بورسی شو!!

بهره یا سود مرکب چیست؟

سود مرکب مساوی است با مجموع مبلغ سپرده و سود آن در انتهای دوره زمانی مشخص منهای مبلغ سپرده اولیه.

تعریف شما از سود چیست؟ آیا تمام سرمایه‌گذاری ها به یک شکل به ما سود می‌رسانند؟ آیا می‌شود مقدار بازدهی ما از ماشین زمان سبقت بگیرد؟ چگونه یک نفر می‌تواند در طول زمانی که همه به درآمد مشخصی رسیده‌اند، سرمایه‌اش را چندین برابر کند؟ اگر چنین چیزی ممکن است، پس چرا کمتر کسی به آن آگاه است؟ در مبحث سود مرکب، به پاسخ این سوالات می‌پردازیم.

تعریف سود مرکب

زمانی که ما سرمایه خود را در یک کسب و کار یا در بورس یا هر بازار دیگری سرمایه‌گذاری کنیم، بسته به میزان سرمایه‌ای که داشتیم، مقداری سود عاید ما می‌شود. برای محاسبه این سود کافی است که سرمایه افزایش داده شده را منهای سرمایه اولیه کنیم. اما سود مرکب، سود ترکیب شده یا مضاعف است که در محاسبه آن علاوه بر سودی که به اصل سرمایه اولیه تعلق دارد، سودی که از خود سودها به دست می‌آید نیز حساب می‌شود. به عبارت دیگر، سود مرکب به معنای کسب بهره از محل بهره است. اما در بهره ساده، بهره حاصل شده سرمایه‌گذاری نمی‌شود. یعنی بهره‌ای که در هر دوره به دست می‌آوریم، از همان سرمایه اولیه حاصل می‌شود. تاثیر شگفت این قانون، در بلند مدت خودش را نمایان می‌کند.

فرمول محاسبه سود مرکب

P= مبلغ سپرده در حال حاضر

i= درصد اسمی نرخ بهره سالیانه

n= تعداد دوره دریافت سود

سود مرکب مساوی است با مجموع مبلغ سپرده و سود آن در انتهای دوره زمانی مشخص منهای مبلغ سپرده اولیه. معادله داخل کروشه، همان مبلغی است که در پایان به دست می‌آوریم. هر چه عدد n یا دوره دریافت سود بیشتر باشد، سود بیشتری نیز به دست می‌آید. برای نمونه اگر دوره دریافت سود از یک بار پرداخت سالیانه، به دو بار پرداخت (هر شش ماه یک بار) تغییر کند، مقدار n بیشتر و سود مرکب بیشتری عاید سرمایه گذار می‌شود.

هرچند مدت زمان در هر دو صورت یکسان است اما میزان سود مرکب که از یک وام یک میلیون تومانی به صورت سالانه و با نرخ ۱۰ درصد حاصل می‌شود، کمتر از میزان بهره مرکبی است که به صورت که به همان وام یک میلیون تومانی ولی به صورت شش ماهه با نرخ ۵ درصد تعلق می‌گیرد. سود مرکب به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد و این نقطه قدرت این سبک درآمد است. در فرمول بالا اگر دوره دریافت سود سالانه باشد، نرخ بهره هم باید به صورت سالیانه در نظر گرفته شود. اگر هم دوره بازدهی ماهانه باشد، باید نرخ بهره سالانه را هم تقسیم بر ۱۲ کنیم تا نرخ سود ماهانه را وارد فرمول کنیم. فرض کنید بخواهید از دو گزینه زیر، یکی را انتخاب کنید.

  • همین امروز یک میلیون تومان دریافت کنید
  • از امروز به مدت یک ماه، مبلغی را دریافت کنید. این مبلغ امروز هزار تومان باشد و هر روز به صورت تصاعدی افزایش یابد.

اگر افق دید شما لحظه‌ای باشد، قطعا گزینه اول را انتخاب می‌کنید. اما اگر قدرت بهره مرکب را درک کنید، امروز همان هزارتومان را انتخاب می‌کنید، تا در آخر ماه، چندین برابر گزینه اول سود به دست آورید؛ مبلغی بیش از ۵۳۶ میلیون تومان.

این مطلب را هم بخوانید:
بورس ایران و روش های سرمایه گذاری در آن

محاسبه دیگر

در نوع دیگری از محاسبه سود مرکب، می‌توانیم مقدار خالص بهره (بدون اصل پول) به دست آوریم. این عدد از فرمول زیر به دست می‌آید:

ارقام این فرمول، به این صورت جای‌گذاری می‌شوند:

A: مقدار سود حاصل از سرمایه‌گذاری

P: سرمایه اولیه

r: مقدار سود سالانه (این رقم به صورت اعشاری نوشته می‌شود. مثلا برای ۳۰ درصد سود سالانه، عدد ۰/۳ را وارد می‌کنیم.)

n: تعداد دفعاتی که بهره سرمایه، در طول سال مرکب می‌شود.

t: تعداد سال‌های مدت سرمایه‌گذاری

چرا سود مرکب را انتخاب کنیم؟

اگر قرار باشد ما با یک میزان مشخص در طول زمان سود به دست آوریم، انگار راه درآمد کارمندی دیگری را به زندگی باز کرده‌ایم. شاید این مقدار، کمی از مخارج ما را تأمین کند، اما اگر بتوانیم از راه مناسبی سود مرکب سرمایه خود را فعال کنیم، هم از نرخ تورم پیشی می‌گیریم و هم سرمایه خود را چند برابر می‌کنیم. وقتی سرمایه ما قابلیت چندین برابر شدن را داشته باشد، چرا از این خوان بازدهی روزی کمتری برداریم؟ اما یادمان باشد که رسیدن به ثمره سود مرکب، نیاز به صبر و اراده محکمی دارد. باید شکیبایی به خرج دهیم و تا رسیدن به سودهای کلان مورد انتظارمان، دست به سرمایه‌مان نزنیم.

اراده، مهم ترین اصل پیشرفت مالی

سال‌ها پیش والتر میشل، روانشناس آمریکایی، آزمایشی برای سنجش اراده آدمی و تأثیر آن بر زندگی او به انجام رساند. در این آزمایش به هر کودک یک شیرینی مارشملو می‌دادند و می‌گفتند «تو می‌توانی این را الان بخوری. ولی اگر تا بیست دقیقه صبر کنی و به آن دست نزنی، یک مارشملو دیگر به تو جایزه می‌دهیم.» این آزمایش بر روی ۷۰۰ کودک انجام شد. برخی از آنها طاقت نیاوردند و مارشملو را همان اول نوش جان کردند. برخی دیگر از کودکان نیز ۲۰ دقیقه صبر را برای رسیدن به مارشملوی دوم تحمل کردند.

والتر میشل روانشناس، زندگی این کودکان را در سالهای بعدی زندگی تا زمانی که به حدود ۴۰ سالگی برسند، زیر نظر داشت. او در این تحقیق به این نتیجه رسید که کودکانی که آن روز اراده داشتند و خوردن مارشملو را ۲۰ دقیقه به تأخیر انداختند، از هر لحاظ زندگی با کیفیت‌تری دارند نسبت به گروه دیگر کودکان که طاقت ۲۰ دقیقه شکیبایی را نداشتند. اراده یعنی به تأخیر انداختن لذت برای رسیدن به دستاوردهای مهم‌تر. در سرمایه‌گذاری نیز همین قاعده صادق است. سود مرکب نصیب آنهایی می‌شود که در برابر مارشملوی امروز، بردباری به خرج می‌دهند. کسانی که سرمایه خود را وارد مسیر سرمایه‌گذاری می‌کنند و هر اتفاقی بیفتد، حاضر نمی‌شوند ذره‌ای به آن سرمایه دست بزنند قطعا آینده مالی قدرتمندتری نسبت دیگران در انتظار آنهاست.

 راه رسیدن به سود مرکب

این جمله را زیاد شنیده ایم که «پول، پول می‌آورد.» البته این عبارت در جامعه به معنای منفی به کار برده  می‌شود. به این معنا که فقط افراد سرمایه‌دار و کسانی که ارث کلانی به آنها رسیده، می‌توانند زندگی دلخواهشان را طراحی کنند. اما قضیه به آن سختی نیست. ما می‌توانیم از دارایی‌هایمان در راه بهره‌مندی از سود مرکب، استفاده کنیم. دارایی هر چیزی است که با واحد پول قابل اندازه‌گیری باشد؛ موجودی حساب، خانه، ماشین، طلا و مواردی مانند اینها.

این مطلب را هم بخوانید:
ترفند خريد سهام

راه اول این است که ما با دارایی‌مان می‌توانیم کسب و کاری راه اندازی کنیم که ۲۴ ساعت روز، حتی زمانی که خواب هستیم، برایمان درآمدزایی کند. فرض کنید کسی که یک فروشگاه اینترنتی دارد و محصولات زیادی را در آن به فروش گذاشته است. او دیگر نیازی نیست با هر مشتری ارتباط کلامی مستقیم داشته باشد. خود سایت تمام کارها را پیش می‌برد. سودی را که از این کسب و کار به دست می‌آوریم باید دوباره روی همین کار تزریق کنیم تا کسب و کارمان گسترش یابد. در این صورت بازدهی سرمایه ما نیز بیشتر می‌شود.

راه دیگر رسیدن به بهره مرکب این است که دارایی‌مان را وارد بازار سرمایه کنیم. بانک‌ها توان این را ندارند که سپرده‌های ما را به سود مرکب برسانند. زیرا در این صورت قطعا ورشکست می‌شوند. اما در بازار بورس، با کسب دانش این راه و همچنین مشورت و ارتباط با افراد خبره سرمایه‌گذاری، می‌توانیم در این عرصه به بازدهی زیادی را به میزان سرمایه‌مان اضافه کنیم. بازدهی حاصل شده را باید دوباره وارد جریان سرمایه‌گذاری کنیم تا در نوبت بعد، بهره بیشتری عاید ما شود. این کسب سود و تزریق دوباره آن به بورس، باید مدت‌ها ادامه یابد تا معجزه سود مرکب برایمان آشکار شود.

البته راه‌های دیگری نیز برای رسیدن به بهره مرکب وجود دارد؛ راه‌هایی مانند تجارت، خرید و فروش طلا، ارز و املاک. اما برای ورود به هر کدام از این عرصه‌ها تنها داشتن سرمایه کافی نیست. هرکدام از این مسیرها دانش و مهارت خاص خود را می‌طلبد که بدون اینها به احتمال قریب به یقین سرمایه خود را به باد خواهیم داد.

سخن آخر

فرض کنید در یک استخر مالامال از آب، یک گل نیلوفر قرار دهیم. این گل نیلوفر تا روز بعد، یک گل نیلوفر دیگر تولید مثل کند. دو گل موجود در استخر، تا روز بعد تولید مثل کنند و چهار گل نیلوفر جدید روی آب پدیدار شوند. اگر تا یک ماه نصف استخر از گل نیلوفر پوشیده شود، فکر می‌کنید چه مقدار طول می‌کشد تا نصف دیگر استخر پر شود؟ یک ماه؟ خیر. یک روز کافی است تا تمام سطح آب استخر را گل‌های نیلوفر بپوشانند. جادوی سود مرکب این گونه عمل می‌کند. به اعتقاد آلبرت انیشتین، قاعده سود مرکب بزرگترین کشف ریاضی برای تمام تاریخ است.

دارن هاردی نیز در کتاب «اثر مرکب» که در حوزه توسعه فردی نوشته شده، تأثیر این قاعده را در تمام جنبه‌های زندگی انسان شرح می‌دهد. این که کوچکترین انتخاب‌های ما وقتی استمرار داشته باشند، در آینده می‌توانند نتایج بزرگی را رقم بزنند. حال دیگر اختیار با ماست که چه عادت‌ها و فعالیت‌هایی را انتخاب کنیم؛ این که هر روز صبح ورزش کنیم یا دیروقت بیدار شویم و با حالت کسل به محل کار برویم، این که هر روز با پولمان خوش‌گذرانی کنیم یا آن را وارد مسیر بازدهی و سود مرکب کنیم، این که هر روز چند صفحه کتاب بخوانیم یا تمام اوقات غیرکاری‌مان را مشغول شبکه‌های اجتماعی باشیم، همه و همه نقش بسزایی در کیفیت زندگی آینده ما دارند. به همان شکل که وقتی در یک راه یک درجه تغییر مسیر دهیم، تا مدت ها بعد کیلومترها از مقصد اصلی منحرف می‌شویم.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا