تحلیلگر شو!!

استراتژی های معاملاتی پربازده در خط روند

بازار بورس را با همه نوساناتش، نمی‌توان یک میدان شانس و قمار دانست. با چنین نگرشی قطعا تمام سرمایه خود را از دست خواهیم داد. شانسی بودن سودآوری در این بازار بدون نیاز به داشتن استراتژی معاملاتی مناسب، اعتقاد کسانی است که نمی‌دانند بورس هم شامل مجموعه گسترده‌ای از اصول و قواعد است. ما در ابتدا باید نسبت به این اصول آگاه شویم و بعد استراتژی معاملاتی ویژه خود را تنظیم کنیم. شاید بعضی تحلیل‌ها در برخی وضعیت‌ها کاربردی نباشند. یا مثلا احتیاط و شکیبایی ممکن است زمانی ما را نجات دهد و زمانی دیگر به سرمایه ما خسارت وارد کند.

تنظیم استراتژی معاملاتی به معنای مشخص کردن یک سری چارچوب و قوانین برای روش سرمایه‌گذاری‌مان است. این که چه سهامی را سهام خوب و سودمند بدانیم، چه هنگامی وارد معامله شویم، چه هنگامی از آن خارج شویم، چه حد از نزول قیمت را ضرر بدانیم، چه میزان رشد قیمت به معنای بازدهی ماست و مواردی از این دست جزو استراتژی معاملاتی ما محسوب می‌شوند. هر سرمایه‌گذار با توجه به انتظاراتی که از بازار دارد، میزان سرمایه‌ای که وارد بازار کرده، صنعتی که در آن قصد سرمایه‌گذاری دارد و خلاصه وضعیت کلی او در این میدان، باید استراتژی معاملاتی خاص خود را تدوین کند. در این مقاله، می‌خواهیم با چند استراتژی معاملاتی پربازده آشنا شویم. این شناخت، به ما در تنظیم چارچوب‌های سرمایه‌گذاری ویژه خودمان کمک می‌کند.

استراتژی معاملاتی روزانه

در این استراتژی معاملاتی، باید سهامی را پیدا کنیم که روند آن در حال رشد یا سقوط باشد. باید سهام‌های گوناگون را بررسی کنیم تا بفهمیم کدام سهام روند مشخص و قابل توجهی دارد. بعد وارد سیستم کارگزاری خود می‌شویم و سهم‌های در حال حرکت را زیر نظر می‌گیریم. تایم فریم یک ساعت را انتخاب می‌کنیم، چارت را بزرگتر می‌کنیم تا هر روند مشخص باشد. هنگامی که روند مشخص شد، تایم فریم را کوچکتر (مثلا ۵د دقیقه‌ای) تنظیم می‌کنیم. سهام را برانداز می‌کنیم تا بفهمیم آیا الگویی که برای ما آشنا باشد، در آن می‌بینیم؟

– در انتظار پولبک

استراتژی کلیدی برای ورود به معامله بدین شکل است که پس از انتخاب یک تایم فریم کوتاه‌تر، منتظر می‌مانیم تا سهم بر خلاف جهت روند حرکت کند. مثلا اگر نموداری یک ساعته را وارسی می‌کنیم، تایم فریم آن را کوتاه تر (تا حدود ۵ دقیقه) تنظیم کنیم و در انتظار پولبک باشیم. در این استراتژی معاملاتی وقتی سهم انتخابی ما، روند صعودی داشته باشد، نیاز به ابزاری داریم که کمی سیر نزولی پیدا کند. اگر هم این سهم با روند نزولی پیش برود، به ابزاری نیازمندیم تا روند سمت به سمت بالا صعود کند. هدف از این عمل، به حداقل رساندن ریسک و همچنین افزایش نسبت سود به ریسک است. معمولا بیشتر سهام‌ها حرکت موجی دارند.

برای این که احتمال موفقیت خود را به قطعیت نزدیک کنیم، باید یک روند با مسیر مشخص پیدا کنیم و هر گاه رخ دادن یک پولبک را مشاهده کردیم، هرچه سریع‌تر به بازار وارد می‌شویم. بهترین زمان خرید در استراتژی معاملاتی روزانه، هنگامی است که در خلال یک روند صعودی، دوره کوتاهی برای بازدهی وجود داشته باشد. همان زمان که مردم در حال فروش هستند، می‌توانیم از موج بزرگ، سود بیشتری را با ریسک کمتر عاید شویم.

این مطلب را هم بخوانید:
حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال یعنی چی؟

– استفاده از حد ضرر برای کنترل ریسک

بسیاری از معامله‌گران تنها به این علت موقعیت‌ها را از دست می‌دهند که نمی‌توانند کنترلی بر ضررهای خود داشته باشند. در صورت ادامه دادن به این اشتباه، این ضررها تا از دست دادن تمام سرمایه متوقف نمی‌شوند. اما معامله‌گران خبره این مسئله روانی را می‌شناسند و راه باخت خود را از همان اوایل کار می‌بندند و وارد مسیر بازدهی مستمر می‌شوند. استفاده از حد ضرر به بیان ساده به این معناست که بدانیم در کجای مسیر، چه حد از ضرر ما را وادار به خارج شدن می‌کند. ضرر کردن یک امر لاینفک در بازار است. اما مهم این است که به محض این که متوجه شدیم معامله به راه خود ادامه نمی‌دهد، فورا پوزیشن را ببندیم.

اما سوال اینجاست که در این استراتژی معاملاتی، چطور تشخیص دهیم چه زمان بایستی از معامله خارج شویم؟ وقتی که قصد خرید داریم، حد ضرر (SL) را پایین‌تر از حداقل قیمت (Low) شمع قبلی قرار دهیم. وقتی هم که تصمیم بر فروش داشته باشیم، حد ضرر را بالاتر از حداکثر قیمت (High) شمع قبلی در نظر بگیریم.

– فروش در نقطه شکست روند

روندها زمانی سودآور هستند که بتوانیم سود خود را حفظ کنیم. لذا باید بدانیم زمان مناسب برای خروج از معامله چیست؟ برای تشخیص این موقعیت در استراتژی معاملاتی روزانه، باید با دقت روند را زیر نظر داشته باشیم و هنگامی که متوجه شکست مسیر آن شدیم، هرچه سریع‌تر از معامله خارج شویم. اما کی بفهمیم که مسیر روند شکسته شده؟ یک قاعده کلی برای این امر وجود دارد. وقتی در روند صعودی سقف قیمت شمع جدید پایین‌تر از سقف قیمت شمع قبلی باشد و در روند نزولی، کف قیمت شمع بعدی از کف قیمت شمع قبلی بالاتر باشد، روند سهم تغییر مسیر می‌دهد.

در روند نزولی، هنگامی که کف قیمت (Low) شمع جدید بالاتر از کف قیمت شمع قبلی باشد، شکست اتفاق می‌افتد و در این شرایط، بایستی زمانی که قیمت به سقف (High) شمع قبلی برسد، از معامله خارج شویم. طی یک روند صعودی هم با پایین تر رفتن سقف قیمت شمع جدید از سقف قیمت شمع قبلی و پدیدآمدن شکست، باید در هنگامی که قیمت به کف شمع قبلی برسد، از معامله خارج شویم. تمام این جریان، یک استراتژی معاملاتی قدرتمند است که می‌توانیم در شرایط لازم از آن بهره‌گیری کنیم.

استراتژی الگوی کانال

استراتژی معاملاتی الگوی کانال به دلیل اینکه ابزارهای معاملاتی اکثر اوقات کانال تشکیل می‌دهند، بسیار پرکاربرد است. کانال‌های تشکیل شده چند مثلث ایجاد می‌کنند. با تشخیص نوع الگو می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که سهام مورد نظر چه مسیری را پیش رو دارد.

– این الگو چگونه است؟

در این استراتژی معاملاتی، باید به دنبال پیدا کردن الگوی چارت باشیم که به کانال یا مثلث شباهت دارد. حداقل دو بانس برای تایید این کانال نیاز است. وقتی برای بار سوم وارد معامله شویم و که چارت به لبه کانال رسیده باشد و بفهمیم که قیمت نمی‌خواهد از سطوح حمایت و مقاومت قبلی عبور کند. ما هر زمان که قیمت شروع به بانس از لبه کرد، می‌توانیم وارد معامله شویم. اما نباید در زمان بانس سوم، وارد پوزیشن شویم. اگر کانال حفظ شود که ما سودمان را برده‌ایم. اما اگر ناگهان وضعیت کانال بهم خورد، باید از معامله خروج کنیم و در انتظار فرصت دیگری صبر کنیم.

این مطلب را هم بخوانید:
پیش‌نیازهای ورود به بورس

– حد سود و ضرر در استراتژی معاملاتی

برای ورود به معامله، باید بدانیم چه زمانی جلوی ضرر را بگیریم و چه زمانی به سود می‌رسیم. در هر استراتژی معاملاتی، ما باید این حدود را در نمودار برای خود مشخص کنیم. وقتی حد ضررمان مشخص باشد، می‌فهمیم که با نزول به چه سطحی می‌توانیم بگوییم ضرر کرده‌ایم و باید از معامله خارج شویم. حد سود نیز در موقعیت‌هایی که روند صعودی است اما احتمال ریسک آن وجود داشته باشد، می‌توانیم وقتی به سود مورد انتظار خود رسیدیم، پوزیشن را ببندیم. اکثر بازار تمایل به حرکت در کنار هم دارند و این نکته طلایی است که بتوانیم در این موقعیت خسته کننده، به سود برسیم.

اما نکته مهم اینجاست که باید الگوی مشخص و روشنی را پیدا کنیم. بسیاری از نمودارها و روندها نامنظم پیش می‌روند و قیمت‌ به صورت سر به سر حرکت می‌کند. اما در این استراتژی معاملاتی هرگز نباید سرمایه خود را در چیزی که شبیه کانال باشد، به خسارت برسانیم. حضور در لیست معامله‌گران برتر بازار، نیازمند این است که آگاهانه رفتار کنیم و فقط هنگامی وارد معامله شویم که در مورد الگوی کانال مطمئن باشیم. نکته بسیار حائر اهمیتی که به بسیاری از معامله‌گران کارآزموده برای رسیدن به سودهای بیشتر کمک می‌کند، دنبال کردن معاملات و الگوهای مختلف است. با پیش گرفتن چنین شیوه‌ای، باید موقعیت‌هایی که یک استراتژی معاملاتی کاربرد دارد و زمان‌هایی که استراتژی بی فایده می‌شود را یادداشت کنیم و با بررسی و سنجش خودمان وارد عمل شویم.

 

استراتژی معاملاتی سقف دوقلو (Double Tops)

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای، با تحلیل فنی پیش می‌روند و از الگوهای نموداری استفاده می‌کنند. آنها لیستی از الگوهای معتبر و پرکاربرد دارند که به اقتضای هر موقعیت، از این الگوها استفاده می‌کنند. یکی از این الگوهای قدرتمند، الگوی سقف دوقلو است که ما در اینجا استراتژی معاملاتی آن را بررسی می‌کنیم. این الگو اکثر اوقات در نمودار پدید می‌آید و احتمالا روزی یک بار آن را مشاهده کنیم.

 

– سهام مختلف را مرور کردن

بعد از باز کردن نمودار سهام، تایم فریم را به دلخواه خود تنظیم می‌کنیم. عدد تایم فریم بسته به این که معامله ما چه قدر قرار است طول بکشد، متفاوت خواهد بود. اگر بخواهیم معامله را در عرض ۵ دقیقه تا چند ساعت انجام دهیم، باید تایم فریم را روی ۵ یا ۱۵ دقیقه بگذاریم.  اگر هم به قصد نوسان‌گیری نمودار را باز کرده‌ایم، بهتر است از تایم فریم بالاتر (مثلا حدود ۳۰ دقیقه یا یک ساعته) استفاده کنیم.

– چگونگی این الگو

این الگو مانند دو کوه به هم چسبیده، در نمودار شکل می‌گیرد. در بخشی از روند، فشار خریداران باعث رشد قدرتمند روند قیمت می‌شود. اما بعد از مدتی مشاهده این رشد، فروشندگان بازار را در دست می‌گیرند، سطح مقاومتی ایجاد می‌کنند و روند را به سمت پایین می‌فرستند. اما خریداران دوباره با افزایش تقاضا سعی در تغییر روند سهم دارند و دوباره مسیر قیمت را به سمت بالا سوق می‌دهند. این بار فروشندگان دوباره بر بازار غلبه می‌کنند و با عرضه فراوان، روند را به سیر نزولی می‌فرستند. این جریان، باعث شکل‌گیری الگوی سقف دوقلو می‌شود که به لحاظ روانشناسی، دو بار تلاش نافرجام خریداران برای تغییر مسیر روند به سمت بالاست.

این مطلب را هم بخوانید:
ترسیم خط روند چگونه است؟

در این استراتژی معاملاتی، باید حد ضرر را در زیر سقف قیمت شمع قبلی قرار می‌دهیم. وقتی برای بار دوم، تلاش خریداران شکست خورد و سهام به سمت پایین سقوط کرد، باید منتظر باشیم تا روند به زیر کف شمع قبل از خود برسد. وقتی روند روی حداقل قیمت شمع قبل از خود ایستاد (سطحی که به نام “خط گردن” شناخته می‌شود)، می‌توانیم اقدام به خرید یا فروش کنیم. گاهی ممکن است این الگو آن چنان که انتظار می‌رفت، کار نکند. می‌توانیم حد ضرر را بین سقف‌ها و خط گردن قرار دهیم. اگر همچنان نتیجه نداد، جای نگرانی نیست. مهم این است که در فرصت مناسب از معامله خارج شویم تا سرمایه‌مان حفظ شود. این استراتژی معاملاتی را می‌توانیم در زمان دیگری امتحان کنیم. برای بهره‌آوری بیشتر نیز، باید حد سود (TP) را یک و نیم تا دو برابر بالاتر از حد ضرر (SL) تعیین کنیم.

استراتژی معاملاتی کف دوقلو (Double Bottom)

این استراتژی معاملاتی نیز تقریبا مثل قبلی است. همانطور که الگوی آن مثل الگوی پیش است. با این تفاوت که در الگوی قبلی شاهد دو بار تلاش مذبوحانه خریداران برای صعود روند بودیم که در نهایت با شکست مواجه شد. اما در این الگو، آن چه اتفاق می‌افتد، تقلای فروشندگان برای نزولی کردن روند است. این سقوط کردن‌ها در روند، با تقاضای بیشتر خریداران به بن بست می‌خورد و بعد از دو بار برخورد به سطح حمایتی، روند قیمتی سیر صعودی پیدا می‌کند.

در استراتژی معاملاتی کف دوقلو، باید مراقب باشیم تا زمانی که خط گردن (Neckline) شکل نگرفته باشد، وارد معامله نشویم. اما در مورد حد ضرر، می‌توانیم بین بالا و پایین کف دوقلو قرار دهیم که باید با آزمون و خطا به تصمیم درست در این مسئله برسیم. حد سود را نیز باید با توجه به آزمایشاتی که خودمان داشتیم و نگاه خودمان به معامله، تنظیم کنیم.

سخن آخر

با چند استراتژی معاملاتی قدرتمند آشنا شدیم. می‌توانیم آن‌ها را در چند معامله امتحان کنیم. در هنگام استفاده از اینها باید حواسمان به تمام عوامل مؤثر در معامله باشد. باید در تمام این معاملات حد ضرر، حد سود، تغییرات مسیر روند و نتیجه معامله را یادداشت کنیم. اگر نتیجه سودآور نبود، اشتباهات خود را کشف و آنها نیز ثبت کنیم. بعد از چندین آزمون و خطا می‌توانیم به این درک برسیم که کدام استراتژی معاملاتی در کجای مسیر کاربردی است. بعد از تسلط بر این استراتژی‌ها، می‌توانیم استراتژی معاملاتی خاص خودمان را طراحی کنیم تا در بازار بورس، به اهدافی که مورد انتظار خودمان است، نزدیک شویم. آموزش و شناخت انواع استراتژی معاملاتی، مفید و حتی ضروری است. اما تقلید از استراتژی دیگران به این خیال که “برای او جواب داد

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳ میانگین: ۵]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا