بورسی شو!!

خريد اتوماتيك عرضه اوليه

خرید اتوماتیک عرضه اولیه به صورت اتوماتیک امکانی است که سهولت خرید برای عرضه اولیه‌ها را فراهم می‌آورد و در حال حاضر برخی از کارگزاری‌ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده اند.

هدف از تدوين اين مطلب آگاهي مخاطب در مورد موضوعاتي مانند: توضيح و خريد عرضه اوليه، چالش‌هاي مربوط به آن، خريد اتوماتيك عرضه اوليه و اطلاعات ديگري راجع‌به اين روش است.

خریدعرضه اولیه

متأسفانه در کشور عزیزمان ایران بر‌خلاف سایر کشورهای دنیا بازار بورس چندان مورد‌توجه اقشار مختلف جامعه قرار نگرفته است. با این وجود با‌توجه به جایگاه مهمی که بازار بورس در جامعه ایفا می‌کند در طی سالیان اخیر مورد توجه سیاستمداران قرار گرفته و تلاش‌های گسترده‌ای انجام شده تا توجه مردم به این بازار بیش‌از‌پیش جلب گردد. لازم به ذکر است که به دلایل مختلفی بازار بورس ایران از عمق لازم را نداشته و در حال حاضر فاصله زیادی نسبت به جایگاه اصلی خود در اقتصاد دارد. به همین دلیل از طریق پذیرش شرکت‌های مختلف در اقتصاد در قالب عرضه اولیه به تعمیق جایگاه بورس در اقتصاد اقدام می‌شود.

عرضه اولیه سهام  (Initial Public Offering)

این اصطلاح که ترجمه عبارت «(Initial Public Offering (IPO» است به اولین روز عرضه سهام یک شرکت در بازار بورس اشاره می‌کند که در آن، درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین‌بار در بازار بورس عرضه می‌شود. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه‌های اولیه‌ای که در بورس انجام می‌‌شوند سودآور هستند. توجه داشته باشید که عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، تازه کار خودش را شروع کرده است. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است. حتی گاهی شرکت‌های دولتی با سال‌ها سابقه کار در این عرضه شرکت کنند. شرایط خرید و فروش سهام در عرضه‌های اولیه کمی با سهام‌های عادی متفاوت است. ما در اين مطلب پس از صحبت درمورد چالش‌هاي عرضه اوليه سهام در ايران به توضيح خريد عرضه اوليه به شكل اتوماتيك يا خودكار مي‌پردازيم؛ اگر اين موضوع دغدغه ذهني شماست يا علاقه‌مند به كسب آگاهي از آن داريد در ادامه نيز همراه ما باشيد.

عرضه اولیه سهام

چالش‌های عرضه اولیه سهام در ایران

عرضه اولیه سهام به شیوه آنچه که این روزها در بازار سهام ایران در جریان است، خود چالش‌هایی را پیش رو گذاشته است اما این چالش‌ها کدامند.

اینکه میزان مشارکت در کشور ما در عرضه‌های اولیه زیاد است به این دلیل است که مشارکت‌کنندگان به این باور رسیده‌اند که عرضه‌های اولیه بدون ریسک است و حتما بازدهی بسیار مطلوبی طی چند روز عاید آن‌ها خواهد شد و بنابراین موضوعات مهمی مثل بررسی صورت‌های مالی، بررسی‌های حقوقی، قیمت‌گذاری و … از دید مقام ناظر پنهان می‌شود و این یک تهدید جدی خواهد بود؛ چرا که بنگاه‌ها سعی می‌کنند از این ضعف برای عرضه شرکت‌های بی‌کیفیت خود به قیمت‌های بالا در بورس اقدام کنند و در این رابطه می‌توان در سال اخیر به چند مثال اشاره داشت.

حتی اگر این عرضه‌های اولیه با قیمت پایین عرضه ‌شوند و در ظاهر سودی برای عرضه کننده (ناشر) نداشته باشد اما فرصت توثیق این سهام نزد بانک‌ها (پس از رشد قیمت) بسیار ارزشمندتر از عرضه ۵ یا ۱۰ درصدی در قیمت‌های پایین است. از طرفی سیستم‌های معاملاتی و نظارتی بورس ضعف‌های جدی دارد. نظارت در بورس به چند الگوریتم بسیار ساده خلاصه می‌شود و شاید به جرات بتوان گفت بخش قابل توجهی از تخلفات و سوء‌استفاده‌ها از نظر آن دور می‌ماند. از طرفی با توجه به فشار زیادی که در پی حجم انبوه سفارش‌های خرد وجود دارد، سامانه‌های معاملاتی نیز کارآیی خود را از دست داده‌اند. بنابراین ضرورت دارد در چند حوزه تغییرات جدی صورت گیرد.

  1. میزان مشارکت مردم در عرضه اولیه از طریق صندوق‌ها ساماندهی شود و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و نهادهای مالی دیگر از جمله شرکت‌های سرمایه‌گذاری و سبدگردان‌ها بتوانند در ابتدای فرآیند معرفی شرکت و عرضه اولیه قرار بگیرند، سپس با یک دامنه نوسان مشخص واگذاری به عموم مردم صورت گیرد تا در این فرآیند بررسی دقیق‌تری نسبت به شرکت جدیدالورود از حیث شفافیت، بررسی حقوقی و قیمت‌گذاری صورت گیرد.
  2. تغییراتی در حجم و اندازه سفارش‌ها انجام شود تا کمی از بار سامانه‌های معاملاتی و نظارتی کاسته شود. در حال حاضر ورود سفارش یک سهمی نیز مقدور است در حالی که می‌توان این موارد را به مضربی از ۱۰ یا ۱۰۰، تغییر داد تا فشار به سامانه‌ها کاهش یابد. در حال حاضر در سایر بورس‌ها هزینه سفارش‌های کوچک بیشتر از هزینه سفارش‌های بزرگ است. همچنین می‌توان تغییرات قیمتی را با توجه به دامنه قیمتی تعیین کرد. ضرورتی ندارد که اندازه تغییرات قیمتی در قیمت‌های کمتر از ۱۰۰ تومان با قیمت‌های بیشتر از ۱۰ هزار تومان یکسان باشد. در جدول زیر پیشنهاد تغییرات قیمتی ارائه شده است.
  3.  از آنجا که در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر در عرضه‌ها مشارکت می‌کنند بهتر است نسبت درصد عرضه به صندوق‌ها و مردم عادی به مرور اصلاح شود؛ در حال حاضر این نسبت برای صندوق‌ها ۲۰ درصد است که باید در فرآیند ۶ ماهه به ۶۰ درصد برسد.
این مطلب را هم بخوانید:
بورس ایران و روش های سرمایه گذاری در آن

خرید اتوماتیک عرضه اولیه چگونه انجام می‌شود؟

خرید اتوماتیک عرضه اولیه

خرید اتوماتیک عرضه اولیه همیشه یکی از دغدغه‌ها و درعین‌ حال جذابیت‌های سرمایه گذاری در بورس بوده است. عرضه اولیه به زبان ساده یعنی فروش سهام یک شرکت که به تازگی وارد بازار بورس یا فرابورس شده است. سال‌هاست که بسیاری از کارگزاری‌‌ها در روزهای عرضه اولیه با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شوند، که علت این مشکلات ترافیک بسیار بالای مراجعه‌کنندگان به سایت‌های کارگزاری و برخی اوقات هسته مرکزی بورس بوده است که گاهی اوقات این مشکلات موجب می‌شد مشتریان نتوانند سهام عرضه اولیه مورد نظرشان را بخرند.

خرید عرضه اولیه به صورت اتوماتیک چیست؟

خرید اتوماتیک عرضه اولیه به صورت اتوماتیک امکانی است که سهولت خرید برای عرضه اولیه‌ها را فراهم می‌آورد و در حال حاضر برخی از کارگزاری‌ها این امکان را برای مشتریان خود فراهم کرده اند. حتما تا به حال برایتان پیش آمده که در روز و زمان عرضه اولیه (که معمولا ۲ ساعت است) کاری برایتان پیش آمده باشد و نتوانید برای عرضه اولیه سفارش بگذارید. ممکن است هم چندین کد بورسی برای خرید عرضه اولیه داشته باشید و ورود و خروج (لاگین و لاگ اوت) به حساب های بورسی مختلف برای شما زمانبر باشد.

چه زمانی به خرید اتوماتیک عرضه اولیه نیاز داریم؟

عموماً در زمان عرضه اولیه به دلیل تعداد زیاد درخواست‌کنندگان خرید ممکن است سامانه‌های معاملات آنلاین، درگاه‌های بانکی متصل به نرم‌افزارهای معاملاتی و یا حتی هسته بورس با شلوغی و کندی مواجه شوند. این کندی ممکن است مانع از ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در مهلت تعیین شده، شود و یا این فرایند را با سختی و کندی بسیار به انجام رساند. همچنین ممکن است به دلیل مشغله کاری یا فراموشی مشتری برای ارسال سفارش، امکان سفارش‌گذاری به‌ منظور خرید عرضه اولیه وجود نداشته باشد.

چرا ثبت سفارش دو روز جلوتر نیز در تخصیص عرضه اولیه قابل قبول است؟

روش فعلی برای ارسال سفارش خرید عرضه اولیه در بازار بورس و فرابورس، روش بوک‌بیلدینگ است.

در روش ارسال سفارش به شیوه بوک‌بیلدینگ، سفارشات بر روی یک نماد در بازه زمانی مشخصی که توسط سازمان بورس از پیش اطلاع‌‌رسانی شده است، دریافت می‌شود؛ یعنی مشتریان فرصت دارند تا طی چند ساعت و بدون هیچ‌گونه اولویت زمانی سفارش خود را ثبت کنند. در روش بوک‌بیلدینگ به‌جای تعیین یک قیمت مشخص، یک بازه قیمتی دارای بالاترین و پایین‌ترین آستانه قیمتی اعلام می‌شود. همچنین در این روش حجم یا حداکثر تعداد سهامی که هر فرد می‌تواند دریافت کند نیز از طریق اطلاع‌رسانی‌های سازمان بورس اعلام می‌شود. پس از اتمام مهلت سفارش‌گیری نیز تعداد سهم هر کد بورسی مشخص می‌شود که این تعداد بر اساس کل افرادی است که در مهلت مقرر سفارش خود را ثبت کرده‌اند. لذا با در‌نظر‌گرفتن این روش، فرقی نمی‌کند شما اولین نفری هستید که در روز عرضه سفارش خرید ثبت می‌کند یا آخرین نفر، زیرا به همه افراد که پیش از اتمام مهلت سفارش‌گیری، درخواست خود را ارسال کرده‌اند، عرضه تخصیص داده خواهد شد.

امکان خرید اتوماتیک در کارگزاری‌ها

به‌منظور راحتی سرمایه‌گذاران در خرید عرضه اولیه بسیاری از کارگزاری‌ها امکان خرید اتوماتیک عرضه اولیه را به صورت‌های مختلفی فراهم کرده‌اند.

این مطلب را هم بخوانید:
تحلیل بورس چیست؟

امکان خرید اتوماتیک عرضه اولیه در بسیاری از کارگزاری‌ها فراهم شده است اما اینکار به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود در برخی از آن‌ها امکان ثبت سفارش دو روز جلوتر از عرضه وجود دارد تا در روز سفارش بدون مراجعه به اکانت خود به صورت اتوماتیک سهم عرضه اولیه برای شما خریداری شود.

در برخی کارگزاری‌ها، عرضه اولیه حتی بدون ثبت سفارش در صورت داشتن موجودی کافی برای شما خریداری می‌شود. البته توجه فرمایید که این امر در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که قبل از این توافق‌نامه مربوط به ارسال سفارش عرضه اولیه را پذیرفته باشید.

خرید عرضه اولیه

کلام آخر در رابطه با عرضه اولیه

آنچه پیش از این بیان شد نکاتی بود که به صورت استاندارد باید یک سرمایه‌گذار به آن توجه داشته باشد و زمانی که برآیند نکات فوق مثبت بود در خرید عرضه اولیه شرکت کند. اما با توجه به سابقه تمامی عرضه‌های اولیه می‌توان چنین استنباط کرد، که می‌توان بدون هیچ دغدغه‌ای در عرضه‌های اولیه شرکت کرد و نگرانی از این بابت نداشت و از سودهای ناشی از آن بهره برد. البته بایستی هوشمندی لازم را به منظور خروج از سهام عرضه اولیه‌ای داشته باشيد.

از توجه شما تا پايان سپاس‌گزاريم و اميدواريم اين مطلب براي شما مفيد بوده باشد.
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا