بیلبورد

هر آنچه که باید درباره سبدگردانی اقتصاد بیدار بدانید

تیم مدیریت سبدگردانی اقتصاد بیدار با تجربه‌ سال‌ها مدیریت سرمایه، توانایی آن را دارد تا دارایی سرمایه‌گذاران را در بورس اوراق بهادار به صورت تخصصی و حرفه‌ای مدیریت کند

سبدگردانی یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازار بورس و اوراق بهادار است که برای افرادی که تحمل ریسک کمتری دارند و در ضمن، اطلاعات محدود و ناقصی نسبت به بازار سرمایه دارند، بسیار مفید فایده می‌باشد و مزایای بسیاری برای آنها به ارمغان می‌آورد.در نمای کلی، شرکت‌های سبدگردانی بسیاری جهت از بین بردن ریسک سرمایه‌گذاری برای سرمایه‌گذاران و آسان‌سازی سرمایه‌گذاری تأسیس شده است. از جمله این شرکت‌ها، شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار است که در این جستار درصدد آن هستیم ضمن معرفی شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار، خدمات و ویژگی‌های این شرکت (سبدگردانی اقتصاد بیدار)، نحوه ثبت‌نام و مزایا و معایب آن را بررسی نماییم تا دستمایه کافی برای کسانی که متقاضی اطلاعات کاربردی درباره شرکت‌ سبدگردانی اقتصاد بیدار هستند، فراهم شود.

تاریخچه شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار در تاریخ بیست و یکم فروردین ۱۳۹۸ با شماره ثبت ۵۳۹۷۸۰ و شماره ثبت ۱۱۶۴۸ در تاریخ هجدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۸ نزد سازمان بورس و اوراق بهادار با سرمایه‌ی ۲۰ میلیارد ریال، به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های گروه مالی اقتصاد بیدار شروع به کار کرد. تیم مدیریت سبدگردانی اقتصاد بیدار با تجربه‌ سال‌ها مدیریت سرمایه، توانایی آن را دارد تا دارایی سرمایه‌گذاران را در بورس اوراق بهادار به صورت تخصصی و حرفه‌ای مدیریت کند و بدین‌ترتیب، سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون دغدغه خاصی از سود بازار سرمایه بهره‌مند شوند.

خدمات و ویژگی‌های شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

شرکت سبدگردانی اقتصادبیدار از جمله شرکت‌های سبدگردانی است که خدمات بسیاری برای مشتریان خود به ارمغان می‌آورد، از جمله: ارزشیابی و تحلیل دقیق با بهره‌گیری رویه‌های تحلیل اوراق بهادار، پذیرش جامعیت اوراق بهادار در سهم هر سبد، کنترل تضاد منافع و … که در ذیل به تفکیک در باب هر یک توضیحاتی خواهد آمد.

۱. ارزشیابی و تحلیل دقیق با بهره‌گیری رویه‌های تحلیل اوراق بهادار

سبدگردانی اقتصادبیدار

مشاوران و تحلیلگران شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار از روش‌ها و طرق گوناگون در راستای تجزیه و تحلیل و ارزشیابی اوراق بهادار بهره می‌گیرند تا سرمایه‌گذاری مشتریان با بازدهی مطلوبی همراه باشد. در واقع،کارشناسان و تحلیلگران واحد سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار به منظور تصمیم‌گیری در خصوص خرید، فروش یا نگهداری اوراق بهادار از تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال استفاده می‌نمایند. در تحلیل بنیادی، مؤلفه‌های کلان اقتصادی و سیاسی داخلی و بین‌المللی تأثیرگذار و میزان تأثیر هر یک بر صنعت و شرکت مورد نظر مورد مطالعه قرار می‌گیرد. همچنین به منظور ارزشگذاری سهام شرکت، وضعیت فعلی شرکت با استفاده از گزارش‌های مالی منتشر شده از سوی شرکت، تجزیه و تحلیل می‌گردد و در نهایت، مجموعه این اطلاعات به منظور پیش‌بینی جریانات درآمدی آتی شرکت مورد استفاده قرار می‌گیرند.

البته برخی از مدل‌های ارزش‌گذاری سهام که توسط کارشناسان واحد سبدگردانی اقتصاد بیدار مورد استفاده قرار می‌گیرد، شامل تنزیل درآمدهای آتی، تنزیل جریانات وجوه نقد، تنزیل سودهای تقسیمی، مدل گوردن، قیمت‌گذاری سهام به روش نسبت P/E و ارزش جایگزینی در روش تحلیل تکنیکال، تحلیل مبتنی بر نمودارهای قیمت و حجم عرضه و تقاضا است. در این روش، تحلیلگران بیشتر به دنبال دست یافتن به الگویی مشخص در نوسانات قیمیتی سهم بوده تا بر اساس آن بتوانند رفتار قیمت را در آینده پیش‌بینی کنند.

۲. پذیرش جامعیت اوراق بهادار در سهم هر سبد

شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار به پذیرش کلیه اوراق بهاداری که در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران پذیرفته شد‌ه‌اند، می‌پردازد. از جمله این اوراق بهادار می‌توان به اوراق مشارکت، اوراق صکوک، اوراق بهادار رهنی و سایر اوراق بهاداری که مجوز انتشار از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ نموده‌اند، گواهی‌های سپرده منتشر شده توسط بانک‌ها یا مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و هر نوع سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها و مؤسسات مالی اعتباری دارای مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود.

این مطلب را هم بخوانید:
همه‌چیز درمورد کارگزاری فارابی

۳. کنترل تضاد منافع

از دیگر خدمات شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار، اجرای رویه کنترل تضاد منافع است. تضاد منافع در مسیر ارائه‌ی خدمات مختلف بین منافع شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار یا اشخاص وابسته و کارکنان آن با مشتریان وجود ندارد و مطابق ماده ۱۴ دستورالعمل شرکت سبدگردانی، در صورتی‌ که تضاد منافع میان مشاور سرمایه‌گذاری و مشتری به ‌وجود آید، اولویت با مشتری خواهد بود و اگر شرکت مشاور یا کارکنان وی ذینفع باشند، مطابق ماده ۱۹ دستورالعمل شرکت سبدگردانی، گزارش آن ‌را افشا خواهند نمود. شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار در راستای کاهش و حل ‌و ‌فصل تضاد منافع احتمالی، علاوه بر دستورالعمل شرکت سبدگردانی و بخش نامه‌ها و نظارت‌های سازمان بورس اوراق‌بهادار، در داخل شرکت نیز رویه‌های حفظ و نگهداری اطلاعات مشتریان را مد نظر قرار می‌دهد.

از سوی دیگر شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار در راستای کنترل تضاد منافع، هیچ‌گونه رابطه‌ی تجاری اساسی با دیگران به‌ صورتی که با خدمات آن در تضاد باشد ندارد و به استثناء کارمزد دریافتی، هیچ منفعتی که در نتیجه‌ی عمل مشتری به توصیه‌ی شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار انجام شود، نخواهد داشت و در نهایت، ارائه‌ی خدمات شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار به صورت مشاوره به مشتری، برای اشخاص ثالث منفعتی به ‌وجود نمی‌آورد.

نوع قرارداد شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

به طور معمول قراردادهای شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار به صورت یکساله تنظیم می‌شود و و  این مطابق با استانداردهای سازمان بورس مبنی بر عقد قرارداد به صورت یکساله است. پرداخت سود نیز از سوی سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار، به طور معمول به صورت سالانه است و امکان برداشت بعد از درخواست و فروش سهام وجود دارد.

چنان که مشخص است کارمزدهای دریافتی از سوی شرکت‌های سبدگردانی کاملاً متفاوت است. در واقع میزان کارمزد هر شرکت سبدگردانی وابسته به میزان سپرده‌ای است که سرمایه‌گذار در اختیار شرکت سبدگردانی قرار می‌دهد. در شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار نیز میزان کارمزد متناسب با مدت دوره و مقدار سپرده سرمایه‌گذار متفاوت است. برای مثال میزان کارمزد ثابت طی مدت دوره یک ساله برای حداقل مقدار – ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومان – یک درصد است. ناگفته نماند علاوه بر کارمزد ثابت، کارمزد متغیری هم نصیب شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار می‌شود؛ بدین صورت که تا ۱۵ درصد سود، هیچ کارمزدی از سرمایه‌گذار اخذ نمی‌شود، اما مازاد بر آن، ۲۵ درصد سود به سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار و ۷۵ درصد از سود به سرمایه‌گذار یا مشتری تعلق می‌گیرد.

نحوه ثبت‌نام در شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

گام اول جهت ثبت‌نام در شرکت سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار این است که در سامانه سجام ثبت‌نام کرده، در دفاتر پیشخوان دولت احراز هویت انجام داده و کد بورسی دریافت کرده باشید. مدارک لازم جهت ثبت‌نام در شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار، کپی صفحه اول شناسنامه، کپی دو طرف کارت ملی، فرم تکمیل شده پرسشنامه ارزیابی ریسک، فیش واریزی به حساب‌های ویژه سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار، فرم تکمیل شده مشخصات مشتری است که باید به مسئول ثبت‌نام مشتریان سبدگردانی اقتصاد بیدار ارائه شود. البته باید در نظر داشت حداقل مقدار سرمایه برای شرکت در سبدهای اختصاصی سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار ، یک میلیارد تومان است که باید از سوی مشتری به حساب شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار واریز شود.

مزایای شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

شرکت اقتصاد بیدار که دارنده رتبه الف از سازمان بورس اوراق بهادار در تمام حوزه‌های فعالیت، از جمله سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار و … می‌باشد، اولین اتاق معاملات اوراق بهادار را در ایران راه‌اندازی نموده است. سبدگردانی اقتصاد بیدار همانند سایر شرکت‌های سبدگردانی بازار سرمایه، مزایایی برای مشتریان خود به ارمغان می‌آورد که از جمله آن می‌توان به امکان فسخ قرارداد، ارائه خدمات در شهرستان‌ها و … اشاره کرده که در ذیل به تبیین آنها خواهیم پرداخت.

این مطلب را هم بخوانید:
همه‌چیز درمورد کارگزاری تدبیرگران فردا

۱. امکان فسخ قرارداد

امکان فسخ قرارداد یکی از مزایای شرکت‌های سبدگردانی است که شرکت سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار نیز امکان انجام آن را دارد. فسخ قرارداد در شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار، با ارسال درخواست مکتوب از سوی سرمایه‌گذار به شرکت سبدگردان اعلام می‌شود و طی فرآیند آن، یک الی هفت روز طول می‌کشد تا سهام سرمایه‌گذار از سوی سبدگردانی اقتصاد بیدار  به فروش رسد. البته ناگفته نماند که فسخ قرارداد شرکت سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار مشمول جریمه نمی‌شود.

۲. ارائه خدمات در شهرستان‌ها

یکی از مزایای شرکت سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار، ارائه خدمات در تهران و سایر شهرستان‌ها است. از آن‌جا که بعضی شرکت‌ها سبدگردانی خدمات خود را مختص شعبه‌های مرکزی خود قرار داده‌اند و امکان ارائه خدمات در سایر شهرستان‌ها را ندارند، شرکت سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار با عزمی قوی و با بهره‌گیری از تمام امکانات خود، درصدد برآمده تا خدمات خود را در سایر شهرستان‌ها نیز ارائه نماید.

معایب شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

از جمله معایب شرکت سبدگردانی‌ اقتصاد‌‌بیدار از نگاه مشتریان، عدم به‌روز رسانی سریع پنل معاملاتی مشتریان است که این تأخیر یک روزه، در نوع نگاه مشتریان به سبدگردانی اقتصاد‌‌بیدار مؤثر خواهد بود.

شعب شرکت سبدگردانی اقتصاد بیدار

شرکت سبدگردانی اقتصادبیدار جهت توسعه‌ی امر خدمت‌رسانی به بخش گسترده‌تری از هموطنان و پیرو درخواست‌های مکرر مشتریان از اقصی نقاط کشور، با اخذ مجوز از سازمان بورس به تأسیس شعبات و نمایندگی‌های خود در استان‌های گوناگون اقدام نموده است.

نتیجه‌گیری

شرکت اقتصاد‌‌بیدار یک خانواده جوان ۳۰۰ نفری است که در آن، مجموعه‌ای از بهترین و حرفه‌ای‌‌ترین‌های بازار سرمایه گرد آمده‌اند تا ضمن حراست از منافع سرمایه‌گذاران، با استعانت از تعهد، دانش و نوآوری بتوانند سرمایه‌گذاران و مشتریان خود را به اهدافشان برسانند.

در این جستار تلاش شد اطلاعاتی مکفی و مفید درباره شرکت سبدگردانی اقتصادبیدار در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

امید است بتوانید بر اساس داده‌های ارائه شده، بهترین شرکت سبدگردانی را برای معاملات خود برگزینید و به سود و بازدهی بالاتری دست یابید.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا