عمومی

انعطاف‌پذیری و سازگاری تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم، و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد.

بازار بورس یکی از جذاب‌ترین حوزه‌های سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که افراد زیادی برای کسب درآمد و سرمایه‌گذاری، وارد آن می‌شوند. موفقیت در این بازار به‌صورت اتفاقی یا تصادفی شکل نمی‌گیرد. شرط اساسی و لازم برای موفقیت در بازار بورس داشتن دانش و آگاهی است. برای خریدوفروش سهام در بازار بورس ایران، هر فرد نیاز به تحلیل وضعیت سهام موردنظر خود را دارد تا اگر بر اساس تحلیل صورت گرفته به این نتیجه برسد که قیمت سهم در آینده صعود خواهد کرد آن سهام را خریداری نماید و یا اگر آن سهام را داشته باشد با تحلیل آینده سهم، زمان فروش را به‌دست آورد. در این مقاله ابتدا به توضیح مختصری از تحلیل تکنیکال و سپس به مزایای این تحلیل، به‌خصوص سازگاری و انعطاف‌پذیری تحلیل تکنیکال می‌پردازیم.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یا تحلیل تکنیکی (Technical Analysis) روشی برای پیش‌بینی قیمت در بازارها، بر اساس مطالعه و بررسی تاریخچه قیمت و حجم معاملات در آن بازار است. تحلیل تکنیکال در بازار بورس اوراق بهادار، بازار ارز و فارکس و نیز بازارهای بورس کالا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرمایه‌گذارانی که قصد دارند مستقیماً نسبت به خرید یا فروش سهام شرکت‌ها اقدام کنند، باید قبل از انتخاب سهام یک شرکت وضعیت آن شرکت را به‌دقت و به‌صورت جامع، موردبررسی و تحلیل قرار دهند. بنابراین، یک سرمایه‌گذار موفق باید قدرت تحلیل بالایی داشته باشد.

تحلیل تکنیکال با استفاده از نمودار و اطلاعات مرتبط مانند قیمت و حجم، و همچنین تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف به ارزیابی وضعیت کلی بازار و سهام مختلف می‌پردازد در یک طبقه‌بندی کلی، دو شیوه اصلی برای تحلیل در بورس مطرح است:

  • تحلیل بنیادی (فاندامنتال)
  • تحلیل تکنیکال

تعریف تحلیل تکنیکال را می‌توان به سه صورت مطرح کرد:

  • تحلیل نوسان‌های گذشته قیمت باانگیزه پیش‌بینی تغییرات آینده قیمت
  • تحلیل مبتنی بر رفتارهای بازار از طریق مطالعه نمودار قیمت، میانگین متحرک قیمت‌ها، حجم معاملات، حجم معاملات باز، شکل‌گیری الگوها و سایر شاخص‌های تکنیکال
  • روشی برای پیش‌بینی قیمت کالاها بر اساس الگوی تغییرات قیمت و تغییرات حجم معاملات بدون در‌نظر‌گرفتن عوامل بنیادین بازار

تاریخچه تحلیل تکنیکال

تاریخچه تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال حدود سه قرن قدمت دارد و استفاده از شاخص‌های تکنیکال و ترسیم نمودارهای تکنیکال را می‌توان در نوشته‌های قرن هفدهم و هجدهم میلادی نیز مشاهده کرد. شاید بتوان گفت که نخستین استفاده مستقیم اقتصادی مشهور از تحلیل تکنیکال را چارلز داو انجام داده است. چارلز داو که بنیان‌گذار وال استریت ژورنال است، شاخص میانگین صنعتی داو جونز را نیز طراحی کرد که هنوز، با وجود نواقص این شاخص و نقدهایی که بر آن وارد است، از جمله شاخص‌های مهم اقتصادی محسوب می‌شود.

علم تحلیل تكنیكال

در حالت كلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شود:

تحلیل تكنیكال ذهنی Subjective Technical Analysis

در این نوع تحلیل مفاهیم براساس یک‌ سری مشاهدات است كه پس از مشاهده، هر فردی برداشت خود را از آن الگو خواهد داشت. یعنی اگر فردی یک الگو را در نموداری ببیند، ممكن است فرد دیگر آن الگو را بنا به دلایلی شناسایی نكند و به‌عبارت‌دیگر برداشت‌ها متفاوت خواهند بود، مثلا در الگوهای كلاسیک این نكته وجود دارد.

تحلیل تكنیكال عینی Objective Technical Analysis

مفاهیم براساس محاسبات است و بنابراین وقتی گفته می‌شود كه قیمت بالای پارامتر معینی قرار گرفته است، تا حدودی این حرف دقیق است و تفسیر همه تحلیلگران از این گزاره یكسان است.

این مطلب را هم بخوانید:
تحلیلگر تکنیکی یا چارتیست کیست؟

مزایای تحلیل تکنیکال

مزایای تحلیل تکنیکال

 

مزیت اول- انعطاف‌پذیری و سازگاری با همه بازارها

مزیت دوم- قابل استفاده برای بازه‌های زمانی مختلف

مزیت سوم- تحلیل تکنیکال، میانبری است به بررسی بنیادی سهام

ما در این مقاله به‌طور مبسوط درمورد اولین مزیت در تحلیل تکنیکال، یعنی انعطاف‌پذیری و سازگاری تحلیل‌تکنیکال با همه بازارها توضیح داده‌ایم.

۱.     انعطاف‌پذیری و سازگاری با همه بازارها

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت تحلیل‌ تکنیکال سازگاری و تنوع آن برای انواع معاملات در ابعاد زمانی مختلف می‌باشد. تقریباً هیچ بازار و فضای معاملاتی وجود ندارد که نتوان این اصول را در آن به کار برد.

هر فرد به‌راحتی می‌تواند هر نوع بازاری که تمایل داشته باشد مورد مطالعه قرار دهد، حتی اگر با دانش فاندامنتال او همخوانی نداشته باشد. در حالی‌که اغلب تحلیل‌گران فاندامنتال به علت اینکه همواره مقادیر زیادی اطلاعات و صورت‌های مالی برای بررسی وجود دارد که برای درک آن‌ها باید در حد یک متخصص عمل‌کننده، چندان نمی‌تواند از جایی‌که هستند دور شوند.

یکی از بزرگ‌ترین نقاط قوت تحلیل‌های تکنیکال سازگاری و تنوع آن برای انواع ابعاد مختلف می‌باشد. تقریبا هیچ بازار و فضای معاملاتی وجود ندارد که نتوان این اصول را در آن به کار برد. چارتیست به‌راحتی می‌تواند هر نوع بازاری را که تمایل داشته باشد مورد مطالعه قرار داده باشد، حتی اگر با دانش فاندامنتال او همخوانی نداشته باشد. در حالی‌که اغلب تحلیل‌گران فاندامنتال چندان نمی‌توانند از جایی که هستند دور شوند.

به‌طور مثال با یادگیري تحلیل تکنیکال، می‌توانید هرزمان که خواستید به‌سرعت از گروه خودرو به گروه دارویی سوئیچ کنید ولی یک تحلیلگر بنیادي باید ابتدا صورت‌هاي مالی بسیاري را بررسی کند تا بتواند سهام مناسب را براي خرید انتخاب

نماید. تحلیلگر بنیادي با این سرعت عمل کم، بسیاري از نوسانات و سودهاي بازار را از دست می‌دهد ولی این تحلیلگر

تکنیکال است که با هوش و ذکاوت خود و البته با ابزاري سریع و انعطاف‌پذیر مانند تحلیل تکنیکال توانسته سود بیشتري

به‌دست آورد.

نکته حائز اهمیت این است که ذات بازار همواره شامل فواصل زمانی است که در آن بازار چیزی فعال و یا غیر‌فعال می‌شود معاملات بسیاری بر روی آن صورت می‌گیرد و یا نقد‌شوندگی آن کاهش می‌یابد. یک تحلیل‌گر تکنیکال همواره می‌تواند تمرکز و توجه خود را به قسمت فعال و قوی بازار معطوف کند و می‌تواند یک روند را در زمان خاص انتخاب کند و یا روندی دیگر را از سیستم خود حذف کند. در نتیجه تحلیل‌گر تکنیکال می‌تواند توجه و سرمایه خود را از هر نقطه از بازار در زمان مناسب به سمت نقطه‌ای دیگر از بازار منتقل کند.

طبیعت بازار، چرخش‌های آن است و این امتیاز بزرگی است که شخص بتواند همراه با بازار حرکت کند. خیلی از اوقات بازار آبستن روندهای خیلی مهمی می‌شود. روندهایی که حاوی الگوهای مهم و پرقدرتی هستند. اغلب اوقات این روندها کاملا بی‌سر‌و‌صدا و در زمانی که خیلی از روندهای دیگر رو به اتمام هستند شکل می‌گیرند یعنی زمانی که خیلی از معامله‌گران در انتهای معاملات خود هستند.

تحلیل‌گر تکنیکی کاملا آزادانه روند‌های جدید را می‌بیند و انتخاب می‌کند. یک تحلیل‌گر فاندامنتال که اغلب در مورد گروه خاصی تخصص دارد اگر احساس کند در گروهی دیگر تحرکاتی ایجاد شده است این انعطاف‌پذیری را ندارد که به‌سادگی از گروهی به گروهی دیگر برود و هر زمان نیز قصد انجام این کار را داشته باشد در حقیقت اوقات دشوارتری را نسبت به چارتیست باید طی کند تا به نتیجه برسد.

این مطلب را هم بخوانید:
ترسیم خط روند چگونه است؟

به‌عنوان یک امتیاز دیگر برای تحلیل‌گر تکنیکال می‌توان به این نکته اشاره کرد که از آنجایی که او همواره بازار را به‌طور کلی زیر نظر دارد در نتیجه می‌تواند حرکات زیرین برخی از گروه‌های بازار را مشاهده کند و بهترین گروه بازار را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کند. هم‌چنین به علت آنکه خیلی از بازارها متاثر از عوامل اقتصادی می‌باشند و این تصمیمات اقتصادی هستند که در قیمت‌ها و روندها ظاهر می‌شوند، می‌تواند با نگاه‌کردن و بررسی‌کردن یک گروه از بازار بر بازارهای دیگر نیز اعمال‌نظر کند و در حقیقت او به نوعی از نزولی یا صعودی‌بودن روند اقتصاد کلان نیز مطلع می‌باشد و در نتیجه چارتیست با تجربه می‌تواند همزمان در چند بازار حضور داشته باشد.

۲- قابل استفاده برای بازه‌های زمانی مختلف

ﯾﮑﯽ از ﺑﺰرﮔ‌‌‌‌ﺘﺮﯾﻦ ﻧﻘﺎط ﻗﻮت ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل اﯾﻦ اﺳﺖ ﮐﻪ در ﺑﺎزهﻫﺎی زﻣﺎﻧﯽ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﮐﺎرﺑﺮد دارد .ﭼﻪ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪﮔﺮان روزاﻧﻪ ﭼﻪ ﻣﻌﺎﻣﻠﻪﮔﺮان ﭼﻨﺪ روزه و ﮐﻮﺗﺎهﻣﺪت و ﭼﻪ ﺧﺮﯾﺪاران ﻣﯿﺎنﻣﺪت و ﭼﻪ اﻓﺮادی ﮐﻪ در ﺑﺎزهﻫﺎی زﻣﺎﻧﯽ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﻣﺸﻐﻮل ﺑﻪ ﺧﺮﯾﺪ و ﻓﺮوش ﻣﯽﺑﺎﺷﻨﺪ، ﻣﯽﺗﻮاﻧﻨﺪ از ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل ﺑﻬﺮه ﺑﺒﺮﻧﺪ در ﺣﻘﯿﻘﺖ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل ﺷﺎﻣﻞ زﻣﺎن ﺧﺎﺻﯽ ﻧﻤﯽﺷﻮد و اﯾﻦ ﺳﻠﯿﻘﻪ و روش ﮐﺎر ﻣﻌﺎﻣﻠﻪﮔﺮ ﻣﯽﺑﺎﺷﺪ ﮐﻪ در ﭼﻪ ﺑﺎزهای ﺑﻪ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺑﭙﺮدازد.

تحلیل تکنیکال

ﺗﺤﻠﯿﻞﮔﺮ ﺗﮑﻨﯿﮑﯽ ﺑﺎ ﺗﻌﯿﯿﻦ ﺑﺎزه زﻣﺎﻧﯽ ﻣﻮردﻧﻈﺮش اﯾﻦ را ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﮐﻪ ﻗﺼﺪ ﭘﯿﺶﺑﯿﻨﯽ ﺑﺮای ﭼﻪ ﻣﺪت زﻣﺎﻧﯽ را دارد. اﯾﻦ ﻋﻘﯿﺪه ﮐﻪ ﺑﺮﺧﯽ از اﻓﺮاد ﻣﯽﮔﻮﯾﻨﺪ ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل ﺻﺮﻓﺎً در ﺑﺎزهﻫﺎی زﻣﺎﻧﯽ ﮐﻮﺗﺎهﻣﺪت ﮐﺎرﺑﺮد دارد اﺻﻼً درﺳﺖ ﻧﯿﺴﺖ.

۳- تحلیل تکنیکال، میانبری است به بررسی بنیادی سهام

ﻫﻤﺎن‌ﻃﻮر ﮐﻪ در ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺗﮑﻨﯿﮑﺎل ﺗﻤﺮﮐﺰ ﺑﺮ روی ﺗﻐﯿﯿﺮات ﻗﯿﻤﺖ اﺳﺖ در ﺗﺤﻠﯿﻞ ﻓﺎﻧﺪاﻣﻨﺘﺎل اﯾﻦ ﻋﻮاﻣﻞ اﻗﺘﺼﺎدی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ ﻋﺮﺿﻪ و ﺗﻘﺎﺿﺎ ﺗﺄﺛﯿﺮ ﻣﯽﮔﺬارد و ﺑﺎﻋﺚ ﻣﯽﺷﻮد ﻗﯿﻤﺖ ﺑﺎﻻ ﯾﺎ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﺮود و ﯾﺎ ﺛﺎﺑﺖ ﺑﻤﺎﻧﺪ. ﯾﮏ ﺗﺤﻠﯿﻞﮔﺮ ﻓﺎﻧﺪاﻣﻨﺘﺎل(ﺑﻨﯿﺎدی) ﺗﺄﺛﯿﺮ ﺗﻤﺎم ﻓﺎﮐﺘﻮرﻫﺎی ﻣﺮﺑﻮط را ﺑﺮ روی ﻗﯿﻤﺖ ﺳﻬﺎم ﺑﺮرﺳﯽ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﺗﺎ در ﻧﻬﺎﯾﺖ ﺑﺘﻮاﻧﺪ ارزش ذاﺗﯽ آن را ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﮐﻨﺪ.

ارزش ذاﺗﯽ ﭼﯿﺰی اﺳﺖ ﮐﻪ ﯾﮏ ﺗﺤﻠﯿﻞﮔﺮ ﻓﺎﻧﺪاﻣﻨﺘﺎل ﺑﻪ وﺳﯿﻠﻪ آن ﻧﺸﺎن ﻣﯽدﻫﺪ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻣﯿﺰان ﻋﺮﺿﻪ و ﺗﻘﺎﺿﺎ واﻗﻌﺎً ﺑﺎ آن ﻗﯿﻤﺖ ارزش دارد ﯾﺎ ﺧﯿﺮ. اﮔﺮ ﻗﯿﻤﺖ ﺳﻬﺎم زﯾﺮ ارزش ذاﺗﯽ ﺑﺎﺷﺪ، ﺗﺤﻠﯿﻞﮔﺮ ﻓﺎﻧﺪاﻣﻨﺘﺎل ﻣﯽﮔﻮﯾﺪ ﻗﯿﻤﺖ آن ﭼﯿﺰ ارزان اﺳﺖ و ﺑﺮای ﺧﺮﯾﺪ ﻣﻨﺎﺳﺐ اﺳﺖ و ﺑﺮﻋﮑﺲ.

نحوه‌ی استفاده نمودن از تحلیل تکنیکال

تحلیلگر تکنیکال سعی می‌کند که به پیش‌بینی هر نوع اوراق بهاداری بپردازد. او قادر است که در کنار استفاده از قیمت سهم، حجم معاملات سهم را نیز مورد ارزیابی قرار دهد. در هر کدام از صنایع از بازار هزاران الگو و سیگنال وجود دارد که تحلیل تکنیکال مورد استفاده قرار می‌دهد. بعضی از این ابزارها و اندیکاتورها وظیفه‌ی متمرکز‌کردن بر روی شرایط کنونی بازار را بر عهده دارند، لذا سایر تحلیل‌گران تحلیل تکنیکال نیز نظارت بر روی وضعیت آینده بازار مانند حدود حمایت و مقاومت و کسب قدرت یک فرایند به سمت احتمالی حرکت آن استفاده می‌شود.

مشکلات تحلیل تکنیکال

از آنجایی که فرضیه‌های بازار تاثیرگذار و فعال از فرضیات اولیه و پایه تحلیل تکنیکال است. یکی از مشکلات این نوع تحلیل این است که مطابق با فرضیه قیمت‌های بازار در حال نوسان است و کلیه اطلاعات گذشته تا به امروز را منعکس می‌کند. بر همین اساس هیچ‌راهی برای کسب سود از روندهای بازار وجود ندارد به جز این که بازار تاثیر خود را نداشته باشد. تحلیل‌گران و منتقدان بنیادی اعتقاد دارند که بازار می‌تواند کارا باشد، لذا باید توجه داشت که تمامی اطلاعات در قیمت گذشته و حال وجود ندارد و قیمت‌ها به‌صورت رندومی حرکت می‌کنند.

این مطلب را هم بخوانید:
بهترین صندوق سرمایه‌گذاری بورس

دومین انتقادی که تحلیل تکنیکال دارد این است که این روش در بعضی از مواقع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان نمونه می‌توان گفت که معامله‌گران میزان ضررهای مشابهی برای در یک سهم خاص را باید در نظر بگیرند، با رسیدن سهم از بسیاری از مشکلات و ضررها جلوگیری می‌شود و اغلب سهام‌دارن اقدام به فروش سهام‌های خود می‌کنند که این مسئله موجب می‌گردد که قیمت سهم نزول پیدا کند و باعث تایید پیش‌بینی‌ها می‌گردد به این صورت برداشت می‌شود که روند پیش‌بینی‌شده تحلیل تکنیکال کاملاً صحیح بوده است.

نظریه‌های اصلی و مهم در خصوص تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال

 

یکی از تحلیل‌گران بازار بورس به نام چارلز داو فرضیه‌ای که در تحلیل تکنیکال دارد در خصوص قیمت است. در واقع تحلیل تکنیکال بر تحلیل آماری نوسانات قیمت پایبند است و سعی می‌کند تا با دیدن الگوها و فرایندهای قیمتی گذشته و الان، فرایند قیمت آینده را حدس بزند. چارلز به این موضوع اعتقاد دارد که در بازار فعال و پویا عواملی که بر قیمت سهام تاثیر می‌گذارند، تعیین شده است که در هر نقطه از زمان قیمت تمامی اطلاعات مورد‌نیاز معامله‌گران در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد با وجود این که ممکن است این فرضیه در حالت کلی کاملا ًصحیح باشد اما امکان تغییر قیمت سهم در کوتاه‌ترین مدت یا بلند‌مدت به وسیله اخبار یا اطلاعیه‌ها وجود دارد. چنانچه که میزان تاثیرگذاری بازار به میزان کمی وجود داشته باشد به‌خوبی می‌توان از تحلیل تکنیکال استفاده نمود.

یک نمونه از فرضیات تحلیل تکنیکال که توسط چارلز مطرح شده است این است که به دلیل وجود میزان نوسانات قیمت‌های بازار تصادفی نیست و تحت‌تاثیر الگوها و فرایندهایی که در طول مدت زمان تکرار شده‌اند، می‌باشد.

این مدل از فرضیه‌ها کاملاً مشخص هستند که روندها در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت ایجاد شده‌اند و معامله‌گران این توانایی را دارند که با استفاده از تحلیل این روندها سود مناسب را کسب نمایند.

اصول تحلیل تکنیکال

سه اصل اساسی برای تحلیل تکنیکال وجود دارد اعم از:

  • قیمت
  • قیمت در روند نمودار
  • تکرار شدن گذشته

سخن آخر:

تحلیل تکنیکال می‌تواند یکی از کاربردی‌ترین روش‌های مورد استفاده برای ارزیابی وضعیت بازار و سهام باشد. با توجه به وجود ابزارها و تکنیک‌های مختلف موجود در این روش همه افراد می‌توانند برای انتخاب گزینه‌های سرمایه‌گذاری خود از آن استفاده کنند و به پیش‌بینی روند قیمت‌ها بپردازند.این نوع تحلیل قابلیت دارد تا در همه بازارهای موجود مانند بازار بورس، طلا، سکه و… به کار رود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱ میانگین: ۵]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا