عمومی

بهترین صندوق سرمایه‌گذاری بورس

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای آن قانونی بودن و وجود نظارت رسمی و دولتی روی عملکرد و فعالیت صندوق‌های مختلف است.

آزادی مالی، یکی از اهدافی است که سرمایه‌گذاران به دنبال آن هستند. رسیدن به این آزادی، نیازمند آشنایی با انواع روش‌های سرمایه‌گذاری است تا بتوانیم از این راه، هم ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنیم و هم قدمی برای رشد آن‌ها برداریم. به قول «رابرت کیوساکی» پس‌انداز‌کردن پولی که هر روز در حال از‌دست‌دادن ارزش خود است به‌تنهایی کافی نیست، بلکه این سرمایه‌گذاری است که شما را ثروتمند می‌کند. بورس، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود. اگر این روش به‌درستی و با مهارت انجام شود می‌تواند بازدهی مناسبی را برای سرمایه‌گذار به ارمغان بیاورد. اما شاید همه مردم از مهارت، اطلاعات یا زمان کافی برای این سرمایه‌گذاری برخوردار نباشند. به همین دلیل آن‌ها باید با استفاده از روش‌های غیرمستقیم سرمایه‌گذاری از ارزش پول خود محافظت کنند. در این قسمت به موضوع «صندوق سرمایه‌گذاری» می‌پردازیم.

صندوق سرمایه‌گذاری چیست؟

بهترین صندوق سرمایه گذاری

بسیاری از افراد به دلایل مختلفی مثل کمبود وقت، نداشتن اطلاعات کافی درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری موجود و… به تنها گزینه‌ای که برای پس‌انداز پول خود فکر می‌کنند، بانک است. در نتیجه، فرصت کسب بازده‌های بیشتر را از دست می‌دهند. یکی از ابزارهایی که این فرصت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد، صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. این صندوق‌ها برای افرادی که قصد دارد به‌صورت غیرمستقیم در بورس سرمایه‌گذاری کنند یا اینکه زمان و اطلاعات کافی برای سرمایه‌گذاری مستقیم را ندارند مناسب است. با این کار، سرمایه‌گذار امکان دستیابی به بازدهی‌ بالاتر از سود بانکی را به‌دست خواهد آورد. یک صندوق سرمایه‌گذاری، مجموعه‌ای از سهام، اوراق مشارکت و سایر اوراق بهادار است. می‌توانید آن را به‌صورت شرکتی در نظر بگیرید که افراد مختلف، پول‌های خود را روی هم می‌گذارند و در سبدی از اوراق بهادار سرمایه‌گذاری می‌کنند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه مزیت‌هایی دارند؟

مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها

نخستین مزیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت حرفه‌ای پول شما است. صندوق‌های سرمایه‌گذاری ابزاری برای سرمایه‌گذاران خرد به‌شمار می‌روند تا بتوانند از توانایی‌ها و مهارت‌های افراد حرفه‌ای برای سرمایه‌گذاری و نظارت بر دارایی‌هایشان استفاده کنند. در این صندوق‌ها تحلیل‌گران و مدیران سرمایه‌گذاری به‌طور پیوسته تلاش می‌کنند تا با یافتن گزینه‌های مناسب و خرید و فروش به موقع آن‌ها، عملکرد ممتازی برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کنند.

کاهش ریسک سرمایه‌گذاری‌ها

بر اساس قوانین سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید سبدی متنوع از دارایی‌های نقدی و اوراق بهادار را تشکیل دهند. بخشی از این دارایی‌ها شامل دارایی‌های با درآمد ثابت همچون سپرده‌های بانکی و اوراق مشارکت هستند که ریسک سرمایه‌گذاری را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهند. به تشکیل این سبد از دارایی‌ها در اصطلاح، «متنوع‌سازی دارایی‌ها» گفته می‌شود. سرمایه‌گذار می‌تواند با پرداخت مبلغی مشخص، چنین سبدی را خریداری کند و خطرات سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس را کاهش دهد.

نظارت و شفافیت اطلاعاتی

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بازه‌های زمانی مشخصی توسط سه نهاد سازمان بورس و اوراق بهادار، متولی و حساب‌رس مورد‌بازرسی قرار می‌گیرند و تمام فعالیت‌های آن‌ها به‌صورت شفاف اطلاع‌رسانی می‌شود. متولی صندوق نیز به صورت مستمر بر عملکرد صندوق نظارت دارد.

نقد شوندگی بالا

سرمایه‌گذاری در صندوق این امکان را به شما می‌دهد که خیلی زود پول خود را نقد کنید. این کار توسط ضامن نقد شوندگی صندوق انجام می‌شود. یعنی هر زمان که تصمیم به نقد‌کردن دارایی خود بگیرید ضامن صندوق، این وظیفه را به عهده می‌گیرد.

صرفه‌جویی نسبت به مقیاس

با توجه به اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری از گردآوری سرمایه‌های خرد تشکیل می‌شوند، بنابراین امکان استفاده از مزایای یک مجموعه سرمایه‌گذاری بزرگ برای دارندگان آن فراهم می‌شود. شما شاید با یک میلیون تومان، توانایی سرمایه‌گذاری در گزینه‌های متنوعی را نداشته باشید؛ اما با توجه به حجم بالای سرمایه در صندوق‌های سرمایه‌گذاری، این امکان برای شما فراهم می‌شود. در ضمن به دلیل حجم بالای سرمایه صندوق‌ها هزینه‌هایی مانند تحلیل، بررسی، ارزش‌گذاری، خرید و فروش و سایر هزینه‌ها در بین سرمایه‌گذاران سرشکن می‌شود و برای سرمایه‌گذار صرفه‌جویی زیادی را در پی خواهد داشت.

این مطلب را هم بخوانید:
سهم چیست؟ سیر تا پیاز سهامداری

چگونه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری در بورس را انتخاب کنید؟

عوامل مختلفی در انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری بورسی دخیل هستند. در درجه نخست باید ببینید که به چه نوعی از سرمایه‌گذاری علاقه‌مند هستید. همان‌طور که در معرفی هر صندوق گفته شد، میزان ریسک برای سرمایه‌گذاری تا حدی در انتخاب نوع صندوق مناسب تاثیرگذار است.

در انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری به موارد زیر دقت کنید:

عملکرد گذشته صندوق

یکی از موارد مهم برای انتخاب بهترین صندوق‌ سرمایه‌گذاری عملکرد گذشته آن‌ها است. با توجه به اینکه مدت زیادی از آغاز فعالیت‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری نمی‌گذرد اما تاکنون بسیاری از آن‌ها رشد قابل‌توجهی را نشان داده‌اند. با نگاهی به سابقه صندوق‌ها می‌توان رابطه مثبتی بین رشد دارایی‌های صندوق و عملکرد آن‌ها مشاهده کرد. این تاثیر در صندوق‌های بزرگ و کوچک می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین یکی از مواردی مهمی که هر سرمایه‌گذار قبل از انتخاب و سپرده‌گذاری در صندوق‌ها باید در نظر بگیرد این است که بازدهی‌های دوره‌ای صندوق را در شرایط مختلف بازار در نظر بگیرد. البته با توجه به انواع مختلف صندوق‌های سرمایه‌گذاری این عامل می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال بازدهی صندوق‌های سهامی را می‌توان با بازدهی بازار بورس و شاخص مقایسه کرد. زیرا عمده ترکیب دارایی این صندوق‌ها سهام و حق‌تقدم‌های قابل‌معامله در بازار بورس است. با نگاهی به گذشته می‌توان دریافت در شرایطی که بازار بورس عملکرد خوب و روند مثبتی را نشان می‌دهد، صندوق‌های درسهامی را باید انتخاب کرد که عملکرد آن‌ها نیز خوب و حتی بهتر از بازار بوده است. اما در مورد صندوق‌های از نوع درآمد ثابت امکان مقایسه عملکرد صندوق با بازار بورس وجود ندارد؛ زیرا عمده ترکیب دارایی این صندوق‌ها از نوع دارایی‌های با درآمد ثابت است. بنابراین باید عملکرد آن‌ها را با بازده و عملکرد دارایی‌های با درآمد ثابت بازار مقایسه کرد.

ریسک‌پذیری سرمایه‌گذار

افراد مختلف درجه‌های ریسک‌پذیری مختلفی دارند و براساس اهداف و انتظارات خود از سرمایه‌گذاری، گزینه‌های متعددی را برای سرمایه‌گذاری می‌توانند در‌نظر بگیرند. برخی ممکن است ریسک‌های بالاتری را بتوانند تحمل کنند و با داشتن انتظار بازده‌های بالاتر در دارایی‌های با ریسک بیشتر مانند سهام و صندوق‌های در سهام سرمایه‌گذاری کنند. برخی دیگر ریسک‌گریز هستند و سرمایه‌گذاری با درجه اطمینان بیشتری را انتخاب می‌کنند. افراد ریسک‌گریز تمایل دارند تا دارایی‌های کم‌ریسک مانند سپرده‌های بانکی و صندوق‌های با درآمد ثابت را انتخاب کنند. بعضی از افراد نیز هم در دارایی‌های پرریسک و هم در دارایی‌های کم‌ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند تا سبد متنوع با ریسک متعادلی را داشته باشند. بنابراین هر فرد قبل از آغاز به سرمایه‌گذاری و انتخاب گزینه متناسب با خود، باید میزان ریسک‌پذیری و انتظار بازدهی خود را تعیین کند. سطح ریسک‌پذیری می‌تواند در طول برهه‌های زمانی مختلف تغییر کند. شخصی ممکن است در یک زمان انتخاب‌های پرریسک داشته باشد و در زمانی دیگر گزینه‌های کم‌ریسک را انتخاب کند. بدین‌گونه شناسایی ریسک‌پذیری و برنامه‌ریزی براساس یکی از موارد مهم قبل از سرمایه‌گذاری است.

نرخ سود پیش‌بینی شده صندوق

افراد، سپرده‌گذاری در حساب‌های بانکی را انتخاب می‌کنند تا نرخ سودی مشخص را بر روی اصل پول خود دریافت کنند. بسیاری از بانک‌ها برای سپرده‌های بانکی نرخ سودی را به‌عنوان تضمین سود در‌نظر می‌گیرند. نرخ سود تضمینی به این معنا است که بانک به‌طور قطع بر اساس بازدهی اعلام‌شده بر روی وجه سپرده‌گذاری به سرمایه‌گذاران سود می‌دهد. این بازدهی ممکن است در بازه‌های زمانی متفاوتی مانند ماهانه، سه‌ماهه، سالانه و… باشد. برخی دیگر از سپرده‌های بانکی نیز سودی بیش از سود تضمین شده ارائه می‌دهند. این میزان سود و کسب بازدهی بر روی سرمایه کل سپرده‌ها پس از پایان دوره، مشخص می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید:
هر آنچه که باید درباره سبدگردانی آرمان اقتصاد بدانید

از بین انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، بیشتر صندوق‌های با درآمد ثابت سودی را بر سپرده سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهند. اما طبق قوانین سازمان بورس، صندوق‌های سرمایه‌گذاری اجازه تضمین سود را ندارند و تنها می‌توانند نرخ سود پیش‌بینی‌شده خود را اعلام کنند. نرخ سود پیش‌بینی‌شده دوره‌های آتی توسط صندوق، بر اساس بازدهی دوره‌های قبل اعلام می‌شود. این صندوق‌ها دوره پرداخت سود خود را مشخص می‌کنند که این دوره می‌تواند ماهانه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، یک‌ساله و دوره‌های دیگری باشد. برخی دیگر از صندوق‌ها دوره پرداخت سود را مشخص نمی‌کنند. برای مثال صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام پرداخت سود ندارند و افراد از طریق افزایش ارزش خالص دارایی واحد صندوق می‌توانند کسب سود کنند. شایان ذکر است که؛ ایجاد بازدهی منفی نیز در صندوق‌های سرمایه‌گذاری محتمل است؛ اما هرچقدر پشتوانه صندوق سرمایه‌گذاری قوی‌تر باشد، امکان ایجاد سود منفی کم‌تر خواهد شد. حتی در برخی از موارد، سود پرداختی صندوق‌ها بر‌اساس عملکرد پایان دوره آن‌ها از سود اعلامی‌شده بیشتر است.

ضامن نقد شوندگی

یکی از موارد بسیار مهم برای در‌نظر‌گرفتن بهترین صندوق سرمایه‌گذاری، ضامن نقد‌شوندگی صندوق است. افرادی که به دنبال افزایش سرمایه خود هستند، ابتدا به دنبال حفظ آن سرمایه هستند؛ بنابراین وجود ضامن نقد‌شوندگی صندوق این اطمینان‌خاطر را به سهام‌داران می‌دهد که آن‌ها در هر زمانی می‌توانند واحدهای صندوق را بفروشند و سرمایه خود را نقد کنند. ضامن نقد‌شوندگی در‌واقع یک شخصیت حقوقی است که تعهد خرید واحدهای سرمایه‌گذاری را می‌دهد. تأمین نقدینگی لازم برای ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری ابتدا بر عهده صندوق است.

در صورتی‌که بنا بر هر دلیلی صندوق نتواند نقدینگی مورد نیاز سهامداران را تأمین کند، ضامن نقد‌شوندگی مسئولیت پرداخت کل یا بخشی از سرمایه را بر عهده می‌گیرد. در واقع وجود ضامن نقد‌شوندگی یک امتیاز مثبت برای صندوق به حساب می‌آید و هرچقدر این ضامن پشتوانه قوی‌تری داشته باشد، افراد با دغدغه کم‌تری می‌توانند در صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنند. برای مثال ضامن نقد‌شوندگی بسیاری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری به‌خصوص از نوع صندوق‌های درآمد ثابت، بانک‌ها هستند که ضامنی معتبر به حساب می‌آیند. اما بسیاری از صندوق‌ها نیز ضامن نقدشوندگی ندارند وسرمایه‌گذاران باید علاوه‌بر عملکرد صندوق به مدیران و سایر اطلاعات صندوق نیز توجه کنند.

بتای صندوق

ضریب بتا یا Beta Coefficient، میزان درجه حساسیت یک سبد از دارایی‌ها را نسبت به ریسک‌های کلان اقتصادی (ریسک سیستماتیک) نشان می‌دهد.

ریسک سیستماتیک ریسکی است که با افزایش تنوع سبد سهام قابل‌حذف نبوده و مربوط به بازار است که آن را ریسک بازار نیز می‌نامند. این ریسک نه‌تنها بر سهام یک شرکت بلکه بر کل بازار تأثیر می‌گذارد. سرمایه‌گذاران فعال در بازار سرمایه باید نسبت به ریسک‌های موجود در این بازار مطلع باشند تا بر اساس میزان ریسک‌پذیری خود بهترین نوع سرمایه‌گذاری را انتخاب کنند. ضریب بتا به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا بتوانند ریسک گزینه‌های موجود را بهتر شناسایی کنند. محاسبه بتای صندوق نیز به سهامداران کمک می‌کند تا بتوانند میزان ریسک صندوق را دریابند. ضریب بتای برابر با یک نشان می‌دهد که رفتار سبد دارایی‌های صندوق با حرکت بازار مطابق است. اگر بتای یک صندوق از یک بیشتر باشد بدین معنی است که دامنه نوسانات قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار بیشتر است و در مقابل اگر بتای یک صندوق کم‌تر از یک و بزرگ‌تر از صفر باشد، دامنه نوسانات = قیمت واحدهای صندوق از تغییرات بازار کم‌تر است. بتای کم‌تر از صفر نشان می‌دهد که حرکت قیمت واحدهای صندوق مخالف روند کلی بازار است؛ بنابراین در‌نظر‌گرفتن ضریب بتا به سرمایه‌گذاران کمک می‌کند تا نسبت به انتخاب بهترین صندوق سرمایه‌گذاری، دید بهتری داشته باشند و بتوانند ریسک سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند.

این مطلب را هم بخوانید:
بازار سرمایه و بورس و انواع آن

ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری

ارزش خالص دارایی‌های صندوق یا (Net Asset Value) NAV، عبارت است از ارزش کل دارایی‌های صندوق که پس از کسر بدهی‌های آن به‌دست می‌آید. اگر این مقدار بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم شود ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری به‌دست می‌آید. ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق نشان می‌دهد که در طی دوره سرمایه‌گذاری، واحدهای صندوق چه میزان افزایش یا کاهش قیمت داشته‌اند. همان‌طور که می‌دانید هر صندوق سرمایه‌گذاری دارای قیمت خرید یا ابطال است که بر اساس ارزش دارایی‌های صندوق به‌دست می‌آید. افرادی که واحدهای یک صندوق سرمایه‌گذاری را خریداری می‌کنند در دارایی‌های آن صندوق سهیم هستند. با تغییر ارزش اوراق بهاداری که در سبد صندوق وجود دارد، قیمت واحدهای صندوق تغییر می‌کند.

ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری

ارزش خالص دارایی‌های هر صندوق در انتهای روز کاری بر اساس قیمت پایانی دارایی‌های آن محاسبه می‌شود. قیمت ابطال واحدهای صندوق نیز بر اساس این ارزش خالص دارایی‌‌ها با احتساب هزینه‌های صندوق تعیین می‌شود. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف بر اساس عملکرد طی دوره فعالیت خود، ارزش خالص دارایی‌های مختلفی دارند که سرمایه‌گذاران قبل از خرید واحدها باید از قیمت واحدهای صندوق‌ها مطلع شوند و سپس اقدام به خرید کنند. در‌نظر‌گرفتن معیار ارزش خالص هر واحد سرمایه‌گذاری صندوق در کنار در‌نظر‌گرفتن سایر عوامل به سهام‌داران کمک می‌کند تا بتوانند نسبت به بازدهی آتی صندوق دید بهتری داشته باشند. در مورد صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت به دلیل اینکه از سود دوره‌ای پرداخت می‌کنند، میزان سود از ارزش خالص دارایی پایان دوره کسر می‌شود، ارزش خالص دارایی به قیمت ابتدای دوره باز می‌گردد. اما ارزش ناخالص دارایی در صندوق‌های سهامی به دلیل عدم‌پرداخت سود، در طی دوره می‌تواند افزایش یابد.

سخن آخر

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف مزایای زیادی دارد. یکی از مزایای آن قانونی بودن و وجود نظارت رسمی و دولتی روی عملکرد و فعالیت صندوق‌های مختلف است. دیگر مزیت سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها، وجود افراد متخصصی است که به‌نوعی به نمایندگی از شما با پول و سرمایه‌تان در بازارهایی شروع به فعالیت می‌کنند و دیگر از ریسک سرمایه‌گذاری به‌طور مستقیم در بورس خبری نخواهد بود. نمی‌توان به‌طور قاطعانه درباره اینکه بهترین صندوق سرمایه‌گذاری در بورس چیست، نظر داد. علت این است که هر کس برنامه‌های خاصی برای سرمایه‌گذاری دارد و رویکردهای شخصی افراد هم نسبت به سرمایه‌گذاری کاملاً متفاوت است. مثلاً شخصی که صرفاً به‌خاطر نداشتن زمان کافی یا دانش لازم برای شرکت در بورس به سراغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها می‌رود، احتمالاً صندوق سرمایه‌گذاری در سهام را انتخاب می‌کند ولی فردی که به ریسک‌کردن علاقه ندارد و به دنبال سودی معین است، صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت را انتخاب می‌کند. بنابراین با بررسی نیاز، میزان بودجه تحت‌اختیار برای سرمایه‌گذاری و علایق شخصی باید به بهترین گزینه از میان صندوق‌ها برای سرمایه‌گذاری رسید. به‌طورکلی، این صندوق‌ها به شما کمک می‌کنند تا فعالیت‌های قانونی و امنی را پیگیری کنید. هرچقدر که میزان آگاهی و اطلاع‌تان نسبت به عملکرد پیشین صندوق‌ها بیشتر شود، تصمیم‌گیری بهتری نیز خواهید داشت.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا