بورسی شو!!

ریزش بورس

قیمت ها و ارزش سهام همیشه به صورت صعودی حرکت نمی کند و اغلب حرکت آن به صورت پله پله می باشد اما ریزش سهام و درواقع اصلاح سهم چه زمانی رخ می دهد در ادامه اصلاح قیمت را توضیح خواهیم داد.

بالا و پایین شدن ارزش سهام و ریسک آن جزو ذات سرمایه گذاری بوده است. ما در سالیان طولانی شاهد این نوسانات بورس بوده ایم. اینکه بورس در یک دوره زمانی به یک رشد شگفت انگیزی می رسد و در یک زمان قیمت و ارزش سهام پایین می آید درواقع ریزش پیدا می کند موضوع جدیدی نیست. مسئله مهم اینجاست که وقتی افراد تازه واردی پول خود را وارد بورس می کنند پس از اولین ریزش سهم، احساس ترس میکنند و همین مسئله باعث می شود که همان انبوه تقاضا برای خرید سهام به تقاضا برا فروش آن تبدیل می شود.

ریزش بورس چیست؟(stock market )

قیمت ها و ارزش سهام همیشه به صورت صعودی حرکت نمی کند و اغلب حرکت آن به صورت پله پله می باشد و در صورتی که ارزش سهام بیشتر از اندازه حقیقی خود رشد کند و یا به قصد نگهداری و برداشت سودآوری که از افزایش قیمت بدست آمده، سرمایه گذاران به فروش سهام خود اقدام می کنند اما ریزش سهام و درواقع اصلاح سهم چه زمانی رخ می دهد در ادامه اصلاح قیمت را توضیح خواهیم داد.

اصلاح قیمت

برای آشنایی و درک بیشتر ریزش بورس، باید با عبارت اصلاح قیمت آشنا شویم. اصلاح قیمت عبارت است از حرکتی که قسمتی از روند غالب بازار را خنثی می کند. درواقع به این معنی است که قیمت بر خلاف موج اصلی حرکت می کند‌. اما در حالت کلی سهام به طور پلکانی و مرحله به مرحله بالا و پایین می رود. هنگامی که احساس شود که قیمت ها بیشتر ار اندازه حقیقی شان رشد کرده اند، سرمایه گذاران به فروش سهام خودشان اقدام می کنند که دوران استراحت نام دارد. در صورت رشد بیش اندازه سهام که منجر به فروش سنگین نیز می شود را دوران اصلاح قیمت نیز می گویند. در کل می توان گفت که اصلاح یک حرکت نزولی در روند صعودی و یا یک حرکت صعودی در روند نزولی است. اما اصلاح، در بیشتر مواقع به این معناست که یک کاهش نسبی در یک روند صعودی اتفاق بیفتد. در تکنیکال بحثی وجود دارد به نام الگوهای برگشتی. این الگو ها معمولا در انتهای یک روند نزولی ویا صعودی ایجاد می شود‌ و این اتفاق بیانگر برگشت بازار می باشد. به بیان دیگر این الگوهای برگشتی باعث تغییر روند بازار می شود. شکسته شدن خط روند یکی از اولین نشانه های الگو های برگشتی می باشد. از انواع آن می توان به الگوهای برگشتی سر و شانه، الگوی بازگشتی سقف و کف دوقلو، الگوی بازگشتی سرو شانه معکوس.

عوامل موثر بر ریزش بورس

عوامل متعددی بر ریزش سهام نقش دارند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

۱_ هجوم نقدینگی به بازار سهام وضعف شدید عرضه: آقا رحیمی درباره علت افت شاخص بازار ارزش سهم گفت: آن چیزی که در یکسال اخر و بخصوص شش ماهی که گذشت سبب رشد شتابان بورس می شد، فشار نقدینگی بود برای اینکه در بازارهای موازی مثل بازارهای مسکن، ارز، سکه و طلا به علت نزدیکتر شدن کشش ارزش و قیمتی تقاضا به صفر که ناشی از کاهش قدرت خریدن اغلب عموم و نقدشوندگی پایین این بازار به نسبت بازار سهام بود نقدینگی به سمت بازار سهام حمله آورد.

این مطلب را هم بخوانید:
سیگنال چگونه می‌تواند در خرید و فروش تاثیرگذار باشد؟

۲_ هماهنگ نبودن دولتی ها و حواشی دارا دوم، شکل گیری فشار غیر طبیعی فروش: کارشناس ارشد اقتصاد به حواشی دارا دوم و تاثیری که در افت شاخص داشت اشاره کرد ودر این رابطه گفت: دولت در نیمه دوم مرداد پس از چندین بار تبلیغات و ترویج برای ارائه سهم خودش. ر شرکت های بزرگ دولتی در چهارچوب صندوق هایetf بود. بدون چاره به علت اختلافات بین ۲وزیر یک شبه عرضهetf دوم که مربوط به شرکت های پالایش اصفهان، ببندرعباس،تبریز و تهران بود را لغو کرد و با تخریب شدید اعتماد میان سهامداران کوچک و ایجاد نا اطمینانی و ترس بین این افراد، باعث تشدید فشار فروش در بازار به طور غیر طبیعی شد درواقع اعتمادی که میان صاحبان نقدینگی در کشور به صورت تدریجی نسبت به دولت و نقش آن در بازار سرمایه شکل گرفته بود، در مدت کوتاهی به طور کامل از بین رفت و حتی وعده های بعدی نیز برای برگشتن قطعی etf  پالایش هم بر رفتار هراس آمیز اشخاص بازار تاثیری نداشت.

۳_کم شدن ضریب اعتماد کارگزاری ها در اوج انتظار منفی بازار: رحیمی گفت شوک‌ها در اینجا تمام نشد، و درادامه گفت: در اوج اینکه انتظارات منفی نسبت به آینده بازار سهام، مسئولان مربوطه بدون آگاهی تصمیم گرفتند که ضریب اعتباری کارگزاری‌ها را ازشصت به ۵ درصد کاهش دهند و از طرفی نسبت سهام در پورتفوی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت را از ۱۰ به ۵ درصد برسانند! این یعنی ضعیف شدن شدید طرف تقاضا در بازار و تشویق دارندگان نقدینگی‌های بزرگ به ارائه بیشتر در بازار که خود یکی از مهمترین علت های ریزش اخیر در بورس به حساب می آید. در حالیکه این تصمیمات با هر علتی، هنگامی که در بازار نسبت به رشد بازار در آینده دچار شک و ترس بودند، به شدت مخرب بود.

۴_سازمان بورس به نقش رگولاتوری خود عمل نمی کند: دانش آموخته دانشگاه شریف به ضعیف شدن سازمان بورس در مدیریت بازار نیز اشاره کرد و در همین رابطه گفت: با تاسف از سازمان بورس اساسا هیچ گونه رگولاتوری که نسبت به عرضه های کلان اثر بخش باشد دیده نمی شد. برای مثال به طور ساده چند کارگزاری که در روند نزولی بورس و در وضعیتی که بنابر ادعای فعالان بازار، بورس توانایی بازگشت به جریان متعادل و طبیعی خود را داشت، با فروش سهام عدالت عموم مردم در کف های قیمتی آن هم در شاخص سازترین نهاد های بازار، روند ریزش بورس مخرب را افزایش دادند. سازمان بورس نیز بعدها عرضه سهام عدالت را به بازار دوم و صرفا به طور بلوکی مجاز اعلام کرد در حالی که این موضوع باید از همان ابتدا اجرایی می شد.

۵_ وعده گشایش اقتصاد رئیس جمهور؛ ضربه شدید به اعتماد سرمایه گذار ها: رحیمی در ادامه این بحث گفت وعده رئیس جمهور برای گشایش و بهتر شدن اقتصاد را در افت شاخص مورد اشاره قرار داد یکی دیگر از علت های عدم اعتماد و مخرب چشم انداز مثبت عاملان اقتصادی فعال در بازار سهام، وعده ای بود که رئیس جمهور به عنوان گشایش اقتصاد اشاره کرد. در نهایت معلوم شد که طرح ذکر شده مبتنی بر پیش فروش نفت با ابزارهای مالی اوراق سلف موازی استاندارد است.

این مطلب را هم بخوانید:
بهره یا سود مرکب چیست؟

۶_ عدم مسئولیت پذیری کارگزاری ها؛ یکی از عوامل مهم اختلال در روند طبیعی بازار است: با وجود درآمد های زیاد کارگزاری ها از مکان خرید و فروش سهام که در روز های سال ۹۹ تا مرز روزانه یک میلیارد تومان به طور میانگین به ازای هر کارگزاری می رسید، اما به طور کل اهالی حاضر در بازار سرمایه هیچ تلاشی از جانب کارگزاری ها برای پیشرفت سامانه های آنلاین خود مشاهده نمی کنند. یکی از عوامل مهم برای کاهش قدرت طرف تقاضا در بازار سهام قطعی و بروز اختلال در سیستم های معاملاتی می باشد.

۷_ صندوق تثبیت و توسعه؛ غایب بزرگ بازار سهام: نقش آفرینی به شدت ضعیف و غیر شفاف صندوق توسعه و تثبیت بازار که در دوران ریزش های غیر طبیعی بازار وظیفه رشد و تقویت طرف تقاضا در بازار را عهده دار است یکی دیگر از عوامل مهم سقوط شاخص است و لازم است مسئولین بورس درباره کارکرد این صندوق ها و وظایف و ماموریت هایشان گزارشی دقیق بخواهند.

۸_ ترس بازار سهام از چوب تعزیراتی دولت: سرکوب قیمت ها یکی از عوامل مهمی است که به گفته رحیمی، در هراس و ترس سرمایه گزاران از بازار سهام موثر بوده است؛ سرکوب قیمت کالا ها و خدمات عرضه شده که به واسطه شرکت ها و بنگاه های تولیدی کشور می باشد توسط دولت جزو عواملی است که سبب رشد غیر طبیعی p به e و pبهs شده است و این شاخص ها را برای سهام شرکت های بورسی بی معنا کرده است.

۹_ جای خالی بازار گردان ها: کارشناس ارشد اقتصادی عدم نقش آفرینی مؤثربازارگردان‌ها و نداشتن رگولاتوری مدون و اثربخش به واسطه بورس در راه تنظیم تعاملات بازارگردان‌ها با سهم و کلیت بازار را یکی دیگر از علت های بروز نوسانات شدید در بازار سهام دانست و گفت: باید هرچه سریع‌تر نسبت به برطرف کردن این خلأ دست به کار شد و قوانین مشخصی تدوین و اجرا کرد. زیرا غایب بودن بازارگردان‌های اثربخش در بازار – که می‌توانند در نقش دامنه نوسان نامرئی در بازار عمل کنند- عملاً نقد شوندگی در بازار از بین رفته است و بی اطمینانی از جریان طبیعی بازار و به تبع آن هراس مالی میان عاملان و فعالان اقتصادی بازار سرمایه را تشدید کرده است.

در جمع بندی آخر می توان گفت:

سقوط شاخص بازار سهم در روزهای اخیر نه یک اصلاح طبیعی و نشأت گرفته از طبیعت بازار بلکه یک ریزش مبتنی بر تصمیم گیری‌های سراسر اشتباه و بد موقع و ضعف غیرقابل قبول زیرساخت‌های در بازار بورس بود.

آیا بورس بعد از ریزش مجدد رشد می کند؟

 اشاره کردیم که بورس همواره نوسانات زیادی دارد و در زمان های مختلف و بر اساس شرایط ممکن رشد ویا ریزش داشته باشد. بورس تهران شرکت های بزرگ زیادی، از شرکت های فولادی معدنی نیز گرفته تا صنایع غذایی حضور دارند. در حوزه مالی، می توانیم بر اساس استانداردهای موجود مشخص کنیم که ارزش موجود در یک سهم چقدر است و الان قیمت فعلی آن، چقدر از ارزش ذاتی آن بالاتر رفته یا بالاتر نرفته است ولی در مورد کل بازار سرمایه و بورس، چنین استاندارد و معیاری نداریم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا