اخبار عرضه اولیه

عرضه اولیه وسپهر + تحلیل

همه چیز را در مورد شرکت سرمایه گذاری مالی سپهر صادرات بدانیم

عرضه اولیه وسپهر در تاریخ یکشنبه ۳۰ شهریور در بازار فرابورس در حالی عرضه خواهد شد که چندی پیش مسئولان سازمان بورس و دیگر نهادهای مربوطه اعلام کرده بودند که هر هفته حداقل دو عرضه اولیه خواهیم داشت. هر چند که با عرضه سهام های برخی از شرکت ها گمان آن می رفت که این عرضه ها از نظم خوبی برخوردار شده بودند اما به یک باره این برنامه از تب و تاب افتاد و روال معمولی را در پیش گرفت.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

در روزهایی که شاهد کاهش نوسانات بازار سرمایه هستیم و پس از چند هفته سیر نزولی شاخص کل و سپس به ثبات رسیدن تقریبی آن، خبرهایی از یک عرضه اولیه یک میلیون تومانی در رسانه ها درز کرد. بر اساس این گزارش، شرکت سرمایه گذاری گروه مالی سپهر صادرات برنامه دارد تا در روز پایانی شهریور ۲۰ درصد از سهام خود را با نماد ثبت شده “وسپهر” از طریق عرضه اولیه در بازار بورس عرضه نماید.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

چرا باید عرضه اولیه خریداری کنیم؟

این سوالی است که ذهن بیشتر افراد فعال در این بازار را به خود مشغول کرده است. این سهم ها یکی از جذاب ترین گزینه ها برای سرمایه گذاران تازه وارد می باشد. بنا بر گفته کارشناسان این حوزه، عرضه های اولیه در اکثر مواقع(۹۰%)  سودده بوده که دلیل عمده محبوبیت آن در بین کاربران بورس به شمار می رود. گفته می شود که متقاضیان با خریداری آنها حداقل ۲۰ تا ۳۰ درصد سود خواهند کرد. این در حالی است که در برخی از موارد سود ناشی از خریداری آن از ۱۰۰ درصد نیز فراتر رفته است.

چرا باید عرضه اولیه خریداری کنیم؟
چرا باید عرضه اولیه خریداری کنیم؟

معرفی شرکت وسپهر ، سرمایه گذاری گروه سپهر صادرات

بر اساس اطلاعاتی که در سایت این شرکت موجود است، گروه مالی سپهر صادرات در حال حاضر به عنوان یکی از واحدهای تجاری فرعی این بانک فعالیت می کند و در سرمایه گذاری شرکت، مجتمع، طرح، واحد های تولیدی و صنعتی، بازرگانی، خدماتی و غیره به طور مستقیم و غیر مستقیم فعالیت می کند.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

این شرکت در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۳ با توجه به احساس نیاز به ایجاد سازمانی تخصصی در زیر مجموعه بانک صادرات ایران در حالی تاسیس شد که این بانک سهام خود را در بازار بورس عرضه می کرد و قوانین ناظر بر خروج بانک ها از بنگاه داری نیز به تصویب رسیده بود.


همچنین این گروه مالی که کارآمدترین زیر مجموعه بانک صادرات ایران به شمار می رود، ۳ چشم انداز و هدف کلی را برای خود ترسیم کرده است که به طور خلاصه می توان به خروج این بانک از بنگاه داری و انجام الزامات قانونی برای انتقال شرکت ها، داشتن استراتژی های بلند مدت با تشکیل زنجیره ای منسجم و بروز، حضور در خرید و فروش های هلدینگ های ساختمانی، انرژی و دیگر صنایع جانبی اشاره کرد.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

تحلیل قیمت سهام وسپهر، ارزش واقعی وسپهر ( با استفاده از روش ۷۰% NAV)

محاسبه ارزش دارایی های یک شرکت به ما این امکان را می دهد که ارزش ذاتی آن را در یابیم. ارزش خالص دارایی یک شرکت که به آن NAV (ناو) گفته می شود شامل ارزیابی ارزش تمامی دارایی های شرکت مربوطه به ازای هر سهم می باشد. برای بدست آوردن ارزش خالص دارایی های یک شرکت باید از فرمول ناو استفاده کرد. این فرمول به این صورت می باشد که ارزش روز دارایی ها را از ارزش روز بدهی ها کسر می کنیم و در نهایت عدد به دست آمده را بر تعداد سهام شرکت مورد نظر تقسیم می کنیم.

این مطلب را هم بخوانید:
آیا همیشه باید از عرضه اولیه خریداری کنیم؟
عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

اگر بخواهیم میزان ارزش واقعی شرکت سرمایه گذاری گروه سپهر صادرات را بررسی کنیم، باید برای دریافت اطلاعات لازم به سایت سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران موسوم به کدال مراجعه کنیم. بر این اساس، برای دریافت اطلاعاتی نظیر سرمایه ثبت شده، ارزش سرمایه گذاری بورسی و ارزش سرمایه گذاری غیر بورسی باید اطلاعیه “گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۳۱ مرداد ماه” را باز کنیم. سپس اطلاعات حقوق صاحبان سهام را نیز از صفحه مربوط به اطلاعات و صورت های مالی میاندوره ای ” ترازنامه” دریافت می کنیم.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

بر اساس اطلاعات درج شده، میزان سرمایه گذاری این شرکت در شرکت های پذیرفته شده در بورس ۱۴۴۸۲۸۰۳۹ هزار میلیارد ریال، میزان سرمایه گذاری در خارج از بورس ۲۷۰۳۰۲۳۷ هزار میلیارد ریال و سرمایه ثبت شده ۳۰ هزار میلیارد ریال می باشد. همچنین حقوق صاحبان سهام نیز در اطلاعیه میان دوره ای ۳۶۸۱۱۰۵۴ هزار میلیارد ریال برآورد شده است. حتما می دانید که برای بدست آوردن تعداد کل سهام یک شرکت باید سرمایه ثبت شده آن را تقسیم بر ۱۰۰۰ کنید. زیرا ارزش اسمی هر سهم ۱۰۰۰ ریال می باشد.

عرضه اولیه
عرضه اولیه

حال با استفاده از این اطلاعات کلیدی می توانید ارزش واقعی سهم وسپهر را پیدا کنید. برای این منظور می بایست ۳ عدد دریافتی بالا را با یکدیگر جمع کنید و در نهایت بر تعداد کل سهام شرکت مورد نظر تقسیم کنید.

برخی از تحلیل گران بر این باورند که قیمت یک سهم می بایست حدود ۷۰ درصد ارزش خالص دارایی آن باشد. از این رو محاسبه آن از مهمترین عوامل در تحلیل بنیادی سهام شرکت های سرمایه گذاری محسوب می شود. شاید برخی ها بپرسند که چرا محاسبه NAV از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد؟ دلیل آن را می توان در این مسئله جستجو کرد که یک خریدار علاوه بر برآورد ریسک خرید سهمی، قادر است سهم های جامانده از بازار را به راحتی در دسترس داشته باشد.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

در واقع این سهم ها همان سکوی پرتاب شما به سوی درآمدی پرسود خواهد بود که از چشم دیگر خریداران و فعالان در بورس پنهان مانده است. برای موفق بودن در سرمایه گذاری در بورس باید علاوه بر تحلیل تکنیکال، از لحاظ بنیادی نیز سهم های مورد نظر را مورد بررسی قرار دهیم و در صورتی که قیمت آن سهم پایین تر از ارزش ذاتی آن بود، می توانیم اقدام به خرید آن کنیم.

عرضه اولیه وسپهر
عرضه اولیه وسپهر

تحلیل حالت های مختلف تعداد سهام ( چه مقدار سهام به هر فرد می رسد){با توجه به سه مولفه عرضه اولیه پیشین، نرخ رشد، حالت نرمال}

با توجه به گزارشات رسیده، تعداد ۶ میلیارد سهم که معادل ۲۰ درصد از سهام وسپهر می باشد، در روز مقرر عرضه خواهد شد و گفته می شود که حداکثر سهام قابل خریداری توسط هر فرد حقیقی و حقوقی ۱۱۰۰ سهم در بازه قیمتی ۹۵۰ تا ۱۰۱۰ تومان می باشد. به طور معمول در صورت استقبال فعالان بازار سرمایه (۵ تا ۶ میلیون نفر)، به هر کد بورسی حدود ۹۰۰ تا ۱۰۸۰ سهم تعلق خواهد گرفت که در این صورت هر فرد می بایستی حدود ۹۱۳ تا ۱ میلیون و ۹۶ هزار  تومان نقدینگی داشته باشند. این عرضه اولیه در روز یکشنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۷ آغاز خواهد شد و در روز چهارشنبه سهام مورد نظر به سهامداران تخصیص خواهند یافت.

این مطلب را هم بخوانید:
سود عرضه اولیه سهام، چه میزان است؟
تحلیل حالت های مختلف تعداد سهام
تحلیل حالت های مختلف تعداد سهام

اما در روز شنبه خبری بر روی خروجی های رسانه ها قرار گرفت مبنی بر اینکه با وجود اینکه هنوز عرضه اولیه وسپهر انجام نشده، سایت کدال اطلاعیه ای مبنی بر افشای اطلاعات گروه با اهمیت الف آن را منتشر کرده است. بر این اساس، این شرکت تعداد ۸۵۰۰۰۰۰۱ سهم از سهام شرکت توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی را از طریق بازار فرابورس به قیمت ۴۶۳۱۱ ریال که جمع خرید آن بالغ بر ۳۹۳۷ میلیارد ریال می باشد را به صورت نقد در تاریخ ۱۱ مرداد ماه سال جاری خریداری کرده است.

تحلیل حالت های مختلف تعداد سهام
تحلیل حالت های مختلف تعداد سهام

همچنین در آن آمده است که سهم شرکت مورد نظر با نماد مفاخر در بازار فرابورس معامله می شود. حال با این خبر گمانه زنی های بسیاری در مورد این سهم وجود دارد که بنا بر اظهار نظر برخی از کارشناسان، ممکن است به دلیل این اتفاق قیمت سهام وسپهر با وجود اینکه هنوز عرضه نشده است، افزایش یابد. اما برخی دیگر نیز معتقدند که این سهام حدود یک ماه قبل خریداری شده است و هیچ تاثیری در قیمت سهام شرکت مورد نظر نخواهد گذاشت. حال باید دید که عکس العمل مسئولان، خریداران و بازار سرمایه نسبت به این موضوع چگونه خواهد بود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

ای تحلیل

سامانه آگاهی و تحلیل بازار بورس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا