عمومی

تحلیلگر تکنیکی یا چارتیست کیست؟

تحلیل تکنیکال، تحلیلی است که در آن افراد بر اساس تغییرات قیمت در نمودارها سعی می‌کنند بفهمند که یک سهم یا ورق بهادار در آینده چگونه تغییر خواهد کرد.

تحلیل تکنیکال

قبل از آن‌که درباره نحوه تحلیل تکنیکال و تحلیلگر تکنیکی برای شما صحبت کنیم اجازه دهید تا مقداری درباره تحلیل تکنیکال توضیح داده شود. تحلیل تکنیکال، تحلیلی است که در آن افراد بر اساس تغییرات قیمت در نمودارها سعی می‌کنند بفهمند که یک سهم یا ورق بهادار در آینده چگونه تغییر خواهد کرد. تحلیلگران تکنیکال بر این عقیده هستند که همه عوامل(چه واقعی و چه روانی) در قیمت کنونی یک دارایی جمع شده‌اند و بنابراین با تحلیل تغییرات آن می‌توان پیش‌بینی لازم را انجام داد.

آن‌ها معتقدند که تاریخ همیشه تکرار می‌شود و اگر یک سهم در حال پیمودن یک الگوی تغییرات است که قبلا توسط سهمی دیگر پیموده شده است، پس این تغییرات دوباره تکرار خواهند شد. بنابراین با اندازه‌گیری‌های مناسب می‌توانند پیش‌بینی مناسب را انجام دهند و از آن برای انجام معاملات خود استفاده می‌کنند.

روش‌های تحلیل تکنیکال

اگر بخواهیم روش‌های تحلیل تکنیکال را تقسیم‌بندی کنیم باید آن را به سه روش تقسیم نماییم:

روش چارتیست: در این روش، تحلیل بر اساس نمودارهای خطی تغییرات قیمت انجام می‌شود و همان‌طور که از نامش پیداست به بررسی چارت پرداخته می‌شود.

روش نمودار شاخص: در این روش از اندیکاتورها برای تحلیل استفاده می‌شود. انواع گوناگونی از اندیکاتورها در تحلیل تکنیکال وجود دارند که از هر کدام از آن‌ها به شکلی استفاده می‌شود.

روش نمودار قیمت: این روش هم به بررسی نمودارهای قیمت می‌پردازد.

در این مقاله سعی ما در توضیح  و تفسیر روش اول یعنی روش چارتیست‌ها می‌باشد.

عناوین زیادی به شخصی که تحلیل تکنیکال می‌کند نسبت داده می‌شود: تحلیل‌گر تکنیکی، چارتیست، تحلیل‌گر بازار و یا تحلیل‌گر نموداری. تا چندی پیش همه‌ی این کلمات یک معنا را تداعی می‌کردند اما با رشد شاخه‌های تخصصی این رشته، ضروری به‌نظر می‌رسد که تفاوت‌هایی بین این عنوان‌ها قائل شویم و کلمات را با دقت بیشتری انتخاب کنیم. به‌علت آنکه تمام تحلیل‌های تکنیکال تا دهه‌ی قبل بر پایه نمودار بوده است، واژه‌ی چارتیست و تحلیل‌گر تکنیکی یک معنا را می‌دادند ولی به‌طور حتم از این پس آن‌ها معنی یکسانی ندارند.

فضای گسترده‌ی تحلیل تکنیکی همزمان با رشد و تکامل آن به دو قسمت عمده تقسیم می‌شود. تحلیل‌گرانی که پایه و اساس کار آن‌ها همان نمودارهاست که در حقیقت بهتر است به آن‌ها بگوییم تحلیل‌گران تکنیکی آماری.

مسلما نقاط اشتراک زیادی بین تحلیل‌گران تکنیکی وجود دارد و اغلب تحلیل‌گران و در حقیقت زمانی که تحلیل‌گر تکنیکی را در برابر تحلیل‌گر فاندامنتال ارزیابی می‌کنیم هر دو دسته تحلیل‌گران تکنیکی را باید در یک خانواده قرار دهیم.

چارتیست‌های سنتی چه کم و چه زیاد از ابزارهای مختلف، در فرایند تحلیل خود استفاده می‌کنند. اما همواره نمودار مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزار آن‌هاست و مابقی به عنوان ابزار ثانویه محسوب می‌شود و موفقیت در آن به‌طور حتم وابسته به توانایی و مهارت‌های فردی چارتیست می‌باشد. واژه‌های که برای این مفهوم می‌توانیم به کار ببریم می‌تواند “هنر تحلیل نمودار” باشد چون به‌طور حتم تحلیل نمودار یک هنر محسوب می‌شود.

در مقابل تحلیل‌گران آماری، اصول موضوعی داده‌ها و آزمون‌ها را دریافت کرده و آن‌ها را به‌منظور گسترش سیستم کامپیوتری معاملات بهینه‌سازی می‌کند. سپس این سیستم‌ها یا مدل‌های معاملاتی به سیستم‌های کامپیوتری وارد می‌شوند که به‌طور اتوماتیک اخطار خرید و فروش می‌دهند. این سیستم‌ها و برنامه‌ریزی‌ها گاها خیلی پیچیده هستند. البته هدف این است که نقش انسان در این فرایندها کم و یا به طور کلی حذف شود تا هر چه بیشتر علمی و دقیق باشد. ولی چه این سیستم‌های آماری از نمودارهای قیمت استفاده بکنند یا نه، مادامی که آن‌ها فعالیت‌های بازار را بررسی می کنند باید توسط تحلیل‌گران تکنیکی مورد بررسی قرار بگیرند.

این مطلب را هم بخوانید:
ترسیم خط روند چگونه است؟

خود تحلیل‌گران آماری به دو دسته‌ی کوچک‌تر یعنی گروهی که تمایل دارند تا تحلیل تکنیکال را به کامپیوتر بسپارند و آن‌ها که از کامپیوتر برای بسط و گسترش نوسان‌نماها و نشانگرها در تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، تقسیم‌بندی می‌شوند.

دسته‌ی دوم همواره بر اطلاعات خروجی کامیپوتر‌ها و نوسان‌نماها کنترل دارند و وظیفه‌ی آن‌ها آنالیز خروجی و فرایند تصمیم‌گیری است.

یک راه برای جدا‌کردن چارتیست‌ها و تحلیل‌گران آماری این است که بگوییم تمام چارتیست‌ها تحلیل‌گر تکنیکی هستند ولی لزوما تمام تحلیل‌گران تکنیکی چارتیست نمی‌باشند. اگر‌چه این دو واژه در خیلی از اوقات به جای یکدیگر به کار می‌روند ولیکن باید در خاطر داشته باشیم که نمودارها و چارت‌ها تنها دربردارنده‌ی قسمتی از فضای تحلیل تکنیکال می‌باشند.

تحلیلگر تکنیکی بورس

تحلیلگر تکنیکی بورس(چارتیست)، شخصی است که از گراف‌ها و نمودارهای مرتبط با قیمت‌ها و سطوح قیمتی اوراق بهادار استفاده کرده تا بتواند روند آتی آن‌ها را در آینده پیش‌بینی و توصیف کند. چارتیست‌ها الزاما از الگوهای مشهور سر، شانه و یا سطوح مقاومتی در اوراق بهادار استفاده می‌کنند تا آن‌ها را به بهترین شکل ممکن معامله کنند‌. تمامی چارتیست‌ها معاملات خود را در بازارهای مختلف( بازار سهام، ارز، کالا و اوراق قرضه) انجام می‌دهند. چارتیست‌ها به‌عنوان تحلیل‌گران تکنیکی بورس نیز معرفی می‌شوند. تحلیل‌گران بورس عموما بر این باورند که نوسانات قیمت‌ها در بازار‌های مختلف بورس اتفاقی نیست و می‌توان از طریق مطالعه‌ی روند آن در گذشته و سایر ابزارهای تحلیلی بورس‌، روند آن‌را پیش‌بینی کرد.

چارتیست‌ها می‌توانند در انواع بازارها حضور داشته باشند و به دلیل اینکه چارتیست فقط با قیمت و حجم معاملات سروکار دارد، بخش عظیمی از دانشی که برای تحلیل نیاز است در سایر بازارهای مالی نیز کاربرد خواهد داشت.

چارتیست‌ها در هنگام ارزیابی فروش یا خرید اوراق بهادار یا سهام در بازار معمولا اصول تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی را با هم ترکیب می‌کنند. آن دسته از تحلیل‌گرانی که از ترکیب این دو مورد استفاده می‌کنند اصولا از زمان مناسب خرید و فروش اوراق و سهام نیز آگاه می‌شوند.

بورس اوراق بهادار در اغلب موارد به‌عنوان قسمت عمده‌ی بازار سرمایه‌ای، مورد توجه و تمرکز خاص سرمایه‌گذارهای بازار بوده و از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد. در ارایه‌ی تعریف بازار بورس و اوراق بهادار قبل از همه لازم است که به تعریف بازار پرداخته و انواع بازار را توصیف کنیم.

در علوم اقتصادی تعاریف گوناگونی برای بازار ارائه شده که به بیان مختصری از آن می‌پردازیم‌:

کلمه‌ی بازار در مفهوم ابتدایی آن به مکانی فیزیکی اطلاق می‌شود که فروشندگان و خریداران برای خرید و مبادله‌ی کالا در مکان مورد نظر جمع شده و فعالیت‌های خرید و فروش کالا را انجام می‌دهند.

در تعاریف بعدی و جامع‌تر بازار، الزاما برای بازار مکان فیزیکی در نظر گرفته نشده است، بدین مفهوم که، حقیقتا بازار شامل کلیه‌ی فروشندگان و خریدارانی می‌باشد که در حال معامله و داد و ستد خدمات و یا کالای خاصی می‌باشند. به‌عنوان مثال بازار معاملات سهام جهانی، بازاریست که عملیات داد و ستد در آن از طریق شبکه‌های مخابراتی در سطح بین‌الملل صورت گرفته و مکان خاصی برای آن قابل‌تعریف نمی‌باشد‌. در واقع بازار مکانیزم خاصی‌ست که امکان خرید و یا فروش و معامله‌ی دارایی‌های سرمایه‌داران را فراهم می‌سازد‌، که این دارایی‌ها ممکن است املاک‌، اوراق بهادار و‌… باشند‌.

این مطلب را هم بخوانید:
سود هر سهم یا EPS ، اولین معیار هر تحلیل

مطابق با تعریف دومنیک سالواتوره‌، بازار موقعیت و یا مکان خاصی برای فروشندگان و یا خریداران کالا‌، خدمات و منابعی خاص فراهم می‌کند. برای هر کالا، خدمات و یا منابعی که قابلیت معامله و داد و ستد را داشته باشند، بازاری وجود دارد. در این تعریف بازار می‌تواند محلی فیزیکی و یا مادی بوده و یا آن‌که موقعیتی برای انجام معاملات باشد.

توضیحات بیشتر درباره «چارتیست»

چارتیست‌ها به‌طور کلی معتقدند نوسانات قیمت در یک اوراق بهادار به‌صورت تصادفی نیست و می‌توان از طریق مطالعه روندهای گذشته، حرکات قیمت در آینده را پیش‌بینی کرد. یک چارتیست ممکن است تحلیل بنیادی را نیز در عین استفاده از تحلیل‌های تکنیکال برای تصمیم‌گیری جهت خرید و فروش در نظر بگیرد.

با استفاده همزمان از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال، چارتیست می‌تواند از طریق تحلیل بنیادی، سهام دارای فاکتورهای بنیادی قوی را شناسایی کند و از طریق تحلیل تکنیکال، زمان مناسب برای خرید سهام آن شرکت را بیابد.

به‌طور کلی چارتیست‌ها ترکیبی از اسیلاتورها، اندیکاتورها، انواع ابزارهای تحلیل تکنیکال، احساس خود و روانشناسی معامله‌گری را برای تصمیم‌گیری جهت خرید و فروش در نظر می‌گیرند. الگوهای قیمتی که بارها و بارها خود را ثابت کرده‌اند، روندها، خطوط حمایت و مقاومت نیز در تصمیم‌گیری‌ها نقشی مهم دارند.

عموما چارتیست‌ها طیف گسترده‌ای از الگوها و سیگنال‌ها را برای بررسی صحت و سقم تحلیل خود در اختیار دارند. شاید فراوان‌بودن ابزارهایی که در اختیار چارتیست‌هاست علاوه‌بر مزیت، یک عیب نیز محسوب شود زیرا چارتیست باید بداند در کجا از چه ابزاری استفاده کند. زیاد‌بودن ابزارهای تحلیلی گاهی باعث صدور سیگنال‌های متناقض می‌شود.

سیستم‌ها و نرم‌افزارها

کار چارتیست‌ها با ظهور کامپیوترها و انواع نرم‌افزارهای تحلیلی که فقط با چند کلیک کار رسم نمودارها و کشیدن خطوط و اندیکاتورها را انجام می‌دهند بسیار ساده‌تر شده است. نرم‌افزارهای تحلیلی، پایه و اساس کار چارتیست‌ها یعنی رسم و نمایش نمودارها را انجام می‌دهند ولی این چارتیست است که مانند یک هنرمند باید بداند چه ابزارهایی روی نمودار پیاده‌سازی کند و چگونه نمودار را بخواند.

گزینه‌های زیادی برای انتخاب نرم‌‌افزار تحلیلی وجود دارد، مواردی که در ایران پرطرفدارند نرم‌افزار متاتریدر، آمی‌بروکر، مفید تریدر، داینامیک‌تریدر، Advanced get و… هستند.

برخی از این نرم‌افزارها با کارگزاری مرتبط می‌شوند و می‌توان دستور خرید و فروش را از طریق نرم‌افزار به کارگزار ارسال کرد.

برخی از کارگزاری‌ها نیز نرم‌افزارهایی برای تحلیل تکنیکال در سایت‌هایشان ارائه می‌دهند تا چارتیست بدون نیاز به نصب نرم‌افزار، بتواند از نرم‌افزار تحت وب تحلیل تکنیکال استفاده کند.

اغلب نرم‌افزارهای تحلیل تکنیکال کمبودی از لحاظ تعدد اندیکاتورها، اسیلاتورها و ابزارهای گوناگون ندارند.

انواع تحلیلگر تکنیکال

فضای گسترده تحلیل تکنیکال همزمان با رشد و تکامل آن به دو قسمت عمده تقسیم می‌شود.

۱- تحلیلگران تکنیکالی

۲- تحلیلگران آماری

۱- تحلیلگران تکنیکالی

تحلیل‌گرانی که پایه و اساس کار آن‌ها همان نمودارهاست که در حقیقت بهتر است به آن‌ها بگوییم تحلیلگران تکنیکی  آماری. مسلما نقاط اشتراک زیادی بین تحلیل‌گران تکنیکال وجود دارد و اغلب تحلیل‌گران و در حقیقت زمانی که تحلیلگر تکنیکال را در برابر تحلیلگر فاندامنتال ارزیابی می‌کنیم هر دو دسته تحلیلگران تکنیکال را باید در یک خانواده قرار دهیم. چارتیست‌های سنتی چه کم و چه زیاد از ابزارهای مختلف در فرآیند تحلیل خود استفاده کنند همواره نمودار مهم‌ترین و اصلی‌ترین ابزار آ‌ن‌هاست و مابقی به‌عنوان ابزار ثانویه محسوب می‌شوند. به‌خاطر داشته باشید که عمل تحلیل نمودار یک فعالیت ذهنی محسوب می‌شود و موفقیت در آن به طور حتم وابسته به توانایی‌ها و مهارت‌های فردی چارتیست می‌باشد.

این مطلب را هم بخوانید:
انعطاف‌پذیری و سازگاری تحلیل تکنیکال

واژه‌ای که برای این مفهوم می توانیم به کار ببریم می‌تواند «هنر تحلیل نمودار» باشد چون به طور حتم تحلیل نمودار یک هنر محسوب می‌شود.

۲- تحلیلگران آماری

در مقابل تحلیل‌گر آماری، اصول موضوعی داده‌ها و آزمون‌ها  را دریافت کرده و آن‌ها را به‌منظور گسترش سیستم کامپیوتری معاملات بهینه‌سازی می‌کند. سپس این سیستم‌ها یا مدل معاملاتی به سیستم‌های کامپیوتری وارد می‌شوند که به‌طور اتوماتیک اخطار خرید و فروش می‌دهند.

این سیستم‌ها و برنامه‌ریزی‌ها گاها خیلی پیچیده هستند. البته هدف این است که نقش انسان در این فرآیندها کم و یا به طور کلی حذف شود تا هرچه بیشتر علمی و دقیق باشد. ولی چه این سیستم‌های آماری از نمودارهای قیمت استفاده بکنند یا نه، مادامی که آن‌ها فعالیت‌های بازار را بررسی می‌کنند باید توسط تحلیل‌گران تکنیکی مورد بررسی قرار بگیرند. همانطور که گفته شد، خود تحلیل‌گران آماری هم به دو دسته کوچک‌تر یعنی گروهی که تمایل دارند تا تحلیل تکنیکال را به کامپیوتر بسپارند و آن‌ها که از کامپیوتر برای بسط و گسترش نوسان‌نماها و نشانگرها در تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، تقسیم‌بندی می‌شوند. دسته دوم همواره بر اطلاعات خروجی کامپیوترها و نوسان‌نماها کنترل دارند و وظیفه آن‌ها آنالیز خروجی و فرآیند تصمیم‌گیری است.

شغل تحلیل‌گری

تحلیلگر تکنیکی بورس شغلی است از حوزه فن‌آوری و اطلاعات و مالی بازرگانی که با استفاده از ابزارهای تکنیکی و علوم وابسته(انواع تئوری‌ها- اندیکاتورها- چارت‌ها و کندل‌ها) به آن وضعیت گذشته و فعل تمام بازارهای مالی در بورس را بسته به زمان‌های مختلف تحلیل می‌نماید. همچنین توانایی کاربرد این علوم را در بازارهای بورس و انواع تالارهای بورس و بازارهای الکترونیکی وابسته به بورس اعم از داخلی و بین‌الملل را با استفاده از انواع نرم‌افزارهای رایج بازار و سایر سخت‌افزارهای مرتبط داراست. این شغل مرتبط است با مشاغلی مانند مشاوران مالی بازرگانی، مدیران استراتژیک، مشاوران بنگاه‌های اقتصادی، معامله‌گران بنیادی، تحلیل‌گران بنیادی، معامله‌گران تکنیکال، مدیران و سرمایه‌گذاران و کلیه فعالان این‌گونه بازارها که به‌عنوان راهنمای فنی عمل می‌نماید.

نتیجه‌گیری

تحلیل تکنیکال یعنی بررسی نمودار یا چارت. این نمودار می‌تواند متعلق به قیمت باشد و یا این که نموداری است که توسط اندیکاتور یا شاخص به‌دست آمده است. در هر دو صورت فرد با بررسی این نمودارها می‌تواند به نکات مهمی در معامله‌گری خود دست یابد و فرصت‌های معاملاتی خوبی را برای خود فراهم کند. آموزش تحلیل تکنیکال به افراد تازه‌وارد در بورس اهمیت زیادی دارد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا