بورسی شو!!

آموزش ثبت نام در کارگزاری ها

 در گذشته برای ثبت نام در بورس حتما لازم بود تا در تالار بورس حضور یابید، اما امروزه با داشتن اینترنت، لپ تاپ یا موبایل به راحتی می توانید بدون حضور فیزیکی و تنها با فضای مجازی و ثبت نام در کارگزاری ها فعالیت خود را در بورس آغاز کنید.

تنها یک مرحله به حضور فیزیکی نیاز دارید تا احراز هویت خود را تکمیل کنید بعد از آن از طریق کد بورسی که دریافت می کنید به راحتی می‌توانید سهام خریده و به فروش برسانید.

نحوه دریافت کد بورسی

برای درک بهتر نحوه ورود به بازار بورس ابتدا بهتر است بدانید که برای انجام هرگونه معامله‌ (خرید یا فروش) در بازار بورس و فرابوس باید کد بورسی داشته باشیم.

در واقع برای ورود به بازار بورس، سرمایه‌گذاران نیاز به یک کد شناسایی دارند. چیزی شبیه به شماره حساب بانکی که منحصر به فرد است و هر کس برای اینکه بتواند پولی را وارد حسابش کند، باید از آن استفاده کند. برای ورود به بازارهای سرمایه هم نیاز به یک کد شناسایی منحصر به فرد است.

کد بورسی چیست؟

به کد شناسایی برای ورود به بورس، کد بورسی، کد معاملاتی یا کد سهامداری گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید هم در بورس سرمایه‌گذاری کنید و هم فعالیت‌های دیگری در بازارهای مالی داشته باشید، مثل صدور واحدهای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، صدور کد سبدگردانی، تغییر کارگزار و صندوق، دریافت سود سهام و … . پس اولین گام برای ورود به بورس، دریافت کد بورسی است.

کد بورسی شناسه‌ای است که از ۳ حرف اول نام خانوادگی و ۵ عدد تصادفی ساخته شده است و برای هر کس منحصر به فرد است و هر کس می‌تواند فقط یک کد بورسی داشته باشد. مثلا اگر فامیل شما آذری باشد، کد بورسی شما می‌تواند به صورت “آذر۱۲۳۴۵” باشد. البته اگر سرمایه‌گذاری نام خانوادگی‌اش را تغییر دهد، کد بورسی‌اش را هم می‌تواند عوض کند و این تنها شرط تغییر کد بورسی است. کسی که کد بورسی داشته باشد می‌تواند از طریق نرم‌افزار معاملات آنلاین و معاملات آفلاین به خرید و فروش سهام بپردازد. به معاملات آنلاین، معاملات بر خط و به معاملات آفلاین، معاملات اینترنتی هم گفته می‌شود.

مراحل ورود به بورس و دریافت کد بورسی

برای ثبت نام در بورس و کارگزاری های مختلف از جمله؛ مفید، فارابی، آگاه، حافظ و پارسیان باید در طی مراحلی اقدام به ثبت نام کرد . مراحلی که برای ثبت نام در بورس لازم است به شرح زیر می باشد:

 • ثبت نام در سامانه سجام (با استفاده از اپلیکیشن سیگنال یا سایت سجام)
 • احراز هویت و دریافت کد بورسی (با استفاده از اپلیکیشن سیگنال یا سایت سجام)
 • ثبت نام در یکی از کارگزاری ها برای مثال مفید یا آگاه
 • شروع معاملات در بورس

مرحله اول ثبت نام در سامانه سجام

سجام که کوتاه شده عبارت «سامانه جامع اطلاعات مشتریان» است، برای ثبت اطلاعات مشتریان در بازار سرمایه ایجاد شده است. این سامانه تمام اطلاعات سرمایه‌گذاران را جمع آوری کرده و سرمایه‌گذاران برای ورود به همه بخش‌های بازار سرمایه، ابتدا باید اطلاعات‌شان را در این سامانه ثبت کنند.

سرمایه‌گذاران با ثبت نام در این سامانه دیگر لازم نیست، هر بار برای برای ثبت اطلاعات و احراز اطلاعات به صورت حضوری به دفاتر کارگزاری‌ها یا دیگر نهادهای مالی بازار سرمایه مراجعه کنند و ثبت نامشان هم فقط یک بار و برای همیشه انجام می‌شود.

به این ترتیب اطلاعات مشتریان در همه نهادهای مالی که در بازار سرمایه حضور دارند، یکپارچه خواهد شد. به علاوه اینکه اطلاعات ثبت شده از سوی مشتریان مانند اطلاعات بانکی، اطلاعات شناسایی و … قابل ویرایش هستند .

بدون سجام برای استفاده از خدمات یک کارگزاری مشخص، باید بصورت حضوری به آن کارگزاری مراجعه کرده و فرم‌های چندین صفحه‌ای پر کنید تا پس از احراز هویت بتوانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

حال اگر بخواهید کارگزاری خود را عوض کنید، باید تمامی آن فرم‌ها را دوباره پر کنید و تمامی مراحل هویتی را تکرار کنید. سامانه سجام برای این به وجود آمده که شما برای ورود به بازارهای مختلف سرمایه فقط یکبار احراز هویت انجام دهید و دیگر نیازی به تکرار مجدد این مراحل نباشد.

نکته: در حال حاضر چه افرادی که از قبل کد بورسی داشته‌اند چه افرادی که درخواست صدور کد بورسی دارند، باید یکبار در سامانه سجام مراحل احراز هویت را طی کرده باشند. افرادی که از قبل کد بورسی داشته‌اند اگر تا پایان سال ۹۸ در سامانه سجام ثبت نام نکنند کد بورسی آن‌ها مسدود خواهد شد.

برای ثبت نام در سامانه سجام دو روش وجود دارد، روش اول استفاده از اپلیکیشن سیگنال و روش دوم استفاده از سایت سامانه سجام است.

 

مراحل ثبت نام در سامانه سجام با اپلیکیشن سیگنال

برای ثبت نام در سامانه سجام به اطلاعات هویتی، محل سکونت و شماره شبای مربوط به یک حساب در یکی از بانک‌های داخلی به نام شخص متقاضی نیاز دارید. پس از تهیه این اطلاعات فرآیند ثبت نام غیر حضوری سجام از طریق اپلیکیشن سیگنال را با انتخاب گزینه ثبت نام سجام شروع کنید.

این مطلب را هم بخوانید:
کارمزد کارگزاری برای خرید و فروش سهام چگونه محاسبه می‌شود؟

در اولین مرحله شماره تلفن همراه فعالی که به آن دسترسی داشته باشید (ترجیحاً متعلق به متقاضی باشد) به همراه کد ملی متقاضی را وارد کنید. پس از انتخاب گزینه “درخواست کد تایید” یک پیامک حاوی کد ۵ رقمی به شماره وارد شده ارسال می‌شود .

در مرحله بعد پس از وارد کردن کد تایید، گزینه ارسال را انتخاب کنید.

در این مرحله شما باید هزینه ۱۰ هزار تومانی ثبت نام در سامانه سجام را از طریق کارت بانکی متصل به شبکه شتاب پرداخت کنید. در صورت تمایل به ادامه گزینه پرداخت را انتخاب کنید.

پس از پرداخت و مشاهده گزینه “انتقال به سایت پذیرنده” این گزینه را انتخاب کنید و به هیچ عنوان از گزینه برگشت مرورگر خود استفاده نکنید.

در مرحله بعد گزینه برگشت به اپلیکیشن سیگنال را انتخاب کنید

در  مرحله بعد شما وارد فرآیند ثبت اطلاعات متقاضی می‌شوید. توجه کنید که اطلاعات هویتی وارد شده باید کاملاً منطبق بر اطلاعات ثبت شده در سامانه ثبت احوال باشد.

در ادامه به مرحله ثبت اطلاعات محل سکونت وارد می‌شوید. وارد کردن اطلاعات محل سکونت به صورت کامل همراه با کد پستی و شماره تلفن ثابت الزامی است. در قسمت پایین همین فرم بخشی تحت عنوان اطلاعات تکمیلی قرار داده شده که در صورت تمایل و در اختیار داشتن این اطلاعات می‌توانید آن را وارد کنید اما عدم تکمیل آن تداخلی در ثبت نام شما ایجاد نخواهد کرد.

در گام بعدی اطلاعات شغلی ثبت می‌شود. انتخاب شغل مورد نظر از لیست کشویی اول و پر کردن اطلاعات ادرس و تلفن تماس الزامی است. در صورتی که فرد خانه‌دار یا محصل بود می‌توان از آدرس و کد پستی محل سکونت در این بخش استفاده کرد. در این فرم نیز بخش اطلاعات تکمیلی در نظر گرفته شده و در صورت تمایل می‌توانید این بخش را تکمیل کنید.

در مرحله بعد شما باید میزان آشنایی با بورس و پیش‌بینی خود از سطح معاملات یکسال آینده خود را وارد کنید. پر کردن فیلد های ارزش روز دارایی و میزان درآمد اختیاری است.

در مرحله بعد در صورتی که در گذشته در بورس یا سایر بازارهای مالی برای شما کد سهامداری صادر شده است باید کد و نوع بازار را ثبت کنید. پر کردن اطلاعات این بخش اختیاری است.

در صورت وجود کد بورسی و تمایل شما به ثبت آن روی افزودن کد سهامداری دیگر کلیک کنید تا صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایش داده شود. در این فرم نام بازار و بخش‌های حرفی و عددی کد سهامداری قدیمی خود را وارد کرده و گزینه “افزودن کد” را انتخاب کنید.

پس از ثبت کد سهامداری قدیمی این کد به صورت زیر نمایش داده خواهد شد.

در مرحله بعد شما باید اطلاعات حساب بانکی مربوط به متقاضی را وارد کنید. در این مرحله امکان ثبت بیش تر از یک حساب وجود دارد اما ثبت حداقل یک حساب الزامی است. توجه داشته باشید که حساب بانکی ثبت شده باید صرفا به نام متقاضی و غیرمشترک باشد. این موضوع برای همه، حتی افراد زیر ۱۸ سال صدق می‌کند.

با انتخاب گزینه “افزودن حساب بانکی” صفحه زیر نمایش داده می‌شود. در این مرحله شما باید شماره حساب، شماره شبا، نام بانک و اطلاعات شعبه صادر کننده حساب را وارد کنید. درصورت عدم دسترسی به کد شعبه می‌توانید از طریق سایت بانک بر اساس آدرس ، به این کد دست پیدا کنید.

پس از افزودن حساب، نام بانک در کادر شماره ۱ و شماره حساب در کادر شماره ۲ نمایش داده می‌شود.

بعد از ثبت حساب‌های مورد نظر و انتخاب گزینه “مرحله بعد” فرآیند وارد کردن اطلاعات توسط شما به پایان می‌رسد و یک پیش نمایش از کل اطلاعات وارد شده به شما نمایش داده می‌شود. در صورتی که اطلاعات مورد تایید شماست گزینه تایید نهایی را انتخاب کنید.

با انتخاب گزینه تایید نهایی عملیات ارسال اطلاعات شما انجام می‌شود. در صورت موفقیت آمیز بودن این فرآیند با پیام زیر مواجه می‌شوید.

پس از بررسی و صحت سنجی اطلاعات وارد شده توسط شما ، در صورت تایید کلیه اطلاعات یک کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شما ارسال می‌شود. این کد برای شروع فرآیند احراز هویت الزامی است.

مراحل ثبت نام در سامانه سجام با سایت سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام وارد سایت profilesejam.csdiran.com شده و سپس بر روی دکمه “ثبت نام در سجام” کلیک می کنید.

در ادامه شماره تلفن خود را وارد می کنید تا کد تایید را دریافت کنید. بعد از وارد کردن کد تایید از طرف سامانه سجام، نوع مشتری حقیقی و ایرانی را

این مطلب را هم بخوانید:
حداقل مبلغ لازم براي خريد سهام

انتخاب میکنید و در ادامه کد امنیتی را وارد کرده و تایید می کنید.

 

 

 

در سامانه سجام شما میتوانید برای خودتان ثبت نام کنید که در این صورت سمت “اصیل” را انتخاب می کنید. همچنین می توانید نماینده حقوقی شخص دیگری باشید و برای او در بورس ثبت نام کنید که در این صورت سمت “نماینده قانونی” را انتخاب کرده و فایل نمایندگی خود را آپلود می کنید. نکته ای که حائز اهمیت است، این است که باید نماینده قانونی خود نیز در سامانه سجام ثبت نام کرده باشد.

 • بعد از طی مراحل بالا در مرحله بعد باید هزینه ۱۰ هزار تومان را بابت کارمزد ایجاد کد سهام خود پرداخت کنید.
 • در مرحله بعد فرمی برای شما باز می شود که اطلاعات هویتی خود را باید منطبق با کارت ملی و شناسنامه خود وارد کنید.
 • سپس در ادامه کد بورس خود را وارد می کنید(در صورت نداشتن کد بورس، ادامه را می زنید)
 • در فرم بعد اطاعات شغلی شما مورد نیاز است که هر کدام را به صورت دقیق وارد میکنید.
 • مهم ترین مرحله، اطلاعات حساب بانکی شما است که باید یک حساب فعال را برای خود در نظر بگیرید که برای خودتان باشد(برای طی این مرحله شماره حساب، شماره شبا، کد شعبه و نام شعبه را از قبل آماده کنید.)
 • در آخر نیز از شما می خواهد تا اطلاعات وارد کرده را مرحله به مرحله تایید کنید و در صورت داشتن ایراد، آن ها را ویرایش کنید.

پس از اتمام ثبت نام در بورس، در طول ۲۴ ساعت آینده کد پیگیری ۱۰ رقمی شما به شماره همراه شما ارسال خواهد شد که بعد از آن به همراه اصل شناسنامه و اصل کارت ملی به همراه کد پیگیری ۱۰ رقمی در یکی از پیشخوان های دولت حضور یافته و ادامه احراز هویت خود را در آن انجام می دهید.

احراز هویت و دریافت کد بورسی

احراز هویت را هم میشود با حضور در کارگزاری انجام داد و هم امکان انجام ان با اپ سیگنال وجود دارد و بنا بر سلیقه و راحتی فرد هر کدام را که بخواهد می تواند انجام دهد .

برای انجام فرآیند احراز هویت به صورت غیرحضوری کافی است اپلیکیشن سیگنال را از گوگل پلی، کافه بازار، مای کت یا سیب اپ دانلود کرده و مراحل احراز هویت را تکمیل کنید.

شرایط احراز هویت

برای این کار باید یک سری شرایط داشته باشید تا انجام احراز هویت برای شما امکان پذیر باشد، این شرایط به شرح زیر هستند:

 • متقاضی باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشد.
 • متقاضی باید دارای کارت ملی هوشمند یا رسید آن باشد.
 • فرد متقاضی باید شخص حقیقی و ایرانی باشد.
 • فرآیند ثبت نام و احراز هویت باید توسط فرد متقاضی انجام شود و تمامی مدارک ارسالی (عکس، فیلم، امضا و …) معتبر و مربوط به متقاضی باشد.
 • رعایت پوشش موجه و حجاب اسلامی برای کلیه احراز شوندگان الزامی است و درصورت تخلف قطعاً از سوی مرجع احراز هویت غیرحضوری مردود خواهد شد.
 • احراز هویت غیر حضوری برای هر کد ملی صرفا یک مرتبه امکان پذیر است.
 • دسترسی به این بخش صرفاً از داخل کشور و برای کاربران داخلی مجاز است.

پس از احراز هویت شما، پیامی به شما نمایش داده می‌شود که نشان دهنده تایید اطلاعات و ثبت هویت شما به عنوان یکی از فعالان بازار سرمایه است، همچنین حداکثر تا یک هفته کاری بعد از تکمیل فرآیند احراز هویت کد بورسی برای شما ارسال می‌شود.

و به یاد داشته باشید اگر برای احراز هویت به صورت حضوری اقدام می کنید باید مدارک زیر را به دنبال خود داشته باشید ؛

 • اصل کارت ملی و اصل شناسنامه
 • تکمیل فرم های احراز هویت
 • تکمیل فرم درخواست کد بورسی

مدارک لازم برای احراز هویت شخص حقوقی

درصورتی که شما یک شخص حقوقی هستید مدارک لازم به شرح زیر می باشد:

 • داشتن کپی از آگهی رسمی تاسیس شرکت
 • داشتن کپی از روزنامه رسمی آخرین آگهی تغییرات
 • داشتن کپی از اساسنامه شرکت
 • داشتن کپی از شناسنامه و کارت ملی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت به‌صورت کامل
 • داشتن کپی از روزنامه رسمی آخرین آگهی در خصوص اعضای هیات مدیره و دارندگان امضای مجاز
 • داشتن کپی از صورت‌های مالی که به تایید حسابرس قانونی رسیده باشد
 • تکمیل فرم های احراز هویت اشخاص حقوقی
 • تکمیل فرم درخواست کد بورسی

پس از اتمام مراحل احراز هویت در کارگزاری بورس، مدارک و فرم های شما برای صدور کد بورسی (کد معاملاتی) به سازمان بورس اوراق بهادار ارسال می شود و بعد از آن پس از ۳ روز کاری کد بورسی شما صادر میشود و پس از آن شما می توانید وارد بورس شده و معاملات خود را شروع کنید.

ثبت نام در یکی از کارگزاری ها برای مثال مفید یا آگاه

حال که شما به عنوان یک سرمایه‌گذار ثبت شده‌اید، می‌توانید به کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کنید و ثبت نام در کارگزاری ها و با دریافت نام کاربری سامانه آنلاین و رمز عبور آن که متعلق به شخص شماست، وارد بازار بورس شوید و خرید و فروش خود را آغاز کنید.

این مطلب را هم بخوانید:
کارگزاری چیست ؟تریدر به چه معناست؟

کارگزاری‌ها به عنوان واسطه‌هایی هستند که سرمایه‌گذاران از طریق درگاهی که کارگزاری در اختیارشان می‌گذارد، به دنیای بورس و خرید و فروش سهام وارد می‌شوند. همچنین ثبت نام در کارگزاری ها دارای مراحلی همانند سامانه سجام می‌باشد.

ثبت نام در کارگزاری مفید

 

برای ثبت نام در کارگزاری مفید مراحل زیر را انجام دهید که مشابه ثبت نام در سامانه سجام میباشد.

ابتدا وارد وب سایت کارگزاری مفید به آدرس account.emofid.com/Register شده و شماره موبایل خود را وارد کنید.

در مرحله بعد اطلاعات هویتی شما را میخواهد که باید آن ها را مطابق اطلاعات منطبق در شناسنامه و کارت ملی خود به صورت دقیق وارد کنید.

بعد از تکمیل فرم اطلاعات هویتی، بر روی گزینه ایجاد حساب مفید کلیک میکنیم تا مطابق تصویر زیر حساب کاربری ما ایجاد شود.

بعد از ثبت نام، بر روی گزینه ادامه کلیک می کنید تا ادامه ثبت نام در کارگزاری مفید را انجام دهید. در مرحله بعد اطلاعات فردی شخص مورد نیاز است.

در ادامه ثبت نام همانند ثبت نام سامانه سجام، نیازمند وارد کردن اطلاعات حساب بانکی و شغلی خود هستید. بعد از تکمیل ثبت نام برای احراز هویت فیزیکی باید به یکی از کارگزارهای مفید یا یکی از پیشخوان های دولت مراجعه کنید تا مراحل ثبت نام خود را به اتمام برساند.

شروع معاملات در بورس

پس از طی مراحل بالا و دریافت کد بورسی و ثبت نام  در کارگزاری ها  میتوانید معاملات خود را در بورس  زیر نظر کارگزاری مورد نظر آغاز نمایید.

ثبت درخواست خرید یا فروش سهام به چند روش انجام می گیرد:

 • خرید یا فروش مستقیم سهام توسط خود شخص، از طریق سامانه معاملات آنلاین (برخط)
 • مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام
 • درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام
 • درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام

مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام

در روش درخواست حضوری می‌توانید به‌صورت حضوری به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نمایید و با پر کردن “فرم سفارش خرید یا فروش” در خواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید.

درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام

در روش درخواست تلفنی باید به‌صورت تلفنی با کارگزاری خود تماس حاضل فرمایید و با وصل شدن به سیستم ثبت سفارش تلفنی، با نام کاربری و کلمه عبوری که شرکت کارگزاری در اختیار شما قرار داده است سفارش خود را ثبت نمایید.

درخواست اینترنتی به کارگزاری برای خرید یا فروش سهام

در روش درخواست اینترنتی ثبت سفارش خود را به‌صورت اینترنتی انجام خواهید داد یعنی در ۲۴ساعت شبانه‌روز میتوانید با مراجعه به وب‌سایت ثبت سفارش‌های شرکت کارگزاری، درخواست خرید یا فروش خود را ثبت نمایید.

در روش معاملات آنلاین یا معاملات برخط، به‌جای اینکه سفارش خود را از طریق کارگزاری ثبت نمایید و کارگزار هم سفارشات شما را در ساعات معامله در سامانه خرید و فروش بورس وارد نماید، خودتان در ساعات معامله که از ۹صبح تا ۱۲:۳۰ بعد از ظهر است انجام می‌دهید.

لازم به ذکر است که به تازگی قانون جدیدی برای صدور کد معاملاتی وضع شده و بر اساس آن مشتریان جدید بازار سرمایه، نیاز به داشتن مدرک تحصیلی حداقل دیپلم ندارند، در عوض باید بازار بورس را بشناسند و مهارت سرمایه‌گذاری در آن را داشته باشند.

که این موضوع با مدرک تحصیلی مشخص نمی‌شود، چرا که ممکن است کسی مدرک نداشته باشد ولی سرمایه‌گذاری در بورس را بلد باشد و در مقابل کسی که مدرک تحصیلی بالاتری دارد ولی این بازار را نمی‌شناسد.

حرف پایانی

و اما حرف اخر  برای ورود به بازار بورس ، ثبت نام در کارگزاری ها و در نهایت دریافت کد معاملاتی، مخصوصا بعد از تصویب قانون جدیدی که متقاضیان تا یک ماه اجازه معامله ندارند. ممکن است کمی دشوار به نظر برسد اما بعد از انجام آن و ورود به بازار و انجام معامله و چشیدن طعم سودهای این بازار، همه سختی را فراموش خواهید کرد. و به یاد داشته باشید که معامله در بورس، نیاز به مهارت دارد و بدون اطلاعات و دانش کافی در این خصوص نباید سرمایه‌ی اصلی خود را وارد بورس کنید چرا که ریسک از دست دادن بخش عظیمی از سرمایه‌تان را در پی خواهد داشت. در طی انجام معاملات خود، عجله نکنید و از روی احساسات تصمیم نگیرید. کسب درآمد از بورس، نیاز به تجربه و مهارت بالایی دارد که قبل از هر چیز باید برای یادگیری آن اقدام نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]
نصب اپلیکیشن فانتیکال

احسان حسینی

احسانم. تا وقتی که می‌توانم بنویسم و بخوانم، یاد می‌گیرم. و تا وقتی که توان یادگیری دارم، هیچ مقصدی برایم صعب‌الوصول نیست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا