عمومی

راه‌های سرمایه‌گذاری با پول کم چگونه است؟

مهم نیست چقدر پول دارید، مهم این است که قصد دارید این مبلغ را صرف چه چیزی کنید. اگر از همین الان ناامید شوید که با مبالغ کم نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری مناسب انجام داد، به احتمال قوی آن‌را صرف‌ خرید چیزهایی خواهید کرد که در آینده ارزشی برای شما ایجاد نمی‌کند. 

سرمایه گذاری با مبالغ کم، برای بسیاری از افراد غیرممکن به نظر می‌رسد.افراد ناآگاه تصور نمی‌کنند که بتوانند با کنار‌گذاشتن مبالغ اندک و چندصدهزار تومان، بتوانند بازار یا جایی پیدا کنند که برای دست‌یابی به یک آینده بهتر، بتوانند سرمایه‌گذاری کنند.شاید شما نیز فکر کنید که سرمایه‌‌گذاری با مبالغ کمی مانند ۲ یا ۳ میلیون تومان بی‌فایده است.ولی حقیقت این است که حتی اگر شما با ۱ میلیون تومان نیز شروع کنید، فرصت‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن‌را طی سال‌های پیش‌رو به سرمایه بزرگی تبدیل کنید.

در ابتدا به چند نکته اشاره می‌کنیم:

نکته اول: این سرمایه را طی سال‌ها می‌توانید به سرمایه بزرگی تبدیل کنید و نه چندماه. به‌دست‌آوردن هرچیز ارزشمند در بسیاری از اوقات زمان می‌برد و داشتن یک پس‌انداز و سرمایه بالای ۱۰۰ میلیون نیز نیاز به زمان دارد.

مهم نیست چقدر پول دارید، مهم این است که قصد دارید این مبلغ را صرف چه چیزی کنید. اگر از همین الان ناامید شوید که با مبالغ کم نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری مناسب انجام داد، به احتمال قوی آن‌را صرف‌ خرید چیزهایی خواهید کرد که در آینده ارزشی برای شما ایجاد نمی‌کند.

نکته دوم: قرار نیست در این مطلب پیشنهاد یک سیستم جدید و کسب‌و‌کار متحول کننده یا ایده‌ای قدیمی و کلیشه‌ای مانند پرورش قارچ و زنبور عسل و ساخت فیلتر هوای ماشین به شما بدهیم!

این مطلب برای افرادی است که دارای شغل یا کار و درآمد ثابتی هستند و سرمایه‌ای پس‌انداز کرده‌اند و نمی‌خواهند این سرمایه راکد بماند.

فاکتورهای مهم در هر سرمایه‌گذاری

تفاوتی ندارد بخواهید کجا سرمایه‌گذاری کنید، مبلغ سرمایه‌تان ۵۰ میلیون است یا ۵ میلیون، ۵۰۰ میلیون است یا ۵ میلیارد، باید این فاکتورها را در هر سرمایه‌گذاری مدنظر قرار دهید.

در هر شرایطی باید مقداری نقدینگی داشته باشید که حداقل تا ۳ ماه هزینه‌های زندگی شما را پوشش دهد، حتی اگر هیچ درآمدی نداشته باشید. به عبارت دیگر اگر تا ۳ ماه آینده حتی ۱ ریال وارد جیب‌تان نشد، باید مخارج خود و خانواده‌تان تامین باشد.

اگر این مورد تامین است آن زمان به فکر سرمایه‌گذاری بیفتید.

۱.     بهترین استفاده از پول و سرمایه

یعنی اینکه پول شما بهتر است کجا صرف شود؟

اگر یک وام از قبل دارید که سود بالایی بابت آن می‌پردازید و به جای اینکه قسط وام را بدهید، آن‌را صرف سرمایه‌گذاری در جایی کنید که بازدهی آن کم‌تر از بهره وام است اشتباه می‌کنید.

مثلا وامی دریافت کردید و هر سال بابت آن ۲۰ یا ۲۵ درصد بهره به بانک پرداخت می‌کنید، آیا عاقلانه است اقساط آن‌را پرداخت نکنید و به جای آن پول را در جایی سرمایه‌گذاری کنید که سالانه ۱۸ درصد سود دارد؟ مسلم است که خیر!

باور کنید یا نه، خیلی‌ها این اشتباه را مرتکب می‌شوند ولی چون محاسبات اشتباهی دارند حتی متوجه این موضوع نیستند.

علاوه‌بر بهترین جا برای سرمایه‌گذاری، بهترین زمان نیز مطرح است. باید سرمایه خودتان را از ریزش بازارها و افت ارزش سرمایه‌گذاری حفظ کنید. اگر وارد بازاری شوید که در آن، قیمت‌ها در اوج خود هستند ریسک کاهش ارزش دارایی زیاد است.

قیمت‌ها هیچ‌وقت تا ابد رشد یا افت نمی‌کند، رشد و همینطور افت قیمت در هر بازاری متوقف می‌شود. نگذارید طمع و تصمیمات چشم‌بسته باعث شود در اوج قیمت‌ها وارد یک بازار شوید.

۲. نقدشوندگی سرمایه

 

آیا داریی که قصد خرید آن‌را دارید نقدشوندگی خوبی دارد؟ اگر نقدشوندگی برای‌تان مهم نیست، لطفا دوباره فکر کنید.

نقدشوندگی یعنی اینکه دارایی خریداری شده یا سرمایه‌گذاری‌تان را با چه سرعتی و با چه قیمتی می‌توانید به پول نقد یا معادل آن تبدیل کنید.

اگر یک واحد مسکونی بخرید و ۲۰ درصد زیر قیمت بفروشید بدیهی است که به سرعت نقد می‌شود، بنابراین باید در نقدشوندگی، قیمت مناسب را هم در نظر داشت.

اگر بخواهیم نقدشوندگی بازارها در ایران را به ترتیب بنویسیم، به این ترتیب است:

  1. سپرده بانکی: به‌راحتی می‌توانید به بانک بروید و سپرده‌تان را دریافت کنید.
  2. ارز و طلا و سکه: اگر دلال ارز، صراف یا طلافروش حاضر به خرید باشد همان لحظه دارایی‌تان را نقد کنید.
  3. سهام و اوراق بهادار: اگر امروز سهام را بفروشید، دو روز کاری بعد به حساب‌تان واریز می‌شود. سهام شرکت‌ها نقدشوندگی متفاوتی دارند ولی به‌طور متوسط به‌سرعت قابل‌نقد‌شدن است.
  4. دارایی‌های کسب‌و‌کار (مواد اولیه، تجهیزات، اجناس و…): ممکن است مدت‌ها خریدار مناسبی برای دارایی‌های کسب‌و‌کاری که قبلا داشتید یافت نشود.
  5. املاک و مستغلات: فروش املاک و مستغلات به قیمت مناسب گاهی تا ماه‌ها طول‌ می‌کشد.
این مطلب را هم بخوانید:
سهم چیست؟ سیر تا پیاز سهامداری

۳. اهداف سرمایه‌گذاری

این فاکتور همراه با سایر فاکتورها تعیین‌کننده بازاری است که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید.

شاید قصدتان این است که سرمایه‌تان به‌سرعت رشد کند و ریسک آن برای‌تان مهم نیست، زیرا به‌راحتی می‌توانید زیان را متحمل شوید و خودتان را دوباره سرپا کنید.

یا شاید هدف‌تان این است که سرمایه‌تان را به امن‌ترین شکل ممکن رشد دهید و حفظ اصل سرمایه اهمیت فوق‌العاده زیادی دارد.

 براساس این اهداف متفاوت، تصمیمات متفاوتی در خصوص سرمایه‌گذاری می‌توان گرفت:

سرمایه‌گذاری کم‌ریسک به‌دلیل این‌که مدتی بعد آن پول را نیاز دارید

اگر نزدیک به بازنشستگی هستید، به احتمال قوی نمی‌خواهید از ارزش پول‌تان کاسه شود زیرا روی آن حساب کرده‌اید. به همین دلیل اگر هدفی مالی دارید که موعد آن نزدیک شده است، سرمایه‌گذاری کم‌ریسک عاقلانه‌تر است. سرمایه‌گذاری‌هایی مانند خرید اوراق مشارکت، خرید واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک.

سرمایه‌گذاری با ریسک متوسط برای بازدهی بهتر

اگر می‌توانید ریسک بیش‌تری متحمل شوید و پول‌تان را در آینده نزدیک نیاز ندارید، سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بزرگی که پایداری بالایی دارند و ترجیحا سود نقدی خوبی پرداخت می‌کنند، گزینه مناسبی است.

سرمایه‌گذاری پرریسک برای دست‌یافتن به بازدهی بالا

اگر توانایی ریسک بخش زیادی از پول‌تان برای دست‌یابی به بازدهی بالاتر دارید، پس رشد سریع یک هدف مناسب برای شماست. در این شرایط باید در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که آینده خوبی دارند ولی ریسک‌شان بیش‌تر است. این گزینه برای زمانی مناسب است که برای مدتی طولانی نیاز به پول ندارید و می‌توانید صبر کنید تا شرکت موردنظر، بزرگ شده و به سود بیش‌تری دست یابد.

سرمایه‌گذاری با اهداف ترکیبی نیز میسر است. مثلا ممکن است شما طرفدار ریسک بالا و سود بالا در بلندمدت باشید ولی بخشی از سرمایه‌تان را برای کاهش ریسک، صرف خرید صندوق‌های سرمایه‌گذاری کنید.

۴. سن و سال شما

هدف همه از سرمایه‌گذاری یکسان نیست. شاید فردی به فکر جمع‌آوری پول کافی برای دوران بازنشستگی است و شخص دیگر در ابتدای زندگی است و سال‌ها به پول خود نیاز ندارد.

بنابراین یکی از دیگر از فاکتورها در سرمایه‌گذاری، این است که تا چه زمان می‌توانید سرمایه‌گذاری را نگهداری کنید. به عبارت دیگر، چه مدت مهلت دارید؟

هر چقدر بتوانید زمان بیش‌تری سرمایه‌گذاری‌تان را حفظ کنید(زمان بیش‌تری داشته باشید) می‌توانید سود بیش‌تری به‌دست آورید.

اگر زمان زیادی در اختیار ندارید و کم‌شدن پول‌تان فاجعه‌بار خواهد بود، باید به سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک بچسبید.

۵. میزان تحمل ریسک

به‌ عنوان یک اصل کلی، هرچقدر انتظار بازدهی بیش‌تری از یک سرمایه‌گذاری داشته باشیم، ریسک آن نیز بالاتر است.

علاوه بر این، بعضی‌ها با نوسانات بازار راحت نیستند و نمی‌توانند افت‌وخیزهای بازارهایی مانند بورس را تحمل کنند. در بازارهایی مانند بورس، همیشه زیان وجود دارد ولی سرمایه‌گذار حرفه‌ای زیان‌های خود را با سودها پوشش می‌دهد.

اگر تحمل زیان ندارید و با هر نوسان بازار، قلب‌تان شروع به تند‌زدن می‌کند، شاید بهتر باشد به دنبال سرمایه‌گذاری کم‌ریسک باشید.

اگر شخصی هستید که مایلید برای رسیدن به بازدهی بالاتر در آینده، مقدار زیان موقتی را متحمل شوید، پس سرمایه‌گذاری‌های پرریسک را امتحان کنید.

با مبالغی مانند ۵ میلیون یا ۳ میلیون، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

۵ میلیون تومان در حساب بانکی داریم، ولی می‌خواهیم آن‌را به گردش بیندازیم و فعالیتی دیگر با آن انجام دهیم، راهکار چیست؟

اگر به تازگی شروع به پس‌انداز کرده‌ایم و مبلغ کمی سرمایه در حد چند میلیون در اختیار داریم، کجا سرمایه‌گذاری کنیم؟

راهکار اول: در بانک سپرده‌گذاری انجام دهیم

شاید تصور برخی از افراد(مخصوصا آن‌هایی که ریسک‌‌گریز هستند) این باشد که سپرده‌گذاری در بانک راه‌کار خوبی‌ست زیرا جای پول در بانک امن‌تر است.

این مطلب را هم بخوانید:
صفر تا صد سهام عدالت، هرآنچه باید دانست

بله، جای پول در بانک امن است، اما فکر می‌کنم خود شما هم متوجه شده‌اید که دوران خوش سودهای بانکی به پایان رسیده و باید چاره‌ی دیگری بیندیشید. پول در بانک، سود زیادی ندارد و از طرف دیگر گاهی اوقات با توجه به کاهش ارزش پول و تورم، سود بسیار کمی نصیب فرد می‌شود.

در واقع گذاشتن پول در بانک را نمی‌توان یک سرمایه‌گذاری شمرد، زیرا آن‌قدر سود بانکی پایین است که به درصد تورم نیز نمی‌رسد. اگر تورم سالانه ۳۰ درصد باشد و شما از بانک سود سالیانه ۲۰ درصدی بگیرید، هر سال ارزش پول شما ۱۰ درصد کم‌تر می‌شود!

راهکار دوم: سکه طلا یا دلار خریداری کنیم

طلا مزیت‌های زیادی دارد، از جمله این‌که یک کالای با‌ارزش است و همیشه با‌ارزش خواهد ماند. اما معایبی نیز دارد، اول اینکه خرید آن با مبالغ کم شاید نتواند سود چشم‌گیری نصیب شما کند و باید مدتی طولانی منتظر بمانید تا ارزش آن رشد کند.

گذشته از این‌ها، خرید سکه طلا یا دلار صرفا فعالیت‌های سفته‌بازان است و یک سرمایه‌گذاری واقعی نیست. سرمایه‌گذاری شما باید یک تاثیر مثبت برای جامعه و یا کشور داشته باشد تا در نهایت سود آن به خود ما و سایر افراد جامعه برسد.

طلا هیچ جریان پولی برای شما ایجاد نمی‌کند و صرفا ممکن است قیمت آن بالا رود. سود نقدی و جریان پولی یعنی اینکه سرمایه‌تان برای شما سود ثابت داشته باشد.

سرمایه‌گذاری در بورس می‌تواند همراه با حفظ اصل سرمایه، سود نقدی سالیانه نیز به همراه داشته باشد.

لطفا ادامه مطلب را بخوانید تا دلیل اینکه این روش سرمایه‌گذاری را به شما پیشنهاد می‌کنیم را متوجه شوید.

چرا سرمایه‌گذاری در بورس؟

مزیت اول بورس: می‌توان با هر مبلغی در آن سرمایه‌گذاری کرد و این‌کار را از هرجای دنیا که هستید فقط با داشتن یک اتصال اینترنت و یک لپ‌تاپ، موبایل یا کامپیوتر انجام دهید.

برای خرید و فروش اینترنتی سهام نیازی نیست شرایط سخت و یا امکانات پیشرفته یا عجیب و غریب داشته باشید، تنها دانش و مهارت آن‌را نیاز دارید.

مزیت دوم بورس: امکان نقد‌کردن سریع سرمایه در بیش‌تر مواقع وجود دارد و فقط زمانی که نماد یک شرکت به دلایلی مانند برگزاری مجمع، تعدیل سود و… موقتا بسته می‌شود امکان فروش سهام نیست.

در سایر اوقات، بازار از شنبه از چهارشنبه ساعت ۹ تا ۱۲:۳۰ معامله می‌شود و می‌توانید سهام خودتان را بفروشید و ۳ روز بعد آن‌را در حساب بانکی‌تان دریافت کنید.

مزیت سوم بورس: یک فعالیت سوداگرانه مانند خرید سکه فیزیکی و ارز نیست، بلکه شما با سرمایه‌گذاری در بورس، به اقتصاد کشور و تامین مالی شرکت‌ها کمک می‌کنید(البته در شرایطی خاص و نه همیشه).

گذشته از این، در بازار آتی سکه که از اجزای بازار سرمایه کشور است، می‌توان قراردادهای آتی سکه طلا نیز خریداری کرد.

خرید قراردادهای آتی سکه طلا در بازار آتی، متفاوت از خرید سکه فیزیکی است، به‌طور نمونه می‌توان از اهرم موجود در آن بازار استفاده کرد و با مبالغ اندک مانند ۲-۳ میلیون، تعداد بیش‌تری قرارداد سکه خریداری نمود.

چهارمین مزیت بورس: با آغاز سرمایه‌گذاری در بورس، خواه‌ناخواه باید مفاهیم زیادی در زمینه بازارهای مالی، اقتصاد، سهام، ساختار شرکت‌ها، تحلیل‌ها و… را یاد بگیرید.

این اطلاعات و دانشی که کسب می‌کنید در سایر فعالیت‌های اقتصادی شما تاثیر می‌گذارد و دانش کار با پول و سرمایه را بیش‌تر و بهتر درک خواهید کرد. شما به فرد بهتر و باهوش‌تری تبدیل می‌شوید که مهارت بیش‌تری از سایرین در زمینه پول و سرمایه دارد.

مزیت پنجم بورس: از تورم عقب نمی‌مانید و همچنین می‌توانید سود نقدی سهام را سالیانه اخذ کنید. بعضی از شرکت‌های سودده، سالیانه یک‌بار مقداری از سودی که شرکت به‌دست آورده را میان سهامداران تقسیم می‌کنند. بنابراین در عین حال که سهام خود را نگهداری کرده‌اید و ارزش آن ممکن است رشد کند، سود نقدی نیز دریافت می‌کنید.

یک شروع اصولی در بورس

خرید سهام در بورس تهران، قواعد و اصول خاص خودش را دارد، البته اگر بخواهید ضرر نکنید.باید از اصطلاحات و مفاهیم آگاهی داشته باشید، قوانین را بدانید و اصول سرمایه‌گذاری را بیاموزید.قبل از اینکه تصمیم بگیرید سرمایه خود را وارد بورس کنید این سوالات را از خود بپرسید:

این مطلب را هم بخوانید:
صندوق سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت چیست؟ صندوق با درآمد ثابت چه ویژگی‌هایی دارد؟

بورس برای تامین هزینه‌های زندگی؟

بورس برای تامین هزینه زندگی نیست زیرا سود و ضرر در آن قابل‌پیش‌بینی نیست. پس عاقلانه نیست اگر فکر کنید با سرمایه‌گذاری مبالغ مانند ۵ یا ۱۰ یا حتی ۵۰ میلیون تومان در بورس بتوانید هزینه‌های زندگی را تامین کنید.

بله بورس سود خوبی دارد و امکانش هست حتی در یک ماه ۵۰ درصد سود کنید ولی این سود قابل‌پیش‌بینی نیست. هزینه‌های زندگی باید از محلی قابل‌پیش‌بینی تامین شود(مثلا شغل اول‌تان).

مناسب‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری پول‌های مازاد شما بورس است. چراکه سود بانکی آن‌قدر ناچیز است که به تورم نمی‌رسد.

اگر تورم ۳۵ درصد باشد و بانک به شما ۲۰ درصد پرداخت کند، شما در سال ۱۵ درصد از ارزش پول‌تان را از دست می‌دهید.

بورس برای سرمایه‌گذاری پول‌های کم

یکی از مهم‌ترین مزایای بورس این است که شما می‌توانید با مبالغی اندک مثل ۵۰۰ هزار تومان و یک میلیون تومان نیز سرمایه‌گذاری را شروع کنید.

این ویژگی از دو جهت یک مزیت محسوب می‌شود:

– با مبلغ کم می‌توانید معامله کنید تا زمانی که حرفه‌ای شوید و سپس پول بیش‌تری وارد کنید.

– اگر پول کمی دارید می‌توانید رفته‌رفته با سرمایه‌گذاری‌کردن آن در بورس، آن‌را افزایش دهید.

– انتظار شما از کسب سود در بورس باید به اندازه سرمایه‌تان باشد.

افزایش قیمت سهام در بورس براساس درصد است و سودهای بزرگ از همین راه ایجاد می‌شود. بنابراین اگر کسی ۱ میلیون تومان سهام خریده، اگر ۱۰ درصد سود کند ۱۰۰ هزارتومان به‌دست می‌آورد.

ولی اگر شخصی ۱۰۰ میلیون تومان سهام خریده باشد، با ۱۰ درصد سود، ۱۰ میلیون تومان کاسب می‌شود.

نوسان در بورس

نوسان در بورس

در بورس تهران، نوسان قیمت‌ها را محدود کرده‌اند. هر سهام در یک روز معاملاتی نمی‌تواند بیش از ۵ درصد مثبت یا ۵ درصد منفی افزایش یا کاهش قیمت داشته باشد.

وقتی یک روند صعودی در یک سهم آغاز می‌شود گاهی اوقات تا چندین روز پشت سر هم ۵ درصد مثبت رشد می‌کند. بطور مثال اگر یک سهم در ۵ روز متولی، ۵ درصد مثبت رشد کند، ۲۵ درصد افزایش قیمت خواهد داشت.

۲۵ درصد سود در ۵ روز، رقم خیلی خوبی است ولی همیشه این اتفاق نمی‌افتد و گاهی نیز این روند نزولی است و قیمت سهام در ۵ روز می‌تواند حتی ۲۵ درصد کاهش یابد.

بورس برای جوانان

یادگیری بورس یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین قدم‌هایی است که یک شخص، در دهه دوم زندگی خود می‌تواند بردارد.

با یادگیری بورس علاوه‌بر اینکه فرصت‌های کسب سود بسیار خوبی در جوانی به‌دست می‌آورید، به مزایای جانبی نیز دست می‌یابید.

مزیت جانبی این است که دیدگاه شما نسبت به پول، مسائل مالی و اقتصاد تغییر می‌کند، زیرا بورس دنیایی است که عوامل بسیاری روی آن تاثیرگذار هستند.

با روان‌شناسی بازارها آشنا می‌شوید و این موضوع در سرمایه‌گذاری در سایر بازارها نیز به شما کمک می‌کند.

چون بازارها همواره چرخه‌های سوددهی و رکود دارند، بعد از مدتی که بورس را پیگیری کردید به‌خوبی می‌توانید با صبر و حوصله در زمان رکود سهام بخرید و نگه دارید، و آن‌را در زمان رونق بفروشید، زیرا بازارها همواره در یک چرخه تکرار‌شونده قرار دارند، مثل طبیعت.

زمستان همواره به بهار ختم می‌شود. زمستان هیچ‌گاه تا ابد ادامه ندارد.

توصیه به شما

اگر حتی ۱ میلیون تومان در حساب‌تان دارید، به دنبال یادگیری بورس باشید تا با این مبلغ سرمایه‌گذاری را آغاز کنید.

اگر در اینترنت جستجو کنید، صدها ساعت فیلم آموزشی در اینترنت وجود دارد که می‌توانید به‌شکل رایگان دانلود کنید و چم‌وخم بورس را یاد بگیرید.

نکته مهم این است: اگر تصمیم گرفته‌اید وضعیت مالی‌تان را در آینده متحول کنید، چه سرمایه‌تان ۱ میلیون و ۵ میلیون است و چه ۱ میلیارد تومان، بورس و سرمایه‌گذاری در سهام را جدی بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا