تحلیلگر شو!!

حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال یعنی چی؟

خطوط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال متشکل از نقاطی است که میزان عرضه و تقاضا و به نوعی قدرت آن‌ها در آن نقاط با هم به تساوی می‌رسد. این خطوط توسط ابزارهای تحلیل تکنیکال مشخص شده و برای تعیین میزان عرضه و تقاضا و همچنین در بحث روانشناسی بازار بسیار کاربردی است.

شکسته شدن سطوح مقاومت و حمایت نمایانگر بالا و پایین شدن مقدار عرضه و تقاضاست و در این وضعیت، خطوط مقاومت و حمایت جدید رسم می‌شود.

شناسایی نقاط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال در ظاهر ساده است ولی استفاده‌های بسیار زیادی داشته و بعضی از تحلیلگران فقط با استفاده از همین خطوط به معامله می‌پردازند. در این مطلب درباره خطوط مقاومت و حمایت در تحلیل تکنیکال صحبت خواهیم کرد.

حمایت در بورس چیست؟

حمایت در بورس زمانی معنا پیدا می‌کند که در آن سطح، نقاط تصور شده تقاضا به قدری قدرتمند و بالا است که به قیمت اجازه پایین آمدن از یک اندازه خاص را نمی‌دهد. منطق این عملکرد نمودار در مواجهه با خط حمایت چیست؟

در این سطح قیمت‌ها شروع به کم شدن می‌کنند. در این زمان است خریداران شروع به خرید جدید کرده و میل فروشندگان به فروش نیز کاهش می‌یابد. هنگامی که قیمت به سطح حمایت رسید، تقاضا بیشتر از عرضه شده و ارزش سهم مد نظر افزایش می‌یابد.

این سطح حمایت دائما شکست ناپذیر نیست و در برخی مواقع، نمودار قیمت از آن عبور کرده و در منطقه‌ای پایین‌تر از آن قرار می‌گیرد. این موضوع نشانه‌ای از بازار منفی است و در اصل عبور از سطح حمایت، نشانگر انگیزه جدیدی برای فروش و یا از بین رفتن انگیزه برای خرید است و این پیام را می‌رسانند که فروشندگان انتظارات خود را پایین آورده و تصمیم دارند با قیمت‌های کمتری سهام خود را در بورس به فروش برسانند.

نکته بسیار مهم این است که وقتی سطح حمایت می‌شکند، نیاز است که خط جدیدی برای نقطه حمایت ترسیم شود.

شناسایی خط حمایت در نمودار تحلیل تکنیکال

به‌طور معمول خط حمایت در تحلیل تکنیکال، پایین‌تر از قیمت سهام قرار می‌گیرد؛ اما معامله و خرید و فروش روی این خط و یا در نزدیکی آن هم معمول است. از آنجایی که تحلیل تکنیکال یک علم قطعی نیست، رسم خط حمایت در بورس در بعضی مواقع با دشواری‌های همراه است. افزون بر این مسئله، امکان دارد قیمت‌ها نوسان داشته و چندین بار به زیر سطح حمایت نزول پیدا کنند.

وضعیت منطقی این است که اگر عبور از سطح حمایت کمتر از یک هشتم آن بود، احتیاجی به رسم خط حمایت جدید وجود ندارد.

مقاومت چیست؟

نقطه مقاومت در بازار بورس به سطحی گفته می‌شود که در آن قدرت فروشنده‌ها بیشتر بوده و انتظار بر آن است که قیمت بالاتر از سطح مد نظر نرود.

توضیحی منطقی برای این رفتار این است که هرچه نمودار به سمت خط مقاومت برود، تمایل فروشندگان به فروش زیاد و برعکس تمایل خریداران به خرید کاهش می‌یابد. زمانی‌که قیمت به سطح حمایت برسد؛ یعنی عرضه بیش از تقاضا بوده و بالاتر از سطح حمایت نمی‌رود.

همانند خط حمایت، خط مقاومت نیز به شکل همیشگی باقی نمی‌ماند و اگر این سطح شکسته شود، یعنی بازار مثبت شود تمایل به خرید افزایش و میل به فروش کمتر می‌شود. بالعکس شکسته شدن سطح حمایت، عبور قیمت از مقاومت این نکته را به ما می‌فهماند که خریداران انتظارات خود را پایین آورده و می‌خواهند که با قیمت‌های بالاتری سهام مد نظر را خریداری کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
ترازنامه و صورت‌های مالی چه کاربردی در تحلیل دارند؟

توجه داشته باشید وقتی سطح حمایت شکسته می‌شود، نیاز است که خط جدیدی برای آن ترسیم شود.

شناسایی خط مقاومت در نمودار تحلیل تکنیکال

به‌طور معمول خط مقاومت در تحلیل تکنیکال بالاتر از قیمت فعلی سهام قرار می‌گیرد؛ البته معامله و خرید و فروش روی این خط و یا در نزدیکی آن نیز غیرمعمول نیست. توضیحات خط مقاومت همانند حمایت بوده و در شرایطی که نمودار قیمت به اندازه یک هشتم آن بالا رفت، می‌توان اقدام به ترسیم سطح جدیدی کرد.

سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

همان‌گونه که مطلع هستید قیمت یک سهم در نبرد بین خریداران و فروشندگان تعیین می‌‌شود. فشار خریداران، قیمت‌‌ها را به سمت بالا و در جهت مخالف فشار فروشندگان قیمت‌ها را به سمت پایین می‌کشانند که این امر اشاره به سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال دارد. هر زمان که قیمت‌‌ها افزایش می‌یابد، خریداران کنترل قیمت را به دست گرفته می‌گیرند و وقتی که قیمت‌ها کاهش پیدا می‌کند، فروشندگان بر بازار مسلط می‌شوند.

در اصل داد و ستد، قیمت‌ها را تغییر می‌دهد و در آخر جهت حرکت قیمت‌ها برنده نبرد را تعیین می‌کند. هدف خریداران، بالا کشیدن قیمت و هدف فروشندگان پایین کشیدن قیمت‌ها است. سمت و سوی جابه‌جایی قیمت مشخص می‌کند که در نهایت کدام گروه برنده نبرد بوده است. زمانی که خریداران میل به خرید دارند قیمت‌ها رو به افزایش و زمانی که فروشندگان تصمیم به فروش دارند قیمت‌ها رو به کاهش می‌گذارد؛ بنابراین قیمت‌‌ها در یک داد و ستد به دست دو گروه تقاضا کنندگان و عرضه کنندگان مشخص می‌‌شود.

ترازهای حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

قیمتی که معامله در آن انجام می‌گیرد، نقطه‌ای است که خریداران و فروشندگان در آن داد و ستد به توافق می‌رسند. این قیمت، توافق عمومی و انتظارات سرمایه گذاران را ظاهر می‌سازد. خریداران در ذهن خود بالا رفتن قیمت و فروشندگان نیز پایین آمدن قیمت سهم را تصور می‌کنند. در تمام داد و ستدها، گروه خریدار حرکت‌های رو به رشد سهم و گروه فروشنده حرکات کاهشی را تصور می‌کنند. اختلاف نظر دیدگاه در مورد آینده قیمت سهم، انتظارات و پیش بینی‌هایی را به‌وجود می‌آورد و هر سرمایه‌گذار با تحلیل خود به گروه خریداران و فروشندگان می‌پیوندد. هر لحظه که سرمایه گذار تغییر عقیده دهد، جایگاه او نیز در تعیین قیمت‌ها تغییر می‌کند.

ترازهای حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال از پراهمیت‌ترین مفاهیم در روانشناسی بازار و عرضه و تقاضا هستند. این ترازها، سطوحی از قیمت‌ها هستند که معامله‌گران تمایل به خرید سهام (در نزدیکی تراز حمایت) و فروش سهام خود (در نزدیکی تراز مقاومت) دارند. زمانی که این خطوط روند شکسته شوند، اینطور به نظر می‌آید که میزان عرضه و تقاضا و روانشناسی تغییرات قیمت سهام تغییر می‌یابد و در این حالت ترازهای جدیدی برای حمایت و مقاومت مشخص می‌شود.

سطوح حمایت (سطوح تقاضا)

–        در سطح حمایت تعداد خریداران (حجم تقاضا) از تعداد فروشندگان (حجم عرضه) بیشتر می‌باشد.

–        در این حالت فروشندگان میلی به عرضه سهام در زیر سطح حمایت ندارند و کنترل قیمت در دست خریداران می‌افتد.

–        معامله گران، به ارزیابی سهام شرکت در آن محدوده می‌پردازند.

این مطلب را هم بخوانید:
روش‌ تحلیل بنیادی به زبان ساده

–        معامله گران اعتقاد دارند، قیمت‌‌ها از آن سطح پایین تر نمی‌آید.

–        از به هم پیوستن نقاط پایینی در یک بازه زمانی روی یک خط، سطح حمایت ایجاد می‌شود.

سطوح مقاومت (سطوح عرضه)

همان‌طور که گفتیم خط مقاومت سطحی است که در آن فروشندگان کنترل روند قیمتی را به دست می‌گیرند و از بالا رفتن بیشتر قیمت جلوگیری می‌کنند. این سطح که از بهم پیوستن نقاط بالایی قیمت‌‌ها در یک بازه زمانی ایجاد می‌شود را “سطح مقاومت” می‌نامند. در این سطح میزان عرضه سهام بیشتر از تقاضا بوده، در واقع فروشندگان با فروش بیشتر باعث کاهش قیمت‌ها می‌گردند.

سطح مقاومت

–        در این سطح تعداد فروشندگان سهام (حجم عرضه) از خریداران آن (حجم تقاضا) بیشتر است. خریداران میلی به خرید سهام در بالای سطح مقاومت را ندارند.

–        در این حالت خریداران مایل به خرید سهام در بالای سطح مقاومت نیستند و کنترل قیمت در دست فروشندگان می‌افتد.

–        معامله گران، فروش سهام شرکت را در آن محدوده ارزنده ارزیابی می‌کنند.

–        معامله گران اعتقاد دارند، قیمت‌ها از آن سطح بالاتر نمی‌رود.

–        از به هم پیوستن نقاط بالایی در یک بازه زمانی روی یک خط، سطح مقاومت ایجاد می‌شود.

ترسیم سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

–        خطی در امتداد قله‌ها و چاله‌ها با حداقل دو برخورد رسم کنید.

–        نقطه‌ای که قیمت نتوانسته از آن بالاتر برود را قله یا PEAK نامیده‌اند.

–        نقطه‌ای که قیمت نتوانسته از آن پایین‌تر بیاید را حفره یا PIT نامیده‌اند.

–        محل برگشت قیمت را پیوت Pivot گویند.

نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال اعداد دقیقی نیستند. بیشتر اوقات می‌بینیم که یک سطح حمایت و مقاومت به نظر در حال شکستن است اما خیلی زود متوجه می‌شویم که بازار تنها در حال آزمایش کردن آن بوده است. در نمودارهای شمعی این ” تست ” معمولا با سایه‌های شمع‌ها نشان داده می‌شوند.

شکست سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

تحلیل گران و سرمایه گذاران بر این باورند احتمال تکرار نوسان قیمتی بر روی سطوح حمایت و مقاومت تاریخی در تحلیل تکنیکال، زیاد است. شکسته شدن سطوح حمایت و مقاومت می‌تواند بر اثر تغییرات و عوامل بنیادی ایجاد شود که این موضوع به انتظارات سرمایه‌گذاران وابسته است. تغییرات، EPS عوامل درونی و برونی، بنیادهای اقتصادی و حوادث و رویدادهای غیرمترقبه، نمونه‌هایی از تغییر انتظارات سرمایه‌گذاران می‌باشد. به‌طور معمول در نقطه شکست سطح مقاومت، حجم معاملات افزایش قابل توجهی پیدا می‌کند.

واژگونی وظایف

هر وقت که قیمت‌ها به سطح مقاومت به‌طور کامل نفوذ کنند، آنگاه سطح مقاومت نقش سطح حمایت را به خود می‌گیرد. به طور مشابه، وقتی سطح حمایت کاملا شکسته شود، آن سطح می‌تواند با عنوان سطح مقاومت مطرح شود.

زمانی‌که قیمت‌ها به زیر سطح حمایت سقوط می‌کند، آن سطح در اغلب اوقات به سطح مقاومت تبدیل می‌شود. هروقت قیمت‌ها به سطح حمایت قبلی نزدیک می‌شوند، سرمایه‌گذاران زیان‌شان را محدود می‌کنند و شروع به فروش سهام می‌کنند. شکست سطح حمایت می‌تواند در نتیجه انتشار اخبار منفی باشد. در هر صورت برای اینکه یک واژگونی (معکوس‌سازی) واقعی رخ دهد، لازم است قیمت سهام یک حرکت قوی یا جهش بزرگ از سطوح مقاومت و حمایت داشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
روش تحلیل تکنیکال به زبان ساده

نتیجه‌گیری و سخن پایانی

تشخیص دقیق سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال، یکی از ارکان مهم موفقیت در بورس و تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود. حتی با این وجود که ترسیم دقیق سطوح مقاومت و حمایت گاهی اوقات کار دشوار و پیچیده‌ای است؛ اما اگر با مفهوم این خطوط آشنا باشید و آن‌ها را دقیق بدانید، قطعا می‌توانید با بررسی دقیق نمودار‌ها پیش‌بینی‌های خوبی بکنید.

اگر قیمت در حال حرکت به سمت یک سطح حمایت مهم باشد، می‌تواند به شما سیگنال بدهد که باید کمی بیشتر هوشیار باشید و حواس‌تان به بالا رفتن فشار خرید و تغییر روند احتمالی باشد. برعکس این موضوع هم صدق می‌کند و در صورت حرکت نمودار به سمت خط مقاومت، منتظر سیگنال‌‌های فشار خرید باشید.

یک نکته مهم دیگر در کار کردن با سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال این است که شکسته شدن این سطوح نشان‌دهنده تغییر ارتباط و رابطه بین مقاومت و حمایت می‌باشد.

در مجموع خط حمایت و یا خط مقاومت یکی از اصلی‌ترین و اساسی‌ترین ابزارهای تحلیل تکنیکال به شمار می‌رود که هر سرمایه‌گذاری، چه مبتدی و چه حرفه‌ای، باید حداقل با آن آشنا باشد تا بتواند سطوح احتمالی را تشخیص دهد.

امیدوارم از این مطلب آموزشی در مورد شناسایی نقاط حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال بهره برده باشید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا