عمومی

آنچه برای شروع سرمایه گذاری در بورس باید بدانیم

شروع سرمایه گذاری در بازار بورس برای افرادی که در میان دوست و آشنای خود یک بورسی را سراغ ندارند سخت است. زیرا بورس را خوب نمی‌شناسند و کمبود این اطلاعات شروع به سرمایه گذاری را با مشکل روبرومی کند. در این مطلب سعی می‌کنیم با توضیحات ساده اصطلاحات بورس را برای شما معرفی کنیم:

پرتفوی دربورس چیست؟

البته همه ما حداقل یک بار این عبارت معروف را شنیده ایم و احتمالاً سعی کرده ایم از آن در مدیریت سرمایه خود استفاده کنیم، اما نکته مهم این است که تشکیل یک سبد سرمایه گذاری یا پرتفوی باید دارای یک سری مزایا و ویژگی هایی از جمله تنوع بخشی باشد تا بتوانیم بگوییم سبد مناسبی را تشکیل داده ایم. پرتفوی در لغت به معنای کیف دستی است که در آن یک سرمایه گذار مجموعه ای از اسناد را حمل میکند. در واقع، سرمایه گذاران صاحب سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار هر روز از بازاربورس بازدید می کردند تا ببینند وضعیت سرمایه آنها چگونه است. در اصطلاح مالی، گردآوری ترکیبی از دارایی های مالی مختلف، از جمله املاک و مستغلات، سهام شرکت ها، اوراق با درآمد ثابت و سپرده های بانکی برای متنوع سازی و کاهش ریسک سرمایه گذاری را، پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری می نامند.

ارزش مالی و پولی پرتفوی هر شخص حقیقی یا حقوقی را ارزش پورتفوی می نامند. مهمترین عامل در قیمت گذاری شرکتهای سرمایه گذاری پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ارزش پرتفوی آنها است.

کد معاملاتی در سرمایه گذاری بورس یعنی چه؟

کد معامله یک کد ثابت است که از طریق آن سرمایه گذار در سیستم معاملات شناسایی می شود. این کد بر اساس مشخصات فردی سرمایه گذار ایجاد شده است، شامل سه حرف اول نام خانوادگی سرمایه گذار و یک شماره پنج رقمی است که به طور خودکار توسط سیستم رایانه ای تولید می شود. بنابراین مشخص می شود که خرید و فروش اوراق بهادار منوط به دریافت کد معاملاتی است که از طریق کارگزار و با ارائه اسناد شناسایی سرمایه گذار مانند شناسنامه و کد ملی امکان پذیر است.

نماد بورس شرکت ها چگونه ساخته می شوند؟

نمادهای معاملاتی شرکتهای بورسی در سالن معاملات بورس سهام از دو قسمت مهم تشکیل شده اند؛ قسمت اول نماد بورسی است، نشان دهنده صنعتی است که شرکت در آن فعالیت می کند و قسمت دوم شامل خلاصه ای از نام اصلی شرکت است. نماد بورس هر شرکت نشان دهنده صنعت آن شرکت بورسی است و روند شناسایی و طبقه بندی شرکت ها را آسان می کند. در حقیقت، مخفف هر نماد سهام به سادگی نام شرکت و صنعت را برای سهامداران تداعی می کند. البته در این گروه استثنائاتی وجود دارد که می توانید با مراجعه به وب سایت «شرکت مدیریت فناوری بورس» به نشانی «tsetmc.com» تمام نمادها و صنعت مربوط را در بخش «دیده بان بازار» مشاهده کنید. به عنوان مثال ، گروهی از فلزات پایه با حرف “ف” مشخص می شوند. بنابراین ، نماد “فملی” مربوط به صنعت فلزات اساسی و شرکت ملی صنایع مس ایران است.

سال مالی بورس به چه معناست؟

یک دوره مالی یک ساله را سال مالی می نامند. این دوره زمانی در حسابداری استفاده می شود، که طبق قوانین و مقررات موجود، در پایان هر سال مالی، حسابداران و شرکت ها موظف به ارائه صورت های مالی و تحویل اظهارنامه عملکرد هستند. به عبارت دیگر؛ سال مالی (یا دوره مالی) دوره ای است که برای محاسبه وضعیت مالی سالانه شرکت های مختلف استفاده می شود. اکثر شرکت ها با اعلام پیش بینی سود سال جدید خود و بازبینی حساب های سال قبل، در ابتدای فروردین سال مالی خود را آغاز می کنند. شروع سال مالی در هر شرکت ممکن است با شرکت دیگری متفاوت باشد، اما مدت زمان سال مالی همیشه ۱۲ ماه است. برای مراجعه به سال مالی، همیشه به تاریخ پایان یافتن مراجعه کنید. به عنوان مثال، سال مالی منتهی به ۲۹/۱۲/۱۳۹۸ یا سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ ، بنابراین نیازی به گفتن سال مالی از اول فروردین تا اخر اسفند نیست.

این مطلب را هم بخوانید:
صفر تا صد سهام عدالت، هرآنچه باید دانست

افزایش سرمایه شرکت در بورس به چه معناست؟

همانطور که گفته شد، افزایش سرمایه یکی از راه های تأمین مالی شرکت ها است. شرکت ها سرمایه را افزایش می دهند تا بتوانند فعالیت های خود را توسعه دهند و رقابت خود را حفظ یا افزایش دهند. در برخی موارد ، این کار برای بهبود ساختار مالی شرکت انجام می شود. این بودجه جدید را می توان به روش های مختلف انجام داد؛ وقتی شرکتی در بورس می خواهد سرمایه خود را افزایش دهد، باید تعدادی سهام جدید منتشر کند و آنها را به سهامداران بفروشد تا مبلغ مورد نیاز برای افزایش سرمایه را تامین کند. تفاوت اصلی بین روشهای مختلف افزایش سرمایه در محل تامین این منابع جدید است. در ادامه، ما در مورد روش های مختلف آن بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع افزایش سرمایه

اگر بخواهیم یک دسته بندی از انواع روش های افزایش سرمایه داشته باشیم،می توان ۴ دسته کلی در نظر گرفت:

  • از محل سود انباشته (سهام جایزه)
  • از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
  • از محل تجدید ارزیابی دارایی ها
  • به روش صرف سهام

صف خرید بورس به چه معنا است؟

فرض کنید پیش بینی هایی صورت گرفته باشد که ارزش سهام شرکت ۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده، بر این اساس پیش بینی می شود قیمت سهام شرکت به حدود ۶۰۰ تومان برسد.اما از آن جایی که محدودیت دامنه نوسان وجود دارد، سفارش‌های خرید بیشتر از ۵۲۵ تومان ثبت نمی‌شوند. با این حال، تقاضای زیادی برای سهام این شرکت وجود دارد، زیرا پیش بینی ها بازدهی ۲۰ درصدی را نشان می دهد. بنابراین مردم برای خرید سهام این شرکت مجبور به رقابت هستند و تقاضا بیش از میزان عرضه است. همچنین وقتی سهامداران این شرکت بدانند سهامشان در حال افزایش است ، فروشی نخواهند داشت. چنین وضعیتی که هیچ عرضه کننده ای وجود ندارد و تقاضای خرید در سقف قیمت است، صف خرید سهام نامیده می شود.

 

صف فروش بورس به چه معنا است؟

حال عکس شرایط قبلی را تصور کنید. اخبار منفی درباره این شرکت منتشر شده و پیش بینی ها نشان می دهد ارزش هر سهم کاهش می یابد. بنابراین، سهامداران ترجیح می دهند سهام خود را در اسرع وقت بفروشند تا از ضررهای احتمالی و کاهش ارزش بیشتر سهام خود جلوگیری کنند. با این وجود محدودیت قیمت گذاری وجود دارد و آنها می توانند سهام خود را با قیمت کف ۴۷۵ تومان بفروشند. بنابراین تعدادی از سهامداران سهام خود را برای فروش قرار می دهند اما تقاضای خرید وجود ندارد. بنابراین، عرضه بیش از تقاضا است و سهامداران مجبور می شوند برای فروش سهام خود رقابت کنند. هرچه تعداد فروشندگان در صف فروش بیشتر باشد، گفته می شود صف فروش سنگین تر است.

منظور از شاخص بورس چیست؟

شاخص بورس عددی است که وضعیت کلی بورس و رشد یا افول این بازار را نشان می دهد. ما در بورس اوراق بهادار فقط یک شاخص نداریم اما چندین شاخص مختلف داریم که هر یک از جنبه خاصی وضعیت بورس را به ما نشان می دهد. هر یک از این شاخص ها با استفاده از فرمول متفاوتی محاسبه می شود. بنابراین برای تجزیه و تحلیل آن، باید بدانید که عملکرد این شاخص چیست؟ شاخص ها معیارهای مهمی هستند که برای درک وضعیت گذشته و حال بورس از جنبه های مختلف قابل تحلیل و بررسی هستند. در میان این شاخص ها، چندشاخص برای افراد فعال در بورس اوراق بهادار مهم ترند.

این مطلب را هم بخوانید:
در مورد اوراق بهادار همه چیز را بدانیم

چگونه یک سهم را تحلیل کنیم:

در یک طبقه‌بندی کلی، دو شیوه اصلی برای تحلیل در کلمه بورس مطرح است.

  1.  تحلیل بنیادی
  2. تحلیل تکنیکال(فنی)

به روش تحلیل بنیادی در بورس نیز تحلیل ریشه ای، پایه ای یا اساسی گفته می شود. همانطور که از نام آن پیداست، در این روش سرمایه گذار عوامل اصلی موثر بر قیمت سهام شرکت را بررسی می کند و بر اساس آن تصمیم می گیرد سهام شرکت برای سرمایه گذاری مناسب است یا خیر. در مقالات قبلی، عوامل موثر بر قیمت سهام را معرفی کردیم و گفتیم که به طور کلی، سه دسته از عوامل بر قیمت سهام یک شرکت تأثیر می گذارند: الف. عوامل محیطی ، ب. عوامل مرتبط با صنعت ، ج. عوامل داخلی شرکت در تحلیل بنیادی، سرمایه گذار پس از بررسی و تجزیه و تحلیل سه عامل موثر بر قیمت سهام یک شرکت، ارزش واقعی یا اصطلاح ارزش ذاتی سهام آن شرکت را تعیین می کند. سپس با مقایسه ارزش ذاتی سهام آن شرکت با قیمت فعلی آن در بورس سهام، تصمیماتی در مورد خرید ، فروش یا نگهداری آن سهام می گیرید. به طور طبیعی:

اگر از نظر سرمایه گذار ارزش ذاتی سهام بالاتر از قیمت فعلی آن سهم در بورس باشد، احتمال رشد آن سهم بیشتر است و بنابراین گزینه خوبی برای خرید است. آن سهم گران است و نه تنها برای خرید مناسب نیست، بلکه اگر سرمایه گذار چنین سهمی دارد، بهتر است آن را بفروشید. اگر از نظر سرمایه گذار ارزش ذاتی سهم برابر با قیمت فعلی آن در بورس باشد ، قیمت آن سهم عادلانه است و خرید یا فروش آن نفعی برای سرمایه گذار ندارد.

 تحلیل تکنیکال در کلمه بورس چیست؟

روش دوم تجزیه و تحلیل سهام در بورس روش تحلیل تکنیکال است. در روش تحلیل تکنیکال، جمله معروف “گذشته چراغ راه آینده است” به طور گسترده استفاده می شود. به عبارت دیگر، سرمایه گذارانی که از روش تجزیه و تحلیل تکنیکال برای ارزیابی و تجزیه و تحلیل قیمت سهام استفاده می کنند، معتقدند با بررسی روند نوسانات قیمت سهام در گذشته ، می توان قیمت آن سهام را در آینده پیش بینی کرد. بنابراین ، ” تحلیل تکنیکال، در واقع پیش بینی قیمت سهم در آینده بر اساس رویدادهای گذشته است.” با استفاده از نمودارها و روابط ریاضی، تحلیلگران فنی روند آینده قیمت سهام را بر اساس نوسانات قیمت سهام گذشته پیش بینی می کنند و اگر نتیجه بگیرند که قیمت های سهام آینده در مقایسه با قیمت فعلی آنها در بورس اوراق بهادار قابل قبول است؛ آنها آن سهم را می خرند. اما اگر نمودارها افت قیمت سهام را در آینده نشان دهند، سرمایه گذاران سهام این شرکت را به فروش می رسانند.

بهترین ابزار تحلیل چیست؟(دغدغه بسیاری از سرمایه گذاران)

اما در اینجا این سوال وجود دارد که چرا تحلیلگران تکنیکال معتقدند فقط با تجزیه و تحلیل روند گذشته قیمت سهام می توان آینده آن را پیش بینی کرد؟ پاسخ به این سوال این است که طرفداران تحلیل تکنیکال معتقدند که بورس یک بازار بسیار هوشمند است و قیمت سهام در این بازار به دلیل تغییر در عوامل خارجی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل داخلی شرکت به سرعت تغییر می کند، بنابراین قیمت سهم به تنهایی می تواند تأثیر این عوامل را منعکس کند و برخلاف طرفداران تحلیل بنیادی، سرمایه گذار نیازی به پایه گذاری قیمت سهام به طور مستقل ندارد. عوامل فوق را محاسبه کنید. کافی است روند نوسانات قیمت سهام گذشته را بررسی کرده و روند آینده قیمت سهام را بر اساس گذشته آن پیش بینی کنیم. طرفداران تحلیل تکنیکال نیز معتقدند که تاریخ تکرار می شود و روند گذشته قیمت سهام می تواند به آینده نیز تعمیم داد.

این مطلب را هم بخوانید:
بهترین صندوق سرمایه‌گذاری بورس

 به عنوان مثال، اگر قیمت سهام شرکت A در گذشته در حال افزایش بوده است، به احتمال زیاد روند کلی قیمت سهام شرکت A در آینده در حال افزایش است و اگر روند قیمت سهام شرکت A در گذشته نزولی بوده ، به احتمال زیاد در آینده نیز همینطور خواهد بود. مگر اینکه اتفاق خاصی بیفتد و آنها این پیش بینی را تغییر دهند. بنابراین، تجزیه و تحلیل تکنیکال بر اساس این سه اصل انجام می شود:

  • همه عوامل در قیمت سهم لحاظ شده است؛
  • روند گذشته قیمت سهم را می‌توان به آینده تعمیم داد؛
  • تاریخ تکرار می‌شود.

آیا روش تحلیل بنیادی برای تجزیه‌وتحلیل قیمت سهام در بورس مناسب‌تر است یا روش تحلیل تکنیکال؟

به گفته اکثر کارشناسان، بهترین روش برای تحلیل قیمت سهام در بورس استفاده از روش ترکیبی است. یعنی یک سرمایه گذار علاوه بر بررسی و تجزیه و تحلیل روند قیمت سهام گذشته، نباید به نتایج این تحلیل به تنهایی و به طور مداوم اکتفا کرده و سه عامل موثر بر قیمت سهام ، یعنی عوامل محیطی، عوامل مرتبط با صنعت و عوامل داخلی و اثرات تغییر این عوامل را در قیمت سهام بررسی کند. زیرا سهامی که روند قیمت آن در گذشته همیشه صعودی بوده است، به دلیل تغییر در برخی عوامل، ممکن است از حالت رشد مداوم خارج شده و حتی به یک سهام زیان ده تبدیل شود. تغییر در یک یا چند عامل نیز ممکن است سهام یک شرکت را از رونق خارج کرده و آن را در مسیر رشد قرار دهد. بنابراین، همانطور که بارها تأکید کرده ایم ، “هرگز سبد سهام خود را رها نکنید. همیشه وضعیت هر یک از سهام خود را کنترل کنید و متناسب با تغییر در سه عامل موثر در قیمت سهم، پرتفوی سهام خود را به روز کنید.

” نگاه طولانی مدت داشته باشید و از تصمیم گیری عجولانه و احساسی در معاملات سهام خودداری کنید. “
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا