به همین دلیل تعداد سهام آنها افزایش می‌یابد.وقتی تعداد سهام افزایش می‌یابد، قیمت هر سهم می‌شکند.به این صورت ارزش سهام پایین میابد. به طور مثال اگر سهام شرکتی در زمان افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی، ۷۰۰ تومان باشد، و سهامداری ۱۰,۰۰۰ سهم از آن داشته باشد، قیمت سهم به ۳۵۰ تومان می‌رسد ولی در عوض تعداد سهام افراد دوبرابر می‌شود.

آمار دهی درفروش بخشی  از ارزش  سهام عدالت چگونه است؟

۱۷میلیون نفر از سهامداران عدالت برای فروش سهام خود روش آزادسازی مستقیم را انتخاب کرده‌اند. ۳۰ درصد از ارزش  سهام عدالت هر یک از آنها قابل فروش شده است. سهامداران باقی مقدار دارایی سهام عدالت را می‌توانند ظرف یک سال آینده بفروشند. ۳۰ درصد در یک زمان و ۳۰ درصد سوم نیز در زمانی دیگر آزاد می‌شود تا سهامداران در صورت نیاز بتوانند نسبت به فروش سهام خود اقدام کنند. با آغاز فروش سهام عدالت در بانک‌ها موج نارضایتی سهامداران از عملکرد مسئولان این بخش به اوج خود رسیده و دارندگان سهام عدالت برای فروش آن با مشکلات زیادی روبرواند.

در ابتدای سال ۹۹ با کاهش یا افزایش ارزش سهام عدالت روبرو شدیم؟

یکی از اتفاقات مهمی که در روزهای ابتدایی سال ۹۹ رخ داد، انتشار ناگهانی خبرهایی پیرامون آزادسازی سهام عدالت بود. امری که بعد از گذشت ۱۴سال، به مراحل نهایی رسیده است. درگیری بیش از نیمی از کشور با این طرح و البته وجود شرکت‌های بزرگ در پرتفوی ارزش  سهام عدالت میزان اهمیت موضوع مذکور را برجسته‌تر می‌کند. مشمولان این طرح شامل افراد پایین درآمدی جامعه هستند و جمعیتی حدود ۵۰ میلیون نفر را شامل می‌شوند. در این طرح در سال ۱۳۸۵، سهام ۳۶ شرکت پذیرفته شده در بورس و ۱۳ شرکت غیربورسی به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی واگذار شد و برگه سهام ۱۰ میلیون ریالی در اختیار مشمولان طرح قرار گرفت. مقرر شد تا پایان نیمه اول سال ۱۳۹۵ ارزش سهام آزاد‌سازی شود و سازمان خصوصی‌سازی، سود نقدی ارزش سهام  این شرکت‌ها را وصول و به میزان قابل تشخیصی به صورت نقدی به آن ها داده میشد.

در ابتدای کار سیاست‌گذار صحبت از بحث فروش ۲۰ درصد از پرتفوی سهام عدالت از ۶ ماه آینده می‌کرد، اما به یکباره تصمیم تغییر کرد و اعلام شد کلیه دارندگان سهام عدالت که قصد فروش قسمتی از  ارزش سهام خود را دارند، می‌توانند از روز سه‌شنبه مورخ ۶ خرداد۹۹ به شعب بانک‌هایی که قبلا در آن دارای حساب بانکی بوده و شماره شبای آن حساب را به سازمان خصوصی‌سازی معرفی کرده‌اند، مراجعه و با تکمیل فرم‌های مربوطه نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از  ارزش سهام عدالت خود و تعهدنامه مربوطه، اقدام کنند. به این ترتیب مقرر شده مشمولانی که روش مدیریت مستقیم را برگزیده‌اند از تاریخ ۱۰ خرداد۹۹ بانک‌ها از طریق کارگزاری‌های خود یا کارگزاری‌های طرف قرارداد، به تدریج نسبت به فروش سهام متقاضیان در بورس اقدام و وجوه حاصله را در قالب توافق شده به حساب آنها واریز خواهند کرد.

چگونه ارزش سهام عدالت خود را استعلام کنیم؟

افراد برای استعلام  ارزش سهام عدالت خود، لازم است وارد سایت www.samanese.ir شوند و با واردکردن کد ملی و پر کردن اطلاعات شخصی، در صورت تعلق، برگه سهام خود را مشاهده کنند:
در این برگه سهام، ۷ ردیف مشاهده می‌گردد که شامل ارزش سهام  تخصیصی اولیه با توجه به بعد خانوار، مجموع مبالغ دریافت شده توسط دولت از محل سود سهام، سود پرداخت‌شده نقدی، ارزش اقساط تسویه شده، باقی‌مانده ارزش اولیه سهام تخصیصی، دارایی مشمول (ارزش اسمی سهام متعلق به مشمول) است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا